Sztem az, hogy egy adott szó paradigmájához hány alakot kell minimálisan megadni, rettenetesen változó szavanként, sőt ami még ezt bonyolultabbá teszi, az az, hogy bizonyos esetekben azt sem igazán lehet eldönteni, hogy szabályosságokat tételezünk még fel (pl. a nyitótövek tárgyesete általában kötőhangzós vagy a vegyes hangrendű mély+semleges mgh-jú (kocsi, tányér) alakok általában veláris toldalékokat vesznek fel). Szerintem egy szótárolvasótól ilyen tudást nem lehet elvárni, viszont érdekes elméleti kérdés, hogy ezekkel vagy enélkül minimálisan hány alak kell a paradigmák megadásához (nekem is volt egy nem túl szerrencsés próbálkozásom ebben a témában a StruMaNy 4. kötetében).
Amúgy a kötőhangzó léte és milyensége, (ill. a hangrend) szempontjából elég sok eset van, bár ezek közül az utolsó típusokba télleg csak kevés tő tartozik, pl.:
-- só, -k, -t, -n, -hoz -- sí, -k, -t, -n, -hez -- tű, -k, -t, -n, -höz
-- olcsó, -ak, -t, -n, -hoz -- régi, -ek, -t, -n, -hez -- keserű, -ek, -t, -n, -höz
-- dal, -ok, -t, -on -- vér, -ek, -t, -en -- tőr, -ök, -t, -ön
-- lap, -ok, -ot, -on -- kép, -ek, -et, -en (ide jön még pl. a méz nyitótő is!) -- tök, -ök, -öt, -ön
-- ház, -ak, -at, -on -- őz, -ek, -et, -ön -- oldal, -ak, -t, -on ... Ezekben persze vannak redundanciák, de nem evidens, hogy egy redundanciamentes megoldásnál melyik alakot érdemes kihagyni (és főleg milyen redundancia szabályokat érdemes felvenni). És persze még nem beszéltünk a tőalternációkról (fa/fá-, tél/tel-, bokor/bokr-, mű/műv-, tó/tav- stb.) és az említett 3. személyű birtokos alakokról (-ja/ja vagy -a/e), ami tovább szaporítja a típusok számát, illetve az olyan furcsaságokról mint az olajat - olajos, aranyat - aranyos/?aranyas vagy a melléknévi fokozást, és melléknévi adverbiális képzőt (-on/ön/en/an/ul/ül).
Az igék viszont totál durva: ez tele van alszabályosságokkal, és szinte mindenre van kivétel, néhol szinte az összes alakot meg kell adni.
|