Jaj, dehogy a felhasználónak kell ezt mérlegelnie: ez a szótárkészítő dolga. Az meg nyilvánvaló, hogy csak abban tud egy helyesírási szótár segíteni, amiben megszólítják. Tehát ha valaki nem nézi meg, az írja, ahogy a szabályok vagy a kútfeje alapján jónak gondolja. (Amúgy az a tapasztalatom, hogy a laikusok jóval tágabban értelmezik az alakváltozatok körét, mint a nyelvészek. Vö. melyik a helyes: a
ceruzahegyező vagy a
ceruzafaragó?)
kalman wrote:
Hogy lehet az, hogy a MHSz nem ad valami útmutatást erre vonatkozóan?
Ezt a kérdést nem értem. Az előszavában kéne arról mesélni, hogy minek alapján választottak címszavakat? Vagy mire gondolsz?
kalman wrote:
ha nem tud útmutatást adni, akkor (caeterum censeo) miért (mért, mér, mé) nem engedi meg az alternatív alakok használatát?
Nem engedi meg, de nem is tiltja. Attól, hogy egy szótárban nem szerepel egy szó, nincs megtiltva a használata. Amúgy az MHSz.-ben is, az OH.-ban is szerepel a
mért a
miért mellett. A
mér és a
mé olyan fokú beszéltnyelviség, hogy nem tartotta egyik helyesírási szótár se tisztének szólni róla.
Amúgy a helyesírási szótár mint műfaj alapvetően a pozitív diszkrimináción alapul, hiszen csak annyit mond, hogy ami benne van, az „helyes”, a benne nem levő dolgokról nem mond semmit. Nagyon sok oka lehet annak, hogy valami nem szerepel egy helyesírási szótárban, tehát a benne nem levés nem jelenti azt, hogy az illető dolog „helytelen”.