simka wrote:
Általános esetben a mondatot nyilván ki kell egészíteni pl. egy kontextussal is, tehát azt lehet megmondani, hogy egy mondat milyen feltételek mellett igaz egy bizonyos kontextusban
Ha elfogadnám, hogy ilyen egyszerű lenne a mondat és az általa (jó esetben) kifejezett állítás(ok) (a vele kifejezhető állítás(ok)) viszonya (és ugyanígy más típusú denotátumok, referenciák, Bedeutungok esetében), akkor nem mondtam volna, hogy bonyolult ez a viszony, és nem idéztem volna példát is ennek alátámasztására. Nem lehet, hogy már gondolkoztam ezen a kérdésen, és arra jutottam, hogy bonyolult ez a viszony? (És esetleg írtam róla több cikket is, és előadásokat is tartottam róla?) Vagy tévednék, és ilyen egyszerű, hogy egy kontextuális változó mindent megold?
simka wrote:
(N.B. az idézett mondat eléggé kontextusfüggetlen).
Bizony, és ha ilyen egyszerű esetekről kellene csak számot adnunk, akkor lehet, hogy egyszerűbb lenne az életünk is.
simka wrote:
A "formula" vs. "mondat" szembeállítást ezen a ponton viszont nem értem -- milyen elvi akadálya van annak, hogy a természetesnyelvi mondatok igazságfeltételéről beszéljünk bizonyos további paraméterek függvényében?
Sajnálom, hogy ilyen alapvető vitatechnikai elveket kell elmagyaráznom. Azért problémás azt mondani, hogy a mondatoknak (akár metonimikus értelemben, a nekik megfelelő formulákon keresztül, amennyiben azok állítást fejeznek ki) vannak igazságfeltételeik (illetve egy-egy modellben igazságértékük), mert azzal elővételeznénk, hogy nekem nincs igazam, amikor azt az elvet támadom, hogy "a szavak fogalmak, a mondatok állítások nevei". És bár nagyon toleráns vagyok, és szivesen meghallgatok és fontolóra veszek minden ellenvéleményt, azért attól (talán érthető módon) vonakodnék, hogy elfogadjam azt a preszuppozíciót, hogy nincs igazam, amikor éppen arról beszélgetünk, hogy igazam van-e.
simka wrote:
És mi lenne itt a formula? Egy formális nyelv jól formált formulája?
Természetesen. Igazságfeltételei, illetve egy adott modellben igazságértéke ugyanis ilyeneknek lehet. (További feltételek teljesülése esetén, így szükséges mellékelnünk hozzájuk egy szemantikát is, vagyis a nem-logikai konstansok interpretációját és a nyelvi elemek szabályokkal megadott hozzájárulását a szemantikai értékekhez, meg persze modelleket, plusz kell az is, hogy a szemantika értelmében egyáltalán állítást fejezzen ki az illető formula, mert ez sem teljesül automatikusan, gondoljunk pl. a szabad változókat tartalmazókra).