Bár általában angy rajongója vagyok Nádasdy Ádám Modern Talkingjának, a február 16-ai számban olyan, mintha eltűnt volna a cikk vége. Ott a nyelvhalálról Nádasdy ezt írja:
Quote:
A nyelvhalál elég gyakori oka, hogy egy úgynevezett korlátozott használatú nyelvet adnak fel a beszélői. A korlátozottság azt jelenti, hogy nincs kialakult szókincse az élet "magaskultúrás" területeinek, nem lehet jogról, tudományról, műszaki kérdésekről beszélni, esetleg nincs írásbeliség.
A nyelvhalál lehetséges okáról Nádasdy mást nem mond. Szerintem a laikus olvasóban ez könnyen azt a képzetet keltheti, hogy az ilyen nyelvek természetes módon vannak kihalásra ítélve. Nem is az a baj, hogy Nádasdy nem fejti ki, hogy a nyelvvesztéshez ilyen esetben is az szükséges, hogy a beszélők hozzáférjenek egy olyan nyelvhez, amely ezzzel a hiányzó szókincsréteggel rendelkezik (legyen módja ezt a másik nyelvet elsajátítani), hiszen ezt a laikusok is kitalálhatják. Nem is az a baj, hogy nem szól a nyelvváltás lehetséges irányáról az ellenkező irányba (egy "kultúrnyelv" hordozói is válthatanak egy "primitív nyelv" irányába, ha az életkörülmények azt indokolják -- gondoljunk csak egy hajótörésre), hiszen ez aligha érintheti a "fejlettebb nyelv"-et beszélők teljes közösségét, így a nyelvhalál szempontjából kevéssé releváns.
Súlyosabb hiány, hogy nem veszi figyelembe: az ilyen "hiányos szókincsű" nyelvek gyakran könnyen pótolják a "hiányzó" szókincset -- akár átvétellel, akár belső szóalkotással: márpedig ha egyes nyelvek nem hallnak bele a "szóhiány"-ba, akkor másoknál a puszta "szóhiány" nem lehet a halál magyarázata.
Paradox módon Nádasdy magyarázata rendkívüli jelentőséget tulajdonít a szókincsnek, holott máskort -- igaz, más szempontból -- ő maga hangsúlyozta, hogy a szókincs nem releváns része a nyelvnek (ha része egyáltalán).
Nyilvánvaló, hogy Nádasdy tudja, hogy egy nyelv megmaradásában -- függetlenül attól, hogy mennyire rendelkezik "magaskultúrás szókincs"-csel -- elsősorban a beszélők attitűdjének van szerepe, amely külcsönösen összefügghet olyan tényezőkkel, mint a nyelv használata a médiá(k)ban, az oktatásban stb., a nyelvközösség kompaktságával és azzal, hogy az egyes beszélők környezetükben kikkel és mennyit tudják használni az adott nyelvet etc. A nyelvhalállal kapcsolatban elsősorban ezt kellene emlegetni, ez viszont mintha kifelejtődött volna...