Quote:
Lássuk, miért is szoktuk elutasítani a finnugorelméletet:
1). Mert lényegében - szintén statisztikai jellegű módszerekkel alátámasztott - statisztikai módszereken alapul.
Hát bocs, de szerintem ezzel az egy mondatoddal is fényesen bizonyítod, hogy semmit nem tudsz a finnugrisztikáról. A fenti állítás egyszerűen nem igaz.
Quote:
Vagyis csak egy elmélet.
Ez vicces. A Chomsky-féle minimalizmusról vagy az Einstein-féle relativitáselméletről még sosem hallottam, hogy "csak" egy elmélet, pedig legalábbis az elsőnek elég sok ellenzőjével találkoztam. A tudomány egyébként elméletekkel dolgozik, jegyezném meg szerényen.
Ha viszont azt hiszed, hogy az elmélet azt jelenti, hogy feltételezés, akkor gyorsan sietek leszögezni, hogy a finnugor nyelvek rokonságáról ne higgyük, hogy csak feltételezés. Persze kérdés, hogy mennyire hihetünk a szemünknek. De ha azt hiszed, hogy azt a megfigyeléssort, hogy valaki nekilát egy üveg folyadéknak, fogyasztás közben egyre élénkebben beszél, majd egy nótára gyújt, aztán felváltva hol belédköt, hol a válladon siratja elmúlt szerelmeit, az üveg kiürültével azt földhöz vágja, majd hazafelé menet elalszik az árokparton, nos, ha mindez alapján le mered vonni a következtetést, hogy az illető viselkedésének legvalószínűbb magyarázata, hogy a folyadék alkoholt tartalmazott, és ennek hatása az emberi szervezetre váltotta ki az illető viselkedését -- nos, ha nem félsz ennyi adat alapján egy ilyen következtetést levonni, akkor bátran jelentheted ki, hogy a magyar finnugor nyelv.
Quote:
Ha jól tudom, a finnugorelmélet keretében rekonstruálnak mindenféle, esetleg soha nem is létezett tündenyelvet (finn-permi alapnyelv, uráli alapnyelv), anélkül, hogy ilyen népségek létezését akár csak egy csonttű kiásásával is igazolni tudnák. Mindez statisztika. Valószínű, de azért a biztostól messze van.
A rekonstruált alapnyelvek ontológiája ennél kissé bonyolultabb. AZt viszont nem értem, miféle csonttű igazolná, hogy az adott időben az adott helyen ilyen és ilyen nyelvet beszéltek. Tudtommal pl. a Közel-Keleten kiásott nyelvemlékek is csak korlátozott következtetéseket engednek meg. A sumérnak rengeteg nyelvemléke van, de a mai napig nem tudjuk azonosítani a nyelv hangjait (vagy fonémáit).
Quote:
Mindenesetre ez a dogmatikus magabiztosság már rögtön gyanút kelt,
Mitől "dogmatikus"? Az evolúciós elmélet pl. a természetben ma is megfigyelhető változásokra épít, és úgy véli, az ilyen változások sora visszavezethető az élet kezdetéig. Ezzel szemben a teremtéselmélet (?) semmi hasonlót nem képes felmutatni. Ezért a tudomány elutasítja, hogy a világ olyannak teremtődött (vmilyen külső erő által), amilyennek mi ismerjük. Akkor ez a tudomány dogmatikus, mert elutasít olyan dolgokat, melyeket nem talál bizonyíthatónak, míg elogad olyanokat, melyeket bizonyíthatónak vél? Szerinted milyen tudomány nem lenne dogmatikus? Amely mindent elhisz, befogad?
Quote:
Az ilyenek miatt kezdtem elfordulni a finnugorelmélettől: mert elgondolkodik az ember, hogy ha ennyire védik, akkor talán nem is igaz.
Sajnálom, de ha így folytatod, előbb-utóbb az emberi jogoktól is el fogsz fordulni, és ki tudja, hol ér ez véget...
Quote:
Ilyenkor a becsületes ember utánanéz a dolgoknak,
Miért gondolod, hogy azok, akik nep mint nap ennek a dolognak olyan részleteivel foglalkoznak, amiről valószínűleg e fórum nyelvész látogatóinak sincs fogalmuk, "nem néztek utána" ezeknek a dolgoknak? Van egyáltalán elképzelésed arról, micsoda szakmai felkészültség kell annak eldöntésére, hogy hasonló hangzású és jelentésű manysi és hanti szavak közös ősre vezethetőek vissza, vagy egyikből a másikba kölcsönződtek? Jössz te, aki azt hiszi, hogy a finnugrisztika az alkalmazott statisztika ága, és kijelented, hogy "becsületes ember utánanéz a dolgoknak"??? OK, laikus vagy, nem értesz hozzá, megzavartakmindenféle félművelt okostojások, rendben. De hogy képzeled erkölcsi síkra terelni a kérdést, mások szakmai és emberi tisztességét megkérdőjelezni, amikor gőzöd sincs az egészről?
Megjegyezném, hogy László Gyula annyira nem tagadta a finnugor "elmélet"-et, hogy saját elmélete volt a finnugor őshaza helyéről.
"Finnugorizmus" egyébként nincs, de ha lenne, akkor is "finnugrizmus"-nak hívnák. De nincs. A tudomány neve finnugrisztika.
Bocs, ha kissé elragadtattam magam, de azt hiszem, alapos okot szolgáltattál rá.