szigetva wrote:
Azt mondja az E. Abaffy (Kiss--Pusztai, Magyar nyelvtörténet, Osiris 2003, 332. o.), hogy a magyar gyűrű, gyűszű első hosszú ű-je a másodikhoz való hasonulás eredményeképp alakult ki. Megnyújthatta írja, de nem tudom, ez vajon azt jelenti, hogy nem biztos, hogy így alakult ki, vagy azt, hogy nem minden esetben nyújtotta, vagy mi.
Más példát nem tudok ilyen hasonulásra, és egyébként a hosszúság bevett autoszegmentális ábrázolásának betesz, ha ez egy létező folyamat (mert akkor egyszerűbb lenne a [+hosszú] terjedéseként elképzelni). Példák inkább olyanra vannak, hogy vagy ez, vagy az hosszú, de együtt sose (pl. szlovák).
Szerintetek?
A Bárczi-Benkő-Berrár féle nyelvtörténetben külön említve szerepel a hasonulásos nyúlás: "Többtagúak hangsúlyos szótagjában nyúlás következhetik be, ha a következő szótagban azonos minőségű hosszú magánhangzó van. E nyúlásban a hangsúlynak is része van (l. alább)." A példák: gyűrű, gyűszű, gyékény, béke (béké-), sárkány, csákány, gyáva, káka, drága, ábráz, pászta. Nekem mondjuk itt némelyik nem egyértelmű, pl. a csákány, sárkány sem, hisz a második szótag hosszú magánhangzója miért lenne korábbi, mint az elsőé, főként, hogy a feltételezett török eredetiben egyikben sincs hosszúság.
A következőkben úgy általában a hangsúly hatására bekövetkező nyúlást írja le a könyv, mely gyakoribb, ha a következő szótagban hosszú magánhangzó van (pl. kígyó, író, békó). Igazából innentől persze nem világos, hogy a hasonulásosnak nevezett miért van szétválasztva ez utóbbi esettől.
A körút/kőrút a gyűszűhöz nem igazán jó párhuzam az r nyújtó hatása miatt. A gyűrűhöz viszont párhuzam lehet még a sűrű (< sür-), illetve a gyűrűvel rokon szérű. Ezeknél a három hatás (hangsúly, visszaható hasonulás, r nyújtó hatása) együttesen érvényesülhetett. A gyűszűhöz még nem jutott eszembe jó párhuzam.