Új vagyok itt, sôt kakukktojás, mert nem vagyok nyelvész, de színekkel foglalkozom, és a másik oldalról közelítem a dolgot. Elkövettem egy honlapot is a színnevekrôl, benne a piros-vörösrôl. (
http://www.szintan.hu/nev111.htm)
Régóta izgat a dolog, hogy ezt nyelvészekkel megbeszélhessem, pár hét késéssel csatlakoznék, ha még érdekel valakit.
Az én nézôpontomból: a piros és vörös ugyanarra a színtartományra vonatkozó színnév, a spektrumnak egy bizonyos szakaszára mindkettôt használjuk. Egyenrangú 2 színnév, egyik sem alesete a másiknak. A vizuális különbség igen csekély, ha nincs semmilyen kontextusban a 2 szó, a vörös tényleg egy kicsit mélyebb. Nyelvileg alapszínnév mindkettô a Berlin-Kay féle kritériumok szerint, igét képezhetünk belôlük, stb.
Az egyik hivatkozott tanulmányban (
http://www.ceeol.com/aspx/ ... kezdetû) ill. csak az összefoglalójában én is olvastam, hogy az észt kutatónô nem tekinti a vöröset alapszínnévnek, amivel egyáltalán nem értek egyet. Sajnos a teljes anyagot nem ismerem, tudom, hogy nagyobb számban válaszolták neki a pirosat, mint a vöröset, de hát vannak ellentétes érvek.
Az egyes szaknyelvekben éppen fordítva lenne: pl. az optika a spektrum vörös tartományáról beszél, a pigmentek vörösek és sose pirosak. Az összetett színneveknél én kb. 3x annyi vörös utótagot találtam, mint pirosat (meggyvörös és pipacspiros, stb.)
http://www.szintan.hu/nev507x.htmA vörös/piros alesetei a cinóber, skarlát, karmazsin, bordó és még van egy pár, ezek biztosan nem alapszínnevek, de ezek is a vörös tartományba esnek.
A (természetes) vörös haj nem vörös, nem piros, hanem narancsszínû! A húsvéti tojás meg mindig piros, mégha sötétvörös is. Szerintem a szókapcsolatokat tanuljuk meg, mikor melyiket mondjuk, majdnem függetlenül a színtôl. Ráadásul ez a színtartomány (red) minden nyelvben és kultúrában a harmadik alapszínnév, ami kialakul (Berlin-Kay), ezért nagyon "erôs", és olyankor is pirosat-vöröset mondunk, ha pl. barnának, narancsnak, bíbornak látjunk egy tárgyat. (Ez a bíbor is elég sok kérdést vethet fel... !)
Idézet:
Személyszerint én a türkizkék kifejezéssel nem bírok megbarátkozni. Az szerintem zöld.
Ez nagyon érdekes, azt az elméletemet látszik igazolni, hogy itt hiányzik egy alapszínnép, a kék és zöld között. Szerintem az alapszínné-válás folyamatban van, 100 év múlva kiderül, igazam van-e?