Quote:
De hát akkor nemzetközi, nem? Vagy hol mond ez ellent neki?
Nem azt írtam, h ellentmond. De ehhez hasonlóan az angol is az, mivel annak is többszöröse a nem anyanyelvű beszélője. Vagyis ezen az alapon az angol is az. (beszélők számát tekintve akár a spanyol is - 400 millió beszélővel)
Quote:
Miért ne lenne joga bárkinek is állást foglalni nyelvpolitikai kérdésekben? Ha a saját jogaikat korlátozzák (pl. a horgászszövetség nem foglal állást nyelvpolitikai kérdésekben sem), az szívük joga, de miért baj, ha állást foglalnak?
Mint említettem ez olyan, mintha a Katolikus egyház formálna jogot arra, h valláspolitikai kérdésekben foglaljon állást - formál is, de a hitele is olyan.
Quote:
Quote:
Idézet:
holott ezt elsősorban azon az alapon teszik, hogy ***legyen az ESP A nemzetközi nyelv, meg h ebben elsősorban az angol, és az angol nyelvű népségek összeesküvése gátolja meg őket, h ezt elérjék
Ez már nem az alapszabály. De mondjuk az Angoltanárok Egyesülete miért ne vélhetné úgy, h az angol fontos közvetítő nyelv, és miért ne lobbizhatna azért, h minél több helyen, minél nagyobb óraszámban tanítsák?
Ha megtenné, a hitele is annyi lenne. De pl a Nyelvtanárok Egyesületétől hitelesebb lenne, mint ahogyan az ESP-vel kapcsolatban is hitelesebb lenne egy nyelvészekből álló testület.
De az már alapszabály, hogy:
Quote:
2.2. A Szövetség erősíti tagjaiban a globális szemléletet: a békére, az emberiség közös értékeinek megismerésére és megbecsülésére irányuló törekvést, továbbá a kölcsönös egymásra utaltság, valamint az egész emberiségért és annak környezetéért való felelősség tudatát.
és
Quote:
2.4. A Szövetség humanista szervezet, amely a különböző anyanyelvű egyének közötti kommunikáció megkönnyítésével ösztönzi a közvetlen, személyes nemzetközi kapcsolatok létesítését, ily módon járulva hozzá a nemzetközi kapcsolatok humanizálásához és az egyéniség sokoldalú, harmonikus kibontakoztatásához.
és az is hogy:
Quote:
2.6. Az emberi jogok tiszteletben tartása és különösen az egyén nyelvi identitásának megőrzéséhez való joga, valamint e jog érvényesülése a Szövetség tevékenységének alapvető feltétele. Ennek megfelelően a Szövetség a mindenféle nyelvi diszkrimináció megszüntetésének elve alapján állást foglalhat emberi jogi, különösen a céljait és működését érintő nyelvalkalmazási, nyelvoktatási és egyéb, a nyelvvel kapcsolatos, belföldön vagy a nemzetközi kapcsolatokban felmerülő kérdésekben.
Én nem tudok arról, hogy bárhol is korlátoznák őket, vagyis nincsenek diszkriminálva, de ők mint a béke és a humanizmus zászlaja alatt elsősorban az eszperantó érdekeit nézik. Minden nyelvi diszkriminációs jelenséget úgy szemlélnek, h az az eszperantó bevezetésével megoldható lenne.
Őket nem a többi nyelv diszkriminálása érdekli, hanem az ESP terjedésének lehetővé tétele - az egész egy színjáték, sztem.
Quote:
mi mást jelenthetne ez, mint h tagjaik számára azt ajánlják, h az eszperantó mellett más nyelveket is tanuljanak? És mire készítené elő őket az eszperantó propedeutikus értéke, ha nem újabb nyelvek tanulására?
Mert nem az a cél, hogy a tagok más nyelveket is tanuljanak, hanem az, h minél több embert vegyenek rá az ESP tanulására* - mivel az ESP-nek nincs olyan jellegű propedeutikus értéke, mint amit neki tulajdonítanak több, mint bármely más neolatin nyevnek. A szókincsben esetleg (bár ott az olasz és a spanyol/90-95%-a latinból van/ is töbet jelent), de a nyelvtan terén semmiképpen nem ad többet (már a "nyelvtantalansága" miatt is), sőt, növeli az ellenszenvet a kivételekkel és a nem fonémikus helyesírásokkal szemben - a sikerélmény nem transzferálható, ha direkte minimálisra csökkentjük azt, ami majd esetleg többszörös nehézségként jelentkezik majd.
*A tömegmozgalmaknak ez állandó jellemzője, mármint a létszám állandó növelésére való törekvés, ahol a tartalom pusztán ürügy a taglétszám növelésére. Az, hogy nyelvi téveszméket terjesztenek és az ellenérvekre azzal reagálnak a vezetőségből h "mi legaláb hiszünk valamiben" ... szted mire utal? Nekem egyértelműen ezt jelzi.
Quote:
Quote:
Idézet:
az eszperantó bír azokkal a kvalitásokkal, amiket annakidején a latinnak tulajdonítottak
Hol van utalás a latinra???
lásd pl.
Edward Symoens: Az eszperantó propedeutikai [előkészítői] értékehttp://vilagnyelv.tripod.com/Modern.htm#F6Quote:
(...)Mivel, hogyan segíthet az eszperantó?
Az eszperantó előzetes tanulása megkönnyíti következő nyelvek tanulását, ahogyan tette azt a latin tanulása. *Ez tény adja a nemzetközi nyelv propedeutikai, azaz előkészítő, beavató, bevezető értékét más nyelvek ezt követő választásához és könnyebb megtanulásához***. (...)
(a jelölések az elemzőcikkem jelölései, nemsokára összerakom)
Quote:
Quote:
Idézet:
ha újlatin nyelvekről van szó (márpedig az ESP esetében azokról kell h szó legyen!), akkor erre bármelyik újlatin nyelv alkalmas, talán legfőképp az olasz
Igen, de azt az eszperantisták sem állították, legalábbis a szabályzatban, h az eszperantónak van a legnagyobb propedeutikus értéke.
talán kérdezd meg őket
Quote:
Quote:
Idézet:
az az eszperantista, aki megtanulja a nyelvet és ezen kezd kommunikálni más anyanyelvűekkel, az ennek következtében nem lesz arra motiválva, hogy egyéb idegen nyelveket tanuljon
Viccelsz? Hány emberrel tud majd eszperantóul kommunikálni?
Ha valami lustító, hát az angol, mert azt tényleg rengeteg helyen használhatod.
Hát, úgy nagyjából ez is jelzi, h az angol már kivívott valami erőteljes pozíciófélét. Ha valaki tehát elsősorban nemzetközi kommunikálásra akarja használni a tanult nyelvet, akkor érdemes angolt tanulnia.
A holland példával nemtom mi a prob. (Képzeld, ha ESP-val akart volna boldogulni.)