Quote:
Őőőőő... beidéznéd azt a helyet az írásodban, ahol ezeknek az állításoknak a megalapozatlanságára rámutatsz?
a táblázathoz ezt fűztem:
Quote:
A lejjebb pontosan közölt táblázatban, amelyet (az idézett honlap szerint) „a párizsi székhelyű SAT-Amikaro szervezet tett közzé”(1) részletes összehasonlítást láthatunk az angol és eszperantó jellemzőiről (2) – a felsorolásból azonban csak azt lehet tanulságként levonni, hogy mindaz ahhoz hasonlatos, mint amikor egy kb. 10 éves gyereket egy középkorúságán túl lévő felnőttel hasonlítanak össze: a gyermek élete még tele van lehetőségekkel, hozzáfűzött REMÉNYEKKEL(!), éppen amiatt, mivel számos tapasztalatnak híján van még, tkp. bármi lehet belőle… ellentétben a 45-50 éves felnőttel, aki élete virágkorán már túl van, amit elért, elért, amit nem, nem, kialakult szokásai, stílusa, „nyavalyái”, „hisztijei” vannak… és a gyermekhez képest természetesen hatalmas tapasztalata, évtizedes ismeretségi, baráti köre, szakmai, munka és élettapasztalata van… akinek korábbi „befektetései” talán éppen kezdenek megtérülni… Hova akarok mindezzel kilyukadni – oda, hogy két nyelv között ugyanúgy nem lehet értékítéleti különbséget tenni, mint két ember élete között sem, legyenek bármi eltérőek is, legyen közöttük bármi nagy különbség is. Legfeljebb azt állapíthatjuk meg, hogy adott helyzetben, funkciójában éppen melyik alkalmasabb adott feladatra.
Ha értékítéletet mondunk két nyelv esetében, akkor ezzel a lingvicizmus felé kövezzük az utat.
a táblázat adatszerű elemzéséhez külön cikket szánok - tele van baromságokkal és nyilvánvaló, h a SAT az angol rovására hozta össze... a cikk eleve hozzsúra sikerült, a táblázat külön figyelmet igényel.
varasdi wrote:
Quote:
12. Többjelentésű szó** --- nagyon gyakori (1)
(1) – Az alapszókincs 850 szavának 21120 különböző jelentése van.
Ezt hogy számolták ki?
teljesen jogos észrevétel - sztem ezt egyértelműen a Basis English vmelyik írásából szedték, ahol sztem arról lehetett szó, h a 850 válogatott szóból hány fogalmat lehet összeállítani... mint említettem ezeknek utána kell nézni, melyik hülyeséget mi alapján és honnan szedték
Amikor a cikket írtam és betettem a táblázatot, akkor hirtelenjében csak két észrevételt írtam, de mivel a többinek utána kell nézni, ezért azokat itt nem tettem bele:
Quote:
1. Ismereteim szerint 26 betűvel 45 hangot fejeznek ki, és ezekből 21 magánhangzót.
8. Nem teljesen értem ezt az összehasonlítást: az angol nyelv szóképzési rendszerére teljesen más jellemző, mint az eszperantóéra – azon az alapon nem lehet a fogalmak kifejezésében párhuzamot vonni, hogy a fogalom megfogalmazáskor egyetlen morfémában gondolkozunk-e, vagy pedig összetett szavakban, illetve kifejezésekben.