Gubbubu wrote:
Én konkrétan azt nem értem, hogy mikor lehet azt mondani, hogy poliszémia van, azaz az alakok között van "nem véletlen kapcsolat".
Hát éppen ez az, ezért nincs konszenzus a nyelvészek között se. Egyrészt van a
rendszeres poliszémiának nevezett dolog, ilyen a
rendôrség példája, amit említettem, mert ez nagyon sok intézménynévvel ugyanígy működik. De -- mint a név is mutatja -- az emberek hajlamosak úgy gondolni, hogy van nem rendszeres poliszémia is, amikor csak asszociatív kapcsolat van a különbözô funkció között, de nem lehet szabályba foglalni. Erre meg olyan példákat szoktak felhozni, amiknek metaforikus funkciójuk is van, pl.
körte (gyümölcs és villany-),
egér (rágcsáló és periféria),
elôtt (térben és idôben). De egy csomóan (pl. én) az ilyen asszociatív kapcsolatokat nem ismerik el poliszémiaként, és lényegében nyelven kívülinek tekintik, amelyeknek a nyelv rendszerében nincs szerepük.
Gubbubu wrote:
Mellesleg ismerek nyelvészt (legalábbis úgy tudom, az; de nem személyesen, szintén az internetről), aki szerint a homonímia és poliszémia tényleg a nyelvtörténet (diakrón nyelvészet?) szempontjából fogható csak meg.
Igen, ilyen vélemény is van; végülis én is valami ilyesmit mondtam. De, mint mondtam, nehéz két olyan nyelvészt találni, akik errôl a kérdésrôl ugyanazt gondolják.