Quote:
a nyelvérzékünk működik aszerint
Hmmmm... érdekes. A "nyelvérzék" szerintem a nyelvészetben nagyon veszélyes fogalom! Inkább csak visszaélni szoktak vele. Másrészt azt végképp megkérdőjelezném, hogy a helyesírással kapcsolatban nyelvérzékről kellene-e beszélnünk.
Valószínűleg arra gondolsz, hogy azok, akik nem tanulmányozzák a szabályzatot, hanem konkrét példákon tanulják meg, mit kell egybe vagy külön írni (itt én külön ejtem), azok előbb-utóbb elvonják azt a szabályt, hogy ha egybeejtem, egybeírom, jé, ez tök egyszerű! A szabályzat azonban ezzel időnként szembemegy, ilyenkor az egyébként jó helyesírók is hibáznak, de éppen ezért az ilyen hibákat valószínűleg nem érezzük súlyosnak. (Én viszont a
nyitva tartást annak érzem, és sokáig ki is voltam akadva, hogy mennyi helyen írják "rosszul", míg az OSZK kölcsönzőjegyén is ezt láttam, és akkor néztem utána, és derült ki, hogy "így helyes".)
Namármost én javasolnám, hogy a szabályzat is hivatkozzon a hangsúlyra, és könnyítse meg életünket. Igazán sajnálom, hogy helyesírási kérdésekben igen tájékozott kollégám nem csatlakozik a fórumhoz, mert szerinte ez nem lehet biztos alap. (Szerintem igen, mert rengeteg embernél működik.) Persze szerinte nem engedhetünk meg a helyesírásban ingadozásokat, alternatív megoldási lehetőségeket, szerintem meg igen, és ebből jó kis vita kerekedhetne, de erről sajnos le kell mondanunk.
Quote:
létezik valami olyan betűtípus, ami úgy néz ki, mintha a meghatottségtól bepárásodó szemmel olvasnánk?
Valószínűleg nem, méghozzá praktikus okokból: ha ilyen betűt tényleg bepárásodó szemmel próbálnánk olvasni, nem sikerülne. A nyomdaipar azonban képes ilyen hatás elérésére, de ehhez nem kell új betűtípust készíteni, elég, ha elmozdul a papír nyomtatáskor. Ezzel a tipográfiai eszközzel nyomdáink gyakran élnek is, bár inkább véletlenszerűen, mint funkciójának megfelelően. Ha a fórumon szeretnél ilyen hatást elérni, javaslom, készíts képet a GIMP-pel, és azt csatold.
