kalman wrote:
Hát nem tudom, hogy egy billentyű vagy egy csengőgomb mennyire mozog kevésbé, amikor megnyomod, mint mondjuk egy fiók, amikor betolod.
Én tudom: pár milliméter szemben a 10 centivel, mondjuk két nagyságrenddel több.
kalman wrote:
És jó lenne, ha nem mozognál, amikor a víz alá nyomnak, de bizony mozogsz.
Szerintem ez a "force dynamics" kifejezetten kikutatott része, sok nyelven uniform: amit nyomnak az ellenállást
fejt ki, nem akar menni, esetenként nem is megy, vagy csak alig érzékelhetően, mint a csengő, amit azután is lehet (sőt gyakran érdemes) nyomni amikor már azt a pár millimétert betoltad.
kalman wrote:
A pénz mozog, amikor a kezedbe nyomják, mint ahogy mozog a víz, amikor a szivattyú a csőbe nyomja, a lekvár, amikor a szitán átnyomod. És amikor egyszer erről beszéltem (asszem, a Nyelvtudományiban), és mondtam, hogy a kocsit nem nyomjuk, hanem toljuk, valaki jelentkezett, hogy náluk mindenki nyomja az autót.
Ez mind nagyon érdekes, és én nem állítom, hogy mindenről meg lehet mondani prediktíve, hogy hogy fog lexikalizálódni. De attól még modellszituációban elég világosan meg tudjuk mondani hogy a sikattyút tényleg tolja-e a tolattyú vagy csak nyomja.
kalman wrote:
Nekem mindegy, hogy poliszémiának vagy minek nevezi akárki, de úgy gondolom, hogy különböző eseménytípusok viszonylag önkényesen tartoznak abba, a körbe, amikre egy bizonyos közösségben sikeresen lehet a nyom (illetve a tol) igével utalni. Nem sok oka van, hogy pont a billentyű/gomb-szerű dolgok megnyomását, a víz alá nyomást, a kezedbe nyomást, a víz/pép átnyomását vagy éppen egyesek az autó tolását mondják úgy, hogy nyom. Azért mondják épp ezekre, mert ezekben a helyzetekben hallották, oszt annyi.
Szerintem meg nem, sőt azt gondolom, hogy az új helyzetben való használatról a két felfogás elkülöníthető predikciókat tesz. Lehetne kis videofilmecskéket készíteni, majd az emberket arra kérni, hogy mondják el mit látnak ezeken. Ha nagy az intercoder agreement nyelvileg nem-konvencionalizált esetekben (tehát nem csengőt kell tenni a videóba és nem bedöglött autót) akkor az "oszt annyi" elmélet már meg is bukott.
kalman wrote:
(Mondjuk vannak érdekes összefüggések, például az, hogy amit húzni szoktunk, azt tolni is szoktuk, de ezek is nyelven belüli, nem pedig konceptuális jellegűek.)
Szerintem meg pont fordítva. A nyom-nak épp azért nincs rendes force dynamic ellentéte mert a dolog nem mozog, a tol/húz az pont olyan perspektívaváltó mint a megy/jön, fúj/szív, vagy az ad/vesz.