Tebe wrote:
Másrészt tényleg, őszintén nem tudom, hogy hol a határ generatív és nem generatív között,
Télleg nehéz megmondani. Mindenesetre a HPSG (
pace fejes) tipikusan generatív irányzat. A konstrukciós nyelvtanról nehéz nyilatkozni, mert nincs explicit és egységes megfogalmazása (ahogy én értelmezem, kifejezetten antigenerativista). A fonológiai irányzatokat is nehéz címkézni, nem is próbálkoznék vele. Annyi biztos, hogy a mi tanszékünknek kezdettől fogva a gondolkodás szabadsága (de tudományos jellege) volt a fő trademarkja, szemben olyan tanszékekkel, amelyekre ez nem volt igazán jellemző (és ahol ezzel összefüggésben nem is engedték meg, hogy mi tanítsunk, így jött létre a tanszékünk).
Még valami: nem hiszem, hogy jó bevezető tananyagot lehet találni nem generatív nyelvtanhoz, ezért a beveztő kurzusaink természetesen mind ezt a fogalomkészletet ismertetik -- de ezt úgy is vehetjük, hogy ez némi tudománytörténeti szempontot visz a beveztő kurzusokba, nem beszélve arról, hogy ezeket a terminus technicusokat használják az antigenerativisták is, ez a lingua franca.
Tebe wrote:
de a STRMNY Morfológia kötetét elég sokat forgattam, és bizonyos részei nagyon keményen formalizáltak, annyira, hogy nem is igazán tudtam követni őket, úgy a 600. oldaltól.
Nem értem, mi az összefüggés a formalizált és a generativista között. A STRMNY kötetei egyébként alapvetően generativisták (ezért nem kerülhetett pl. bele a mondattani kötetbe a segédigék rendszeréről szóló fejezetünk), de pl. a fonológiáról szóló kötet már nem volt ilyen szigorú ("vonalas").