fejes.lászló írta a következőket:
1.Quote:
... legalábbis semmiképpen nem az adatok szintjén. Szerintem attól még lehet valaki kitűnő nyelvész, hogy fogalma sincs a ... -RÓL, pedig ... Nyelvész tehát nem az, aki tudja, hogy ... hanem az, aki ezt az információt fel tudja dolgozni.
aztán meg:
2.Quote:
... vannak olyan nyelvészek a világban, akik nem tudnák azt sem, hogy a perzsa indoeurópai nyelv, ettől függetlenül a maguk szakterületén igen jelentőset alkottak. Másképp szólva: úgy vélem, a nyelvész egy foglalkozást jelöl, nem egy kultusz beavatottját.
aztán meg:
3.Quote:
Jó szabó pedig nem attól lesz valaki, hogy ismeri az összes öltésmintát, hanem attól, hogy adott esetben egy ruhát meg tud varrni.
Ez engem kisértetiesen emlékeztet arra, amikor a főnök vagy a politikus azt mondja, hogy neki nem kell kell értenie az egészhez, illetve semmihez sem az egészből, neki csak irányítania kell tudni, egyhez van tehetsége és tudása, a vezetéshez. Vagyis ez a nagy Hydrokephalos ideológiája, vagy Sz.-né Sz. Eleonóráé, és még egy sereg olyan emberé, aki érdemtelenül terpeszkedik ott ahol van.
Akkor most az én kérdésem:
1.-hez:
(1) Hogyan kell tudnia feldolgoznia valakinek a te híradásodat a legkorábbi hombárról, teszem azt. Így, hogy “Szóval akkor ez az!” --- mi ebben a nyelvészet?
(2) Mi az, hogy valaki feldolgoz egy anyagot?
(2b) Alkotás-e a feldolgozás?
2.-höz:
(1) Mondjál rá egy példát: a kiváló nyelvészre, aki jelentőst alkotott a maga területén (és nem tudta, hogy a perzsa indoeurópai nyelv, vagy valami mást nem tudott).
(2) Akkor ki a tudományos kutató? ha nem ért ahhoz amivel foglalkozik? illetve akkor mit kutat?
(3) A kultuszok beavatottjait másképp müsztoszoknak nevezik, vagy hívőnek, vagy felkent papnak, avagy klubtagnak, stb. dehát tudtommal senki sem jött ilyennel, hogy ők nyelvészek lennének, csak te, hogy az ilyenek nem.
3.-hoz:
(1) Hogy értelmezhető szabós hasonlatod a nyelvészekre: (?) *Nincsenek nyelvészeti alapismeretei, vagy csak egy [réteg]nyelvhez ért ((a többi is ki is halhat felőle (?)))., de adott esetben össze tud fércelni (a) egy cikket, több cikket, (b) nyelvkönyvet --- és ezzel jelentőset alkot. És ez miért jelentős?
(2) Mitől alkot jelentőset egy nyelvész?
Nem szokásom más logikáját továbbvinni, kivált ha azt nem is lehet követni, de kérdésként felteszem:
Aki nem egy kultusz beavatottja, viszont van foglalkozása (pluszminusz munkahelye), akkor nyelvész. Jól gondolom?
Őszintén kíváncsi vagyok a véleményedre, mert sok kérdésben hasonlóan vagy egyformán látjuk a dolgokat, ebben az utolsóban azonban, nem értem mire alapozod a véleményedet (ami most ismét kategórikus).