erik.svoboda wrote:
Pl. azt mondom, h vmi főnév, és ebből rögtön tudod, h milyen kategóriái lehetnek.
Gondolom, itt
toldalékai-t akartál írni. Hát igen, ha a "főnév" kategóriáját alaktani osztályként értelmezed (ami azt jelöli, hogy milyen toldalékai lehetnek), azzal nincs is bajom -- az az az eset, amikor megmondod, mit rövidít --, csak éppen nem egészen így szokták értelmezni. Ha következetesen alaktani osztályok lennének a "szófajok", nem lenne semmi bajom (de akkor pl. a határozószó nem is lenne köztük).
erik.svoboda wrote:
Vagy azt mondom, h határozószó, és ebből tudod, h egy ragozhatatlan, tipikusan igei (esetleg melléknévi) bővítményként megjelenő szóról van szó.
Azért van még egy pár ilyen, hogy mást ne mondjak, az esetragos névszók is így viselkednek.
erik.svoboda wrote:
azt hiszem, a jelen gondolatmenetben teljesen világos vol, miért mondom valamire, h ragos főnév, ill. határozószó,
Hát nekem lövésem sincs, hogy minek alapján, bocs, hogy ilyen lassú a felfogásom, pont ebből indultunk ki.
Haptákban? Fejből? Cserébe?erik.svoboda wrote:
Vagy ha mégis, akkor örültem volna, ha azokra mutatsz rá, és nem általánosságban kritizálod a határozószó fogalmát.
Szerintem arra mutattam rá, sajnálom, ha nem csúszott le.
erik.svoboda wrote:
Aligha találsz két elemet, amely teljesen egyformán viselkedik. Különösen, ha a jelentést is figyelembe veszed, márpedig ha jól értettem, szeretnéd.
Épp ilyesmit mondtam én is.
erik.svoboda wrote:
Ezzel szemben a határozószó nem köthető paradigmához, ezért gondolom, h a szerkezetben a toldalékot sem lehet önállóan vizsgálni, azaz már a toldalék is csak egy illúzió.
Hát szerintem a
fejből szó, amikor azt jelenti, hogy 'kívülről', a határozószó minden általad említett ismérvét teljesíti, pedig a
fej szó viszonylag teljes paradigmájának egy eleme.
erik.svoboda wrote:
De csak az, h pontosan nem definiált terminusokat használok, nem ok arra, h olyan megjegyzéseket tegyél, amilyeneket tettél.
Ünnepélyesen megkövetlek, ha kell, elmegyek a
Gyónásközpontba is. Télleg, nem volt célom bántani senkit.
erik.svoboda wrote:
Emlékezetem szerint valaki azt említette (én??), h ha valami lehet vonzat, akkor nagyobb eséllyel tekinthető ragnak, mint képzőnek.
Rendben, bár (1) én a vonzat fogalmát is definiálatlannak látom; (2) továbbra se értem, hogy miért nem csak azokban a szerkezetekben nevezed "ragnak" az ilyeneket, amelyekben pont ilyen a funkciója.
erik.svoboda wrote:
Azt viszont senki nem állította, h ha egy egyébként paradigmatikusnak --> inflexiósnak minősülő toldalék nem vonzatként jelenik meg, akkor nem rag (nem inflexiós?).
Pont ezt kérdezem, most már
n-edszer, hogy ennek mi az elméleti alapja.
erik.svoboda wrote:
Attól, h nem a konkrét problémákat veti fel, hanem az előfeltevéseket önmagukban vagy az adott helyzetben fel nem merül probémák miatt cikizi.
Ne haragudj, de szerintem teljesen igaztalanul vádaskodsz. Először, itt volt egy csomó probléma (
haptákban, fejből, mindenféle esetleg nem konkrét szavakhoz kapcsolódó kérdés), amiket felvetettem; másodszor, idéztem irodalmat (na jó, magamtól, de ha az kell, próbálok jobb szerzőket is találni), ez szerintem elég szokásos az ilyen vitákban, hogy az ember már dokumentált problémákra utal, anélkül, hogy részletesen elmagyarázná őket. A határozószós cikkünket nem linkeltem be, mert ahhoz még meg kell kérdeznem a társszerzőmet, de azt is megpróbálom megmutatni.