A pipás példánál maradva, én ezt annak alátámasztására hoztam fel, hogy bármennyire is prominens a pipa ábrázolásként való használata a mondat elhangzását megelőző kontextusban (amiben akár órákat is beszélhet valaki arról, hogy a pipa (mint rajz) milyen), nem fogja tudni a kérdéses mondatot annak kifejezésére használni, amire szándékoltan szeretné, mert nem lehet így interpretálni. Mivel ezzel te is egyetértesz, meg kéne magyarázni, hogy miért nem lehet. Az én magyarázatom egyszerű: azért nem, mert a tagadószó után a főnév terjedelmébe a szó szerinti (valódi) pipák is beletartoznak. Persze ezen még lehetne finomítani.
És ha már itt tartunk,
rebrus egyik kérdésére próbálva válaszolni azt mondanám, hogy legalábbis a fizikai dolgok körében maradva, a dolog -> dolog ábrázolása jelentéskiterjesztés mindig lehetséges, ezért minden ilyen főnévnek van szó szerinti és nem szó szerinti jelentése, használata, terjedelme is.
kalman wrote:
Én azt gondolom, hogy a kontextusok meg az, hogy milyen kontextusokban mik szoktak elhangzani, alapvetően empirikus cuccok
Ezzel én is egyetértek, de kiegészíteném azzal, ami szerintem szintén helytálló: bár könnyen lehet, hogy a szavak használattól független terjedelméről nincs értelme beszélni, úgy gondolom a kontextushoz viszonyított terjedelem teljesen jól értelmezhető technikai fogalom, és ezzel összefüggésben a szójelentés is az, ha egyes használatait nézzük konkrét mondatokban, nem pedig ezektől függetlenül vizsgáljuk.
Így pl. a bálnakutatók példájánál maradva, teljesen természetes, hogy az ő speciális használatukban a "bálna" szó terjedelmébe csak a repülőgépek tartoznak bele, amíg a szót az adott kontextusban használják. Összesen annyit akartam mondani, hogy ezt a kontextust a tagadószó megszünteti, és egy olyan kontextust hoz létre, amelyben a "bálna" szó terjedelmét nem lehet leszűkíteni a repülőgépekre, plüssbálnákra, stb-re, mert ilyenkor mindig beleértjük a valódiakat is.
kalman wrote:
Az, hogy valamelyik értelmezés úgy általában prominensebb (pl. mert sokkal gyakoribb), triviális, bár nem minden "poliszémia" esetében, de ezt is egy csomószor mondtam/érintettem már. Igei poliszémia (pl. felmegy) esetében, ha a két használat összemérhető gyakoriságú, ez kevésbé kitapintható,
Régebben egyszer elmondtam már, hogy szerintem mi a helyzet a
felmegy-gyel: a térbeli mozgást kifejező szó szerinti használatait kivéve az összes többi használata ál-ágensi argumentumot tartalmaz, ami átfogalmazással kiküszöbölhető, ezért az ige ilyen használatai is ál-cselekvéseket (nem valódi cselekvéseket) írnak le. Ezért pl. mondhatjuk, hogy valójában a láz, az árak stb. nem mennek fel, és nem is léteznek önálló entitásokként, hanem valójában az történik, hogy a kenyér drágább lesz, hogy a test egy adott határértéken túl melegszik fel, stb. Ez a kiküszöbölhetőség a nem szó szerinti használat ismertetőjegye, ami szerintem egészen jól alkalmazható kritériumként más igék esetében is.