vad wrote:
Ha nem ismerték volna nagyon is explicit módon azokat a szabályokat, amelyek a bibliai héber írás alapult, nem tudták volna elolvasni a Bibliát.
Mi az, hogy "a szabályok, amin az írás alapul"? A héber írás leginkább a kiejtésen alapul (mégha nem is fonetikus vagy fonologikus, de semmiképpen sem ideografikus), mégsem igaz az, hogy ha nem ismerték volna a kiejtést, nem tudták volna elolvasni. A sumér is a kiejtésen alapul, de a szavak kiolvasásáról pl. csak nagyon homályos elképzelések vannak (van ugyna egyezményes leírás, de csak a nagyon amatőrök hiszik, hogy az megegyezik a valamikor kiejtéssel), mégis elég jól vissza tudják fejteni a szövegek értelmét. Egy újonnan előkerült sumér szöveget tehát aélkül is megérthetünk, hogy ismernénk a sumér írás alapszabályait.
Quote:
Ha arra gondolsz, hogy a kiejtés elveszett, valszeg igazad van, de az szubsztancia, nem része a nyelvnek.
Nocsak, ez számomra újdonság. A szubsztancia, ha jól értem, valami elvont dolog. Márpedig szerintem a nyelvben ha valami kézzelfogható, ha valamit nevezhetünk a nyelv realizációjának, és amiből a nyelv tulajdonságaira visszakövetkeztethetünk, az maga a kiejtés, azaz a hangzó nyelv.
Különben a héber esetében a kiejtés éppen hogy nem veszett el, bár mondjuk legalább két ejtési norma maradt meg, és valószínűleg egyik sem pontosan az eredeti. Azt azonban semmiképpen sem állíthatjuk, hogy elveszett.
Quote:
Szerintem sem jó összekeverni őket, de félek, te éppen ezt teszed.
Nem teszi, és nagyon pontosan mutatott rá, hogy miben tévedsz. A héber hangzás az írásnak köszönhetően maradt fenn, pontosabban annak köszönhetően, hogy a szövegeket egy hozzávetőlegesen fonetikus írással rögzítették (és hogy közben nem veszett el, mi az egyes betűk hangértéke, vagy hogy a lehetséges olvasatok közül éppen melyik a helyes). Annak azonban, hogy milyen helyesírással rögzítették ezeket a szövegeket, azaz hogy milyen betűkkel, hogy nem különböztettek meg kis- és nagybetűt, hogy jobbról balra írtak, hogy mit írtak egybe és külön, hogy milyenek voltak az elválasztási és rövidítési szokások stb., annak nem volt meghatározó szerepe a kiejtés fennmaradásában, és a nyelvi rendszer más tulajdonságainak fennmaradásában sem.
Ennek tényleg ebben a topikban van a helye?