No, megtaláltam végre! Ezt kifejezetten szigetvának ajánlom!
Az eszperantisták és a nyelvvédő társaságok: természetes szimbiózis
Quote:
(Charles Durand professzor előadása a Göteborgban megrendezett, 88. Eszperantó Világkongresszus nyitó ünnepségén, 2003. július 28-án.)
http://www.nyet.hu/docz/eu/16eu.htmtalán erős kifejezés, de
nagyjából nyelvpolitikai zagyvalékpl.:
Quote:
Sok, itt képviselt országban a tömegkommunikációs eszközök a nemzeti nyelvekbe fortélyosan csempészik be az angol-amerikai szavak százait, amelyek így kiszorítják a helyi szókincset. Így történik ez például az olasz, a német, a francia, a spanyol és a svéd nyelvben. A reklámokban a korszerűség, az úgynevezett magas technológia, a mozgékonyság, a tudomány, a liberalizmus, a hatékonyság, a személyes siker, a gazdagság, sőt a sport képeit már majdnem mindig angol-amerikai kifejezésekkel társítják, amelyek ily módon furfangosan helyettesítik a megsebzett anyanyelvek szavait. Ez a szüntelen betolakodás a lakosságban pavlovi reflexet hoz létre, amely nem csupán az angol nyelv elsajátítására ösztönöz, hanem a hatalmas angolszász kulturális, gazdasági és politikai túlhatalomba való beleegyezést is azon társadalmak részéről, amelyek szenvednek ettől.
Vagy egy másik szép bekezdés, ami után az ESPisták különösen nem fognak csípni engem valami
nomen est omen miatt ....
Quote:
Amikor az Egyesült Államok reánk erőlteti a fogalmait, szakkifejezéseit, a világ fejlesztésére vonatkozó terveit, megpróbálja versenytársait egy számukra tervezett gondolatkörbe zárni, hogy azok többé ne tudjanak onnan kitörni. Amikor reánk erőlteti a saját szókincsét, megnyeri az első csatát. A brainstorming-tól a wargame-ig, a teenagers-től a fastfood-ig, a management-től a benchmarking-ig az amerikaiak mindenkit megelőznek
Ennek a fokozódó inváziónak köszönhető az amerikai-brit befolyás terjedése. Az uralkodó elittől, a gazdasági viszonyoktól kezdve a középső társadalmi rétegekből álló előretolt egységekig ez a befolyás minden népréteget elért már. Harc a szavakkal, harc a képekkel. A szakkifejezések és az elképzelések amerikanizálása együtt jár a fogyasztási mód amerikanizálásával. Ez a jelenség képezi az amerikai cégeknek a fejlett országok piacaira való behatolása egyik leghatékonyabb támaszát. Nos, a kereskedelmi háború is - mint minden háború - először a lelkek háborúja. Nem hasonlítható ez össze a pszichológiai villámháborúval, melyet egy közeli cél elérése érdekében találtak ki. Ellenkezőleg: a félretájékoztatás gondosan vezetett, tartós tevékenység, amely jelentős technikai, anyagi és emberi erőforrásokat igényel.
No, ezen az alapon ESP mozgalom már egy "lefojtott indulatszervezetnek" tűnik, ami igyekszik harcot folytatni vmi ellen, ami nem harcol ellene. Amíg ez többé-kevésbé intelligens prof.ok, meg hasonlók részéről történik, addik talán nem sok vizet zavar, de amint átveszik ezt a politikusok, vagy pl. tanácsadónak csapnak fel döntéshozó politikusok mellett ... a frusztációból eredő (akár intellektuális) erőszakosságnak csak levezetésre van szüksége, nem vállogat a célpontokban - vagyis az ESP mozgalom szemben kíván állni (mivel ezt hiszi) azokkal, akik angol anyanyelvűek, és azokkal is, akik első idegen nyelvként tanulták és használják ... vagyis én megint csak oda lyukadok ki, hogy egy nemzetközi nyelv babérjaira törekvő nyelvi tervezetnek nem iylen eszközökkel kellene "törekednie" a felsőbb szintenek, ámbátor lehet h éppen azért teszik, mert nem sok vizet zavarnak abban, amiben szeretnének, így szinte akármivel érvelhetnek. Szal sztem ha ezen a téren vkik félrevezetéssel élnek, azok az ESP mozgalmisták.