NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2018. April 2, Monday, 16:13

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 542 posts ]  Go to page Previous  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 37  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 1, Friday, 7:58 
Offline

Joined: 2005. June 14, Tuesday, 8:29
Posts: 372
kalman wrote:
Egyrészt nem igazán érdekel a beszélők szubjektív benyomása olyan absztrakt dolgokkal kapcsolatban,mint a "jelentés", nem hiszem, hogy megbízhatóak, konzisztensek vagy akár elég konstansak az ítéleteik. Márészt miért érv az, hogy annyira homályos ez a fogalom, mint más homályos fogalmak?


Ez azért furcsa, mert korábban, amikor a beszélők intuícióiról volt szó, ezt mondtad:


kalman wrote:
plusz én egyáltalán nem mondtam, hogy megbízhatatlanok az intuícióik "a jelentésviszonyokra vonatkozóan".


Szóval akkor: eddig ezt egyáltalán nem mondtad, de most már ezt mondod? És ha így van, akkor mennyivel több bizonyítékunk van arra, hogy létezik rokon értelműség, antonímia, hiponímia, stb., mint arra, hogy létezik szó szerinti jelentés? Hiszen ezek a fogalmak (illetve ami miatt bevezették őket) kb. annyira homályosak (vagy nem homályosak) mint a szó szerinti jelentés fogalma.

Ugyanis azt is a beszélők mondják, hogy "X (nagyjából) ugyanazt jelenti, mint Y", "X az ellenkezőjét jelenti annak, hogy Y", "ha valami Y, akkor X is", stb.

De ha szerinted nem "megbízhatóak, konzisztensek vagy konstansak" az ítéleteik ezekkel kapcsolatban, akkor ezek a jelentésviszonyok is olyan "megfoghatatlan, értelmezhetetlen, homályos" dolgok, mint a szó szerinti jelentés, nem igaz?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 1, Friday, 7:47 
Offline

Joined: 2005. June 14, Tuesday, 8:29
Posts: 372
kalman wrote:
Hát pont a leborotváláshoz nem kell plusz evidencia, a nullhipotézis az, hogy nincsenek boszorkányok, az bizonyítson, aki szerint vannak.


A helyzet úgy tűnik az, hogy rajtad és feltehetően még néhány hozzád hasonlóan gondolkodó nyelvészen kívül mindenki azt gondolja hogy van szó szerinti jelentés, különben nem használnák annyit a "szó szerint értem" vagy az "átvitt értelemben mondom" fordulatokat. Ezért mondtam azt korábban, hogy ez a józan ész meggyőződésének tűnik.

Ezért amit a leborotválásról mondtál, az olyan, mintha egy idealista filozófus azt mondaná: "a nullhipotézis az, hogy nem létezik idő, az bizonyítson, aki szerint létezik."

Másrészt a párhuzam azért sem stimmel, mert aki a boszorkányok nemlétezését nullhipotézisnek veszi, az elfogadja, hogy létezik egy boszorkány-fogalom, (kb. természetfeletti képességű, seprűn repülő nő), csak azt tagadja, hogy lennének instanciái. Te viszont azt se fogadod el, hogy létezne a "szó szerinti jelentés" fogalma.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 31, Thursday, 23:29 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
eszesb wrote:
kalman wrote:
az, hogy anomália/ellentmondás van benne (egy bálnafajtáról mondja azt implicite, hogy valójában nem bálna).


Ezt nem értem. Logikailag nézve minden dolog hasonlít önmagához, mert a hasonlóság reflexív reláció. A mondat az ön-hasonlóság egy esetének a fennállását állítja, és mégis rossz.

Mi a szart jelent az, hogy "rossz"? Szerinted "rossz" az a mondat, hogy Én tök olyan vagyok, mint én? Nem szabadna "rossznak" lennie, mert én triviálisan hasonlítok magamra, oszt sztem ez a mondat épp oan hüjén hangzik, mint hogy ez az ámbrás cet tisztára oan, mint 1 bálna.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 31, Thursday, 23:24 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
eszesb wrote:
kalman azt mondta, ő szeretné leborotválni (nem szó szerint értendő!) a szó szerinti jelentés fogalmát, mert szerinte "nagyon homályos", "empirikusan tesztelhetetlen".
Ezzel alapvetően két gond van:

1. ha hihetünk Glucksbergnek, ez egyáltalán nem így van: a beszélők számára nagyjából annyira homályos, mint bármelyik másik (graduális) intuitív jelentésfogalom, és empirikusan kb. ennyire tesztelhető is,
Na és? Ez nekem nagyon kevés. Egyrészt nem igazán érdekel a beszélők szubjektív benyomása olyan absztrakt dolgokkal kapcsolatban,mint a "jelentés", nem hiszem, hogy megbízhatóak, konzisztensek vagy akár elég konstansak az ítéleteik. Márészt miért érv az, hogy annyira homályos ez a fogalom, mint más homályos fogalmak?
eszesb wrote:
2. nagyjából ugyanannyi szól a megtartása (vagy kidobása) mellett, mint a többi jelentésviszony esetében,
Ez szerintem ugyanaz, mint az előző, vagy tökre nem értem (ami könnyen lehet, mer általában nehezen értem meg a dolgokat).


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 31, Thursday, 23:21 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
eszesb wrote:
egy eliminativista szemantikai elméletnek, amilyet szerintem kalman kepvisel a szó szerinti jelentés tekintetében, milyen evidenciái lehetnek.
Hát pont a leborotváláshoz nem kell plusz evidencia, a nullhipotézis az, hogy nincsenek boszorkányok, az bizonyítson, aki szerint vannak.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 31, Thursday, 19:35 
Offline

Joined: 2005. June 14, Tuesday, 8:29
Posts: 372
varasdi wrote:
kalman is képes lehet megmagyarázni, hogy miért gondolják a népi szemantikát az emberek helyesnek, ehhez nem kell amellett kardoskodnia, hogy az nincs is, csak amellett, hogy visszavezethető az ő jelentésfogalmára.


Kedves tőled, hogy engem idézel, de nem vagyok biztos benne, hogy tudlak követni. A redukcióról semmi meglepőt nem mondtál azon kívül, hogy - mint azt az szv-n is írtam - azonosítás. Aki nem tartja azonosnak a villámlást az elektromos kisüléssel, az egy azonossági állítást nem fogad el. Azt gondolja, hogy egyazon dolog kétféle aspektusa (az érzet és a kisülés) két különböző dolog.

Mutass nekem a logikai szerkezete szempontjából akár csak egyetlen ezzel párhuzamba állítható meggyőződést a népi szemantikából. Szerintem ez utóbbi nem azonossági állítások negációiból áll (persze leszámítva az X jelentése nem azonos Y-nal típusúakat), hanem különböző jelentésviszonyokról szóló meggyőződésekből.

Persze kérdés, hogyan azonosíthatja bármivel is a szó szerinti jelentést az, aki homályosnak és használhatatlannak tartja, és emiatt le akarja borotválni? A redukcionista fizikus semmi olyasmit nem mond az érzetekről, hogy azok "homályosak", "használhatatlanok" lennének, ő csak azt gondolja, megmutatta, hogy valójában micsodák, ezért esze ágában sincs leborotválni őket.

Itt van egyébként egy másik érdekes kérdés is, ti. hogy egy eliminativista szemantikai elméletnek, amilyet szerintem kalman kepvisel a szó szerinti jelentés tekintetében, milyen evidenciái lehetnek.

Intuíciók? Mint láttuk abban nem bízik, azokat gyanakvással fogadja.

Korpusz? Ott többek közt azoknak a népi szemantikai meggyőződéseknek a kifejeződéseit fogja találni, amiket eliminálni kíván.

Akkor tehát mi marad?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 31, Thursday, 19:05 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
eszesb wrote:
varasdi wrote:
Ennek utána fogok nézni, mert egy másik site-on éppen egy ilyen vita zajlik. Talán fogok tudni idevágó idézeteket is hozni onnan azoktól, akik nálam jobban értenek a témához...


Szerintem egy tudományfilozófiai kézikönyben is nézz utána, ha javasolhatnám....addig is figyelmedbe ajánlom pl. ennek a könyvnek a címét:
"The kind of motion we call heat"...


Ó, hát arra talán nem is lesz már szükség :) Ennél jobb forrást találtam, ajánlom figyelmedbe: tenmagadat, amint az szv-n a következőket írod --- s szavaidat szinte issza az ember, mert itt is nagyon relevánsak:

Eszes Boldizsár wrote:
vitapartner wrote:
3. Fenntartom, hogy a szubjektivitásnak a fizikaira való erős redukciója nem lehetséges.

Az érzet egészen egyszerűen nem azonos az ingerületátvitel idegélettani folyamataival. Egyszerűen másnak mutatja magát.


Erről az érvről vagy meggondolásról Smart, Place és mások már vagy fél évszázaddal ezelőtt megmutatták, hogy hatástalan az azonosságelmélettel szemben. Ahogy Smart írja,

"1. Ellenvetés: Bármelyik írástudatlan paraszt teljesen jól tud beszélni az utóképeiről, vagy arról, hogyan tűnnek neki a dolgok vagy hogyan érzékeli azokat, vagy a fájdalmairól, és lehet, hogy ennek ellenére semmit sem tud a neurofizológiáról...Ezért azok a dolgok, amelyekről az érzeteink leírása alkalmával beszélünk, nem lehetnek azonosak az agyfolyamatainkkal"

Smart válasza röviden az, hogy a villámlásról is beszélhetünk az elektromosság ismerete nélkül, ez mégse bizonyítja, hogy a villám nem elektromos kisülés. Elképzelhetjük, hogy nem azonos a kettő, mint ahogy elképzelhetjük azt is, hogy az Hajnalcsillag nem azonos a Vénusszal, de attól még azonosak maradnak.


Amennyire látom, Smart általad idézett véleménye pont kalman álláspontját támasztja alá: kalman egyszerűen nem tekinti a hétköznapi vélekedéseket (a.k.a. hétköznapi szemantikát) döntő érvnek, míg te igen. És speciel te csúsztatsz, amikor eliminációról beszélsz: redukálásról beszélünk, ami nem ugyanaz. kalman is képes lehet megmagyarázni, hogy miért gondolják a népi szemantikát az emberek helyesnek, ehhez nem kell amellett kardoskodnia, hogy az nincs is, csak amellett, hogy visszavezethető az ő jelentésfogalmára.

De most már megvárom, hogy kalman mit mond...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 31, Thursday, 19:02 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
eszesb wrote:
Tebe wrote:
Ez a Glucksberg könyv azért érdekesnek tűnik. Hol lehet fellelni?


Kölcsönadhatom, ha érdekel, de inkább beszéljük meg privátban.


Oké, köszönöm!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 31, Thursday, 19:01 
Offline

Joined: 2005. June 14, Tuesday, 8:29
Posts: 372
Tebe wrote:
Ez a Glucksberg könyv azért érdekesnek tűnik. Hol lehet fellelni?


Kölcsönadhatom, ha érdekel, de inkább beszéljük meg privátban.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 31, Thursday, 18:59 
Offline

Joined: 2005. June 14, Tuesday, 8:29
Posts: 372
erik.svoboda wrote:
Bocsánat, h beleszólok, de már kicsit nehezen követem az érvelést. Kíváncsi lennék mindkét (3, 4) oldal véleményére arról, h mit jelent az igazi bálna szerkezet.


Egy hozzászólásomban írtam már korábban, hogy úgy tűnik bizonyos esetekben a "szó szerinti" lehet az "igazi" szinomímája, legalábbis a Google ad néhány találatot az "igazi, szó szerinti"-re és a "valódi, szó szerinti"-re is.
Olyat egyébként el tud valaki képzelni, hogy egy beszélő azt mondja: ez "egy igazi, de nem szó szerinti bálna", vagy "ez nem igazi, de szó szerinti bálna"? Én nem nagyon.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 31, Thursday, 18:56 
Offline

Joined: 2005. June 14, Tuesday, 8:29
Posts: 372
Próbálom másképpen is megfogalmazni. kalman azt mondta, ő szeretné leborotválni (nem szó szerint értendő!) a szó szerinti jelentés fogalmát, mert szerinte "nagyon homályos", "empirikusan tesztelhetetlen".
Ezzel alapvetően két gond van:

1. ha hihetünk Glucksbergnek, ez egyáltalán nem így van: a beszélők számára nagyjából annyira homályos, mint bármelyik másik (graduális) intuitív jelentésfogalom, és empirikusan kb. ennyire tesztelhető is, ezért

2. nagyjából ugyanannyi szól a megtartása (vagy kidobása) mellett, mint a többi jelentésviszony esetében, így egyelőre nem látom be, hogy mitől ne volna kevésbé önkényes (vagy nem önkényes) illetve tesztelhetőbb egy olyan elmélet, ami megtartja a szó szerinti jelentést, de helyette más jelentésviszony(oka)t eliminál - adott esetben akár az összeset is. Ez utóbbi lehetőséget viszont képtelenségnek tartom (egyébként a többit is, mert én ennyire bízok a népi szemantikában).


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 31, Thursday, 18:51 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
erik.svoboda wrote:
én pl. nem tudnék példát adni, h milyen az igazi pletyka meg a nem igazi pletyka.


Olyan értelemben el tudnám képzelni, hogy "szaftos" és nem "szaftos" pletyka, de ekkor persze nem szó szerint :D igazi.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 31, Thursday, 18:46 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Bocsánat, h beleszólok, de már kicsit nehezen követem az érvelést. Kíváncsi lennék mindkét (3, 4) oldal véleményére arról, h mit jelent az igazi bálna szerkezet. Mert végülis volt valahol egy olyan pont, ahol az merült fel, h van-e valamilyen központi jelentés meg kibővített jelentés, és nekem van egy olyan érzésem, h pont az igazi létezése utal arra, h van, vagy legalábbis lehet. Mondjuk egyes esetekben ez nehezen értelmezhető, én pl. nem tudnék példát adni, h milyen az igazi pletyka meg a nem igazi pletyka.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 31, Thursday, 18:45 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Ez a Glucksberg könyv azért érdekesnek tűnik. Hol lehet fellelni?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 31, Thursday, 18:32 
Offline

Joined: 2005. June 14, Tuesday, 8:29
Posts: 372
varasdi wrote:
Ennek utána fogok nézni, mert egy másik site-on éppen egy ilyen vita zajlik. Talán fogok tudni idevágó idézeteket is hozni onnan azoktól, akik nálam jobban értenek a témához...


Szerintem egy tudományfilozófiai kézikönyben is nézz utána, ha javasolhatnám....addig is figyelmedbe ajánlom pl. ennek a könyvnek a címét:
"The kind of motion we call heat"...


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 542 posts ]  Go to page Previous  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 37  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group