A számítógépes nyelv mint mesterséges nyelv képtelen használni a mitologikus,misztikus,egyáltalán képzetes fogalmakat. Így alkalmatlan a humor,költészet és a mese,misztika megformálására.
A nyereség oldalon,viszont a kérlelhetetlen következetesség és pontosság azaz a digitalizált valóság.
Az anlóg,vagy folyamatos,átmenetekben megformált fogalmi szerkezetek,az emberben azt a biológiai egyezést hordozzák,ami az állatvilág döntő sajátossága,a csodálkozás mentes elfogadás.
Amikor a kutya az autót meglátja,nem töpreng el rajta,hogy - mi a csuda ez ?,hanem elsomfordál,gondolván,- egy "nagy valami" amivel nem jó szembe kerülni.
Az ember a szavak fogalmi hozzáállásában,ugyan ezt teszi. Nem csodálkozik,hanem elfogad,mert a valóság prezentációi messze megelőzik a magyarázatok halmazait.
Tehát ez biológiai örökség. A nyelv fogalmi kontrolja gátlás alatt van.
A nyelvi fogalmak többsége tehát a gondolkodásunk nem kényszeríti egy korrekt ellenőrzésre,hogy mit is mondasz ? Pontosan mit értesz alatta ?Mi a magyarázata ennek ?- csak elfogadja,mert hozzá szoktunk,hogy a beszéd,csak olykor, olykor tartalmaz igazán korrekt tartalmat (Lásd:Dől a fa !)
A kijelentések,állítások,meghatározások,tömkelege eredő értelmű szavak gyűjtemény.
Pl. idő,szép,erő,kedves,igaz,jó,stb.
A digitalizált nyelv, amely fogalmakat alkotni képtelen,de mégis működtet és egymást matematikai/geometriai műveletvégzésre kényszeritö objektumnak a nyelve (számítógép,hidraulikus/pneumatikus,mechanikus szerkezetek) a biztos működés nyelve.
Tehát a digitális nyelv,amely az 1 és 0 majd a logikai kapuk,alapján formálódik egy meglehetősen unalmas világba vezet,de nem lehet vele politikai,vallási,biztosítási csalásokat létrehozni.
Az ember világába átültetni,véleményem szerint,nem lenne haszontalan dolog. Persze nem egyik napról a másikra.
A mesterséges emberi nyelv tehát nem egy új képzetes etnikai nyelv összessége,vagy kópiája,(eszperantó) hanem a biztos működés nyelve az emberi közösségek és az egyének egymás közötti viszonyában. Olyan megértési viszony a tudatunkba,amely a bizonytalanságot és sokértelműséget nem ismeri.
A tudomány adós,a pontos fogalmi meghatározásokkal.
|