tenegri wrote:
Mert így alakult hagyományosan, hosszú idő alatt.
Valami hasonlót mondott Grósz Károly is az egypártrendszerről.
Egyébként világos, csak akkor azt nem értem miért nem vonatkozik ugyanígy ez az "így alakult ki hosszú idő alatt" érv az ly-ra is?
Én arra szeretnék rámutatni az ötlettel, hogy pontosan ugyanolyan érvekkel utasítjátok el a változtatási javaslatot, amilyeneket viszont az ly esetében nem vagytok hajlandóak elfogadni.
Ez így nem fair.
tenegri wrote:
A magyar épp mindkettőt használja, ezzel is szemléltetve, hogy mindkettő jó.
Egyformán jó a baloldali, meg a jobboldali közlekedés is.
Keverni a kettőt viszont nem lenne praktikus.
tenegri wrote:
Teljes egységességet pedig felesleges számon kérni a helyesírásunkon,
Nem számonkérésről van szó, hanem javaslatról.
Időről időre az újabb tapasztalatok, fejlemények, változások ismeretében nem árt felülvizsgálni a rendszereket. Nem biztos, hogy okos dolog valamihez csak azért ragaszkodni, mert régi és hagyományos, azt szokták meg az emberek. Akkor még mindig nem literben, meg méterben mérnénk.
De mondom, pont ugyanilyen érveket hoztok fel az ly ellen.
Ha ragaszkodunk a hosszú idő alatt kialakult hagyományokhoz, akkor nem megalapozott javaslat az ly eltörlése. Ha meg ragaszkodunk akkor pedig simán jó ötlet lehet a hosszú ő és társai kiiktatása is.
tenegri wrote:
Egy már meglévő rendszernél nem látom értelmét az átalakításnak számítástechnikai szempontok alapján. A számítástechnikában technikai akadálya semmilyen írásrendszer kezelésének sincsen, csupán elhatározás (illetve pénz és energia) kérdése az egész
S a pénz és az energia pazarlása az olyan okos dolog, amin nem látsz értelmét változtatni?
A szabványokat nem véletlenül találták fel. Persze meg lehet oldani sok mindent 10 féleképpen is jól. De praktikusabb egyet kiválasztani és azt szabványosítani. Ez igaz a mértékegységekre, billentyűzetekre, de az írásjelekre is.
Ha már számítástechnika, akkor ugye nem rég feltalálták az € jelet. Természetesen a civilizáltabb épelméjűbb országokban az alt+e billentyű kombinációval lehet leírni. Bár a magyar billentyűzeten is üres, szabad az alt+e, de az okos magyar billyentyűzetfeltaláló mégis az alt+u-ra tette. Miért? ? ?
Szerintem nem jó érv az semmi mellett, hogy csak pénz és energia kérdése. Ilyen alapon nem tiltanák be a villanykörtét.
Szerintem mindig hasznos, gyorsabb, egyszerűbb, olcsóbb, kevesebb energiát igénylő megoldásokon gondolkozni és ilyeneket bevezetni. De sok egyformán jó megoldás esetén is praktikus és hasznos egyet kiválasztani és azt szabványosítani.
Magyarország 1941-ben ált át a bal oldali közlekedésről a jobb oldalira. Hát nem tök mindegy? De. A "hagyomány" a bal oldali közlekedés mellett szólt. Valamiért mégis csak átálltak a jobb oldalira. Szerinted rosszul tették?
tenegri wrote:
A te logikáddal gondolkodva már 15-20 éve minden nyelv helyesírását át kellett volna alakítani az alap latin betűk használatára.
Sokat nyertek volna vele. Gondolom te még nem dolgoztál multi cégnél, többnyelvű környezetben ahol többféle billentyűzetet kell használni ugyanabban az irodában. A munka rovására megy, hogy ugyanaz a jel az egyik billentyűzeten itt van, a másikon meg ott, a harmadikon meg amott. De tudom neked nem számít sem a pénz, sem az energia.
Mondom értem én, csak akkor nem értem ezt a vehemens ellenszenvet az ly-nal szemben. Csak pénz és energia a megtanulása, megtaníttatása.

"A te logikáddal" ugyanolyan létjogosultsága van mint bármely más betűnek. Én pedig teljes mértékben egyetértek Veled.
"Le az ly-nal", de az ő-t,ű-t stb.-t nem szabad bántani, mert őrizzük a hagyományokat?
Nem túl következetes.