Quote:
Egy magyarázó elmélet pedig úgy nézne ki, hogy bármely adott N neuronháló esetén meg tudja jósolni, hogy N milyen grammatikai szabályokat (ezek lehetnek akár statisztikai jellegűek is) fog realizálni.
Valószínűnek tartom, hogy nagyon hasonló eredményt nagyon különböző hálók is el tudnak érni, kb. úgy, hogy ahogyan egy programot is rengeteg különböző módon lehet megírni ugyanarra a feladatra. Ebből természetesen még következhetne, hogy a neuronhálóból levezessük a nyelvhasználatot, de az kb. olyan lenne, mintha egy bonyolult programot (amin mondjuk többszáz programozó dolgozott éveken át, és valamilyen magas szintű nyelven írtak) a gépi kódjából szeretnél megérteni. Vagy még olyanabb.
Arról nem is beszélve, hogy feltételezhetjük, hogy azt a programot felülről lefelé tervezték, és nem kis programocskákat terveztek arra a célra, hogy azok végül összedolgozzanak és valami hasznosat csináljanak.
Hogy mit magyaráz ez meg? Pl. azt, hogy miért szívunk annyit, amikor a nyelvtanban általános elveket, szabályokat próbálunk találni, de mindig van valami kibúvó, kivétel. Egy felülről irányított rendszerben (ideértve a jumperes elképzeléseket is) az ilyenek nem férnének bele a rendszerbe, vagy azonnal kiküszöbölődnének.
Persze ezzel semmiképpen nem szeretném azt mondani, hogy egy-egy szónak, szerkezettípusnak stb. egy-egy idegháló-darabka felel meg.