kenesei wrote:
Ismereteim szerint a tudomány úgy működik, hogy a tudós nem absztraktokat bírál olyan internetes fórumokon, amelyeket a megbírált szerző valószínűleg nem is olvas, hanem elmegy az előadásra és hozzászól. Namost legalább egy alanti fórumozónak erre minden lehetősége megvan.
A (nyilvánosan is elérhető) absztraktnak pedig az a tény adja a létjogosultságát, hogy bárki annak alapján előzetesen is képet alkothasson az előadás várható témájáról és színvonaláról. Mi sem teszünk itt éppen mást. Nem az előadást kritizáljuk, hanem az absztraktot (bár nyilván, mivel az absztrakt az előadás absztrakt
ja, ennek vélhetőleg lehet vonatkozása magára az előadásra nézve is).
kenesei wrote:
Máskülönben szintén tudomásom szerint a Nyelvtudományi Intézetben senki sem cenzúrázza az ott állásban lévő munkatársak absztraktjait és előadásait, azaz mindenkinek joga van a saját tudományos eredményeit ismertetni, amit egyébként a vonatkozó törvény is meszemenően biztosít. Eléggé megalapozott sejtelmeim szerint a mostani hozzászólók tiltakoznának a leghangosabban, ha az Intézet úgynevezett "vezetősége" elkezdené cenzúrázni az absztraktokat és betiltana előadásokat.
Arról van szó itt egy ideje, hogy említett absztrakt tudományos terminológiával beszél olyan dolgokról, amelyek köszönőviszonyban sincsenek a nyelvtudománnyal. Ebben szerintem egyetértünk; ha nem, kérem kiemelni az absztrakt azon pontjait, ahol a) falszifikálható állítások jelennek meg, b) kitűnik, hogy ezek milyen módon ágyazódnak be a tulajdonnevek szemantikájának jelenleg elfogadott elméleteibe, c) a további kutatás iránya legalábbis sejthető.
kenesei wrote:
A talán elegendő információval nem rendelkező fórumozókkal azt is közölhetem, hogy az a fórumozó, aki a "fiatalokból (is) álló szemantikus-közösséget, akik otthon vannak a releváns szemantikai szakirodalomban" hiányolja, maga is az Intézet tagja volt éppen a "vezetőség" igencsak szerteágazó és hosszadalmas pénz- és állásszerzési akciójának köszönhetően (mert egyébként valóban jó teljesítményt nyújtott), majd (mint később kiderült: véglegesíthető) szerződése lejárta előtt önként távozott, azóta viszont tele van ötletekkel, hogy mit is kellett volna vagy kellene a volt munkahelyén csinálni.
Ez pontosan ugyanolyan
ad hominem típusú érvelés, amit
tigris fórumtárs esetében is tapasztalhattunk; ez valami furcsa helyi sajátosság, hogy nem az állítást támadjuk, hanem ehelyett azt, aki teszi. Ami a "véglegesíthető" kitételt illeti, a következők a részletek.
Az Intézet vezetősége 2006 tavaszán felterjesztett egy a kiváló volt fiatalkutatók további foglalkoztatását lehetővé tevő akadémiai ösztöndíjra. A háttér ismeretéhez szintén érdemes tudni, hogy ennek az ösztöndíjnak, pontosabban a kiírásának volt egy előzménye, jelesül a Szabó Csaba nevével fémjelzett támadássorozat az akadémiai rendszer ellen. Ezt részben orvosolandó írta ki az Akadémia ezt az ösztöndíjat (NB., bár eleinte arról volt szó, hogy ez reguláris lesz, soha többé nem került kiírásra), és kaptunk az országból negyvenegynéhányan egy hároméves ösztöndíjat. Senki nem sejtette, hogy az Akadémia gazdasági megfontolásból lényegében egy második fiatalkutatói ösztöndíjat adományoz a kitüntetteknek, pontosan ugyanakkora fizetéssel. Ez nemcsak minket, azt a negyvenegynéhány embert lepett meg, hanem mindenkit, még a felterjesztőket is.
Számomra ez volt a harmadik olyan ciklus, amit nagyreményű tudományos segédmunkatársként kezdhettem újra. Sőt, mivel az előző néhány évben egy projekten voltam, ahol a főnököm a munkám elismeréseként a tud. smts fizetésnél valamivel többet adott, a kitüntetés első hónapját máris fizetéscsökkenéssel indíthattam. Ezenkívül végleg el lettem helyezve az Elméleti Nyelvészet Osztályról, ahol egy relatíve rövid céges tartózkodástól eltekintve 1995 óta voltam ilyen-olyan minőségben, és ahol kifejezetten jól éreztem magam. (Erről a lépésről azonban az én véleményemet előzőleg nem kérték ki.)
Részben az a tény, hogy az ösztöndíj ilyen feltételekkel vélte megvalósítani az elismerést, részben pedig az előzetes megkérdezésem nélküli áthelyezés arról az osztályról, ahová a kutatási témám, a tanszéken végzett munkám, valamint a közeli kollégáim jelenléte is kötött nyilvánvalóvá tette a számomra, hogy hosszabb távon egyszerűen nem érdemes az Intézetben maradnom. Nyugdíjig még lenne hátra mondjuk 30 évem, ami "szerencsés" esetben 10 hosszabbítási ciklus, ám amelyben esélyem sem lenne arra, hogy a tudományos segédmunkatársi pozícióból saját erőmből előreléphessek. Ehhez ugyanis nem elég a doktori cím megszerzése --- ugyanakkor van olyan eset is, hogy valaki doktori cím nélkül is már munkatárs lehet ---, következésképpen nincs karrierterv, amit követni lehetne. Ehhez hozzájárult azonban nagyon jelentősen az is, amit
ezen a fórumon máshol már írtam: nincs meg az a kritikus tömeg, ami vonzóvá tenné jelenleg az Intézetet a számomra. Egyetlen egy aktív formális szemantikus van (ráadásul ő is azon az osztályon volt, ahonnan én el lettem helyezve), de ő is inkább már pragmatikával foglalkozik; így ez nagyon kevés ahhoz, hogy kialakuljon egy műhely.
Ami a "véglegesítést" illeti, az az
álláshely végleges telepítését jelentette. Ami a személyemre vonatkozik, az általam kapott plakett a perspektívát a következőképpen fogalmazza meg; kérek mindenkit, saját belátása szerint döntse el, ehhez milyen valószínűségeket kell rendelni:
főtitkár wrote:
Bízom abban, hogy az elkövetkező években nyújtott teljesítménye alapot nyújt majd munkaviszonya ismételt megújítására.
Akkor 2006-ot írtunk, és a világgazdasági válság még nyomokban sem volt jelen. Mire kötelezi vajon ez az egymondatos ígéret az (azóta már megváltozott személyű) főtitkárt most, 2009-ben? Semmire, és valóban én is csak azt a halvány ígéretet kaptam, hogy "majd csak találunk valami projektet, ahová rátehetünk", amikor, mielőtt bejelentettem volna, hogy elmegyek, megkérdeztem, mi lesz a sorsom az ösztöndíj lejártával.
Kérem tisztelettel: köszönöm szépen,
nem. Hálás vagyok azért, amit szakmailag nálatok tanultam (egészen pontosan, az Elméleti Nyelvészeti Osztály tagjaitól), de azt is beláttam, hogy tudományos karriert nálatok soha nem fogok csinálni. Most dolgozom egy számítógépes nyelvészeti projektben, és a szabadidőmben függetlenként folytatom a kutatásaimat.
Azt pedig engedd meg, hogy a nyilvános absztraktokat és egyéb, a magyar nyelvtudományt érintő kérdéseket továbbra is megtárgyaljuk ezen a fórumon, hiszen nyelvészetről lenne szó, mi pedig nyelvészek vagyunk, akkor is, ha nem mind ugyanott dolgozunk.