laszlo55 wrote:
Akkor az angol is tekinthető ”egyennyelvnek”. Az emberek csak azt nem szeretik, amit mindenkinek kötelező viselni, vagy benne lakni, stb.
Egyrészt igen, másrészt nem egészen. Ami a kötelezőséget illeti, az bizony eléggé igaz. Azonban nem mindegy, hogy csupán kötelező-e valami vagy van más motivációs tényező is. Amikor egy nyelv megtanulása mellett döntenek emberek, akkor leginkább az számít, hogy mit nyernek, ha már elsajátították azt, mire mennek a nyelvtudással. Az, hogy az elsajátítás folyamata mennyire idő- és energiaigényes, az másodlagos - persze számít valamelyest, hisz arányban kell lennie az elérhető nyereséggel, de nem igazán van olyan emberi nyelv, aminek az elsajátítása aránytalan nehézségbe ütközne a többihez képest. Természetesen most nem számolok azokkal, akik pl. azért akarnak minél egyszerűbben nyelvvizsgához jutni, mert pl. anélkül nem kapják meg a diplomájukat - ők nem használni szeretnék az elsajátítandó nyelvet, így elsődleges szempont is lehet a tanulási folyamat kis energiaigénye.
Szóval az elsődleges szempont, hogy mit nyerünk azzal, ha tudunk egy nyelvet (pl. az angolt) - a végeredmény számít, nem a folyamat. Ennek közvetlen gazdasági és társadalmi előnyei vannak a nyelvhasználó számára, méghozzá azért, mert az angol anyanyelvűek gazdasági és részben társadalmi jelentősége akkora, hogy ezt lehetővé teszi. Az angol anyanyelvűek tudnak angolul, nekik nem okoz nehézséget a saját nyelvük elsajátítása, s amíg megtehetik semennyire sem érdekli őket (jogosan), hogy nem angol anyanyelvűeknek milyen nehéz megtanulni angolul. Csak azért, hogy másoknak könnyebb legyen, nem fognak ők energiát fektetni egy másik nyelv megtanulásába. De ez minden közvetítő nyelvvel így működik, nem csak az angollal.
Ha az eszperantó nyelvű közösség akkora gazdasági és/vagy társadalmi jelentőségre tesz szert, hogy nyelvük tudása (és nem tanulása, tehát nem a folyamat, hanem a végeredmény) nyilvánvaló előnyökkel jár, akkor sokan fogják megtanulni - de nem a tanulási folyamat egyszerűsége miatt.
laszlo55 wrote:
Egy szigorúan sémás nyelvet nem lehet úgy átformálni, mint ahogyan a nyelvjárásoknál tapasztalható. A sémásság, a világos, egyértelmű szabályzat egy keretbe kényszerít. A szókincs gyarapodna, és persze megjelennének a szóképek, szófordulatok.

Te nagyon naív vagy

De legalábbis nem igazán foglalkoztál még nyelvtörténettel
