Kedves
martonfi, én szivesen eltalmudozgatok veled ezen, de vegyük észre, hogy a szabályzatot nem olyan szofisztikált nyelvészeknek írták, mint Te (sőt, nem is nyelvészeknek írták). Már az is túlzás, hogy én a hagyományos leíró nyelvtan (legalább felületes) ismeretét feltételezem a felhasználóról, mert már azt se szabadna feltételezni. Szóval tartom, hogy ez a rész sz*rt se ér (ha az nem lenne elég, hogy némelyik nyelvész se tud eligazodni benne, ha nekem megszavazod ezt a nevezetet).
martonfi wrote:
kalman wrote:
tudtommal abban a fajta nyelvtanban, amelyen ez a szabályzat alakul, nem "ilyen alakulatok" (ige + bővítmény alakú szerkezetek) "kapnak képzőt", hanem "szavak", tehát az otthon ülő elemzése "otthon" + "ülő".
Ez végső soron fogalmazás kérdése, a szabályzatban keveredik is: 108., 124., 126., 137. (én leginkább ez utóbbira óhajtottam hivatkozni).
Ez a 137. elég érdekes.

A másik háromban nincs igazad, ott az szerepel, hogy "a második tagjához", "az igei tagjához" stb. járul a képző. Egyébként meg nem "fogalmazás kérdése", mert ezen múlik, hogy a szabályzat melyik pontja alkalmazható. Az általam idézett pontban határozós kapcsolatokról, nem pedig szerkezetekből képzett szavakról van szó.
martonfi wrote:
kalman wrote:
ezen a ponton belül ki van mondva (a c) alpontban), hogy "A jelöletlen (rag nélküli) határozós összetételek tagjait mindig egybeírjuk". Márpedig az otthon ülő "jelöletlen" (az otthon nem "ragos").
Nem ám! Ugyanis az
otthon szófaja nem főnév, hanem határozószó, s ily módon maga a szófaj áthidalja a raggal való jelöltséget.
Ezt az utolsó tagmondatot sem a szabályzat, sem a hagyományos nyelvtan szempontjából nem tudom értelmezni, de mindegy is: a szabályzat inkriminált pontjában szó sincs arról, hogy még valami "szófaji" kritériumok is vannak, ott "határozói kapcsolatokról" van szó. Az egész részben nem nagyon látok szófajra való utalást.
martonfi wrote:
Mert a grammatikai jelentése nagyon más. A szava hihető egy alany-állítmányi kapcsolat, míg a szavahihető egy egyszerű melléknév.
Nem tom, mi az a "grammatikai jelentés", de az
otthon +
ül egy helyhatározó-ige kapcsolat, míg az
otthonülő egy egyszerű melléknév, szal annyira nem más a helyzet.
martonfi wrote:
Ismerve a helyesírási szótárak sok száz, sok ezer példáját viszont az emberben kialakul az a készség, hogy elég nagy biztonsággal meg tudja mondani, hogy melyiknél mondható elégnek a jelentésváltozás az egybeíráshoz, melyiknél nem.
Na, ezér csípődött be nekem az "otthon ülő", azt hittem, itt elég nagy biztonsággal meg tom mondani, oszt mégse. Csak az nyugtat meg, hogy (szerintem) a szabályzat se, nem véletlen, hogy felvették a szószedetbe.