fejes.lászló wrote:
OK, de akkor ez akármi lehet, csak nem accusativus. Nekem ez vmi olyannak tűnik, mint egy nyomatékosított forma (de semmiképpen sem eset), amelynek kötelező megjelennie mindig, ha a személyes névmás nem alany, de bizonyos esetekben akkor is megjelenhet, ha az.
Különben ha eltekintünk ezektől a jelenségektől, akkor sem mondhatjuk simán, h accusativus, ugyanis nyilvánvalóan olyan szerepet is betölt, mint más nyelvben a dativus. Persze jöhetünk azzal, h indirekt tárgy van ott és nem target/beneficiens/"részes határozó", de végülis vmi olyan dolog, ami nem tipikusan jellemző szemantikai tartalma az accusativusnak más nyelvekben. (Ettől még persze hívhatjuk accusativusnak, nem az számít, mi van a cimkén, hanem h tudjuk, mit jelent, ami rajta van.)
Hát ez már egyszerűen annak a kérdése, hogy hogyan elemezzük az adott jelenséget szerintem. Amit én mondtam, azt is koherensnek találom, és némely angollal foglalkozó szintakta valóban így gondolja (kérdezzétek Newsont, én is tőle tanultam

). Az utolsó zárójelben lévő meg persze hogy úgy van, nemigen hiszem, hogy az akkuzatívusz szemantikai tartalmával itt különösebben muszáj lenne foglalkozni, elég különböző bír az lenni mindenféle nyelvekben. Sajna már utána kéne olvasni a régi papereknek ezzel kapcsolatban, nagyon mással foglalkozom mostanában, és sokminden elillant, ráérni meg marhára nem érek rá.
fejes.lászló wrote:
Hmmm... hát nem tom, de a konzervatív fejemmel azt mondanám, h a nominativus a default...
Emellett az szokott lenni az érv (Woolford asszem, de most télleg nem túrom fel a fiókot), hogy a nominatívusz az, ami i, minden nyelvben megvan; ii, amit a legprominensebb elérhtő NP kap. Igen, de ezzel marha nehéz megmagyarázni a fenti jelenséget, mert akkor hogy kerül elő az akkuzatívusz (cimke!).