kornai wrote:
Te azt mondod, hogy a logikai szemantikának, valami mérnökkel/pszichológussal karöltve de előbb-utóbb elkerülhetetlenül számot kell adnia Kovács Edömér implikációs rendszeréről. Addig viszont mi van?
Addig is vannak már ilyen kísérletek, pl. Asher még a 90-es években elég rendesen beledolgozta magát a default logikák nyelvészeti alkalmazásába (generikus mondatokra, sőt a progresszívre is hozott egy pofás alkalmazást, mostanában meg a diszkurzuselméletben csinál dolgokat vele). Ezeket kérdés nélkül elfogadjuk formális szemantikai munkáknak, még ha nem is monoton logikát alkalmaznak, hanem olyat, amit a hétköznapi ember használ, amikor implikációkat végez.
Ami a lexikai szemantikát illeti, azért ott is van néhány próbálkozás már, pl. Jerry Hobbs, akiről egyszer
simka beszélt nekünk. Biztos vannak mások is, de ezen a területen nincs túl nagy átlátásom.
kornai wrote:
Az MG sem a normális szintaxissal, sem a normális szemantikával nem házasítható könnyen
Teljesen alkalmatlan a szintaxissal való házasításra, ezt a kritikát azt hiszem Montague még életében megkapta Partee-től.
kornai wrote:
a jelen állapot az, hogy ezzel 30+ éve próbálkoznak és nem megy. A helyzet a string theory-val analóg: sok vitathatatlanul nagyon okos ember dolgozik rajta (akik ismerik azok 95%-a szerint Witten a világ legokosabb embere) de a fizikai valóságra vonatkozó predikciók még mindig hiányoznak.
A jelen állapotban senki nem csinál már MG-t. Kb. 15 éve járok szemantikai konferenciákra, de egy helyen nem hallottam olyan előadást, aminek a szerzője Montague-nyelvtant mutatott volna be. Az nagyjából a 80-as évek végére gyakorlatilag meghalt.
Azzal se tudok egyetérteni, hogy a mai kutatásnak nincs az empíriával semmi kapcsolata. Egyre inkább elvárás még a "tiszta szemantikai" konferenciákon és folyóiratokban is, hogy az ember mutasson valamilyen kísérleti hátteret. Ez még nem kötelező, de a reviewerek szemében nagyon jó pont, és nem kétséges, hogy egyre inkább ez a sztenderd. Az a poszter például, amit valahol korábban említettem egy kísérletsorozatból indul ki, amiben a "pontosan 4" és "legalább 4" értelmezési különbségeit vizsgálják, és az eredmények megmagyarázására hoznak aztán egy komplex formális szemantika/pragmatikai érvet.
kornai wrote:
A Zimmerman cikk "Meaning Postulates and the Model-Theoretic Approach to Natural Language Semantics" (L&P 1999 okt) az egyetlen rends próbálkozás, sok szempontból kiderül belőle miért nem halad ez előre.
Thanks -- majd letöltöm, ha újra lesz Jstorom.
kornai wrote:
Egyre inkább az az érésem, hogy te egy mérnöki szemléletet keresel, amit ez persze nem hoz. Ezért a szemedben "értéktelen". Nem mérnökit várok, empirikusat, ez nem ugyanaz. El kell dönteni, hogy ez a fajta szemantika egy szép formális elmélet, vagy van-e empirikus relevanciája. Az hogy nincs, attól még lehet gyönyörű, tudtommal a Riemann-Roch tételnek sincsenek gyakorlati alkalmazásai, de attól még csudaszép. De az ilyen elméleteket nem kivánjuk a nyelvészekre oktrojálni (pl. nem tesszük a kötelező anyag részévé) mert tudjuk, hogy nincsen köze a nyelvészet (nem mérnökség, elméleti nyelvészet) valós empirikus problematikájához.
A valóságban viszont az ilyen elméleteket is a nyelvészekre oktrojálják a nyelvészet tanszékek túlnyomó többségén. És akkor a szintaxisról még nem is beszéltünk. Aztán vagy tetszik neki, vagy nem, szabad a pálya. Szerencsére most már sokan át tudnak menni számítógépes nyelvésznek, ha ez nem érdekli őket.
kornai wrote:
Mondjuk az IBM-nek van, a Watson ezt elég fényesen demonstrálta.
Van egy olyan rendszerük, amelyik előállítja tetszőleges szöveg szemantikáját?