fejes.lászló wrote:
martonfi wrote:
Nincs (és nem is lehet) olyan múzeum, amelynek az lenne a dolga, hogy minden magyar tárgyat összegyűjtsön.
Magyar tárgy? Jesszus!
Ugyan! Nyilván van a
magyar szónak olyan jelentése, ami stimmel ide. Tudod, hogy nem a túltengő nacionalizmus buggyant ki belőlem.
fejes.lászló wrote:
martonfi wrote:
Van ellenben ilyen könyvtár: a nemzeti könyvtárnak ugyanis az a feladata, hogy mindennemű magyar nyelvű, magyar tárgyú, illetve Magyarországon megjelent dokumentumot (a nagyon kis terjedelmű, illetve példányszámú kiadványok kivételével) gyűjtsön.
Ebben még ki is egyeznék. Gyűjtse. De nem, ezt teszi letölthetővé.
Ergo azt mondod: cenzúrázzon a könyvtár. A felvetés is némiképp döbbenetes, de hogy épp te veted fel, hihetetlenül megdöbbent. Eddig úgy érzékeltem, hogy vadabb liberális vagy nálam; ez viszont egy kifejezetten antiliberális felvetés. (Ez nem azt jelenti, hogy az elmúlt hónapok különféle dolgai miatt legalább két szempontból ne kéne nagyon alaposan újragondolni a liberalizmust. De ez nagyon nem ide tartozik.)
fejes.lászló wrote:
És mint nemzeti könyvtár, presztízst ad minden vacaknak.
Komolyan? Az, hogy valami megvan az OSZK-ban, presztízsnövelő lenne? Nagyon képtelen elmékben legfeljebb. Kicsit is normális emberekben nem hinném.
fejes.lászló wrote:
martonfi wrote:
számos József Attila-autográfot elajándékozott
Hogy vethetsz össze egy autográfot egy rovásírásos átirattal?
Természetesen tisztában vagyok a különbséggel. Azért éltem ezzel a kontrasztos, abszurd példával, mert mértékbeli különbség persze van, de elvi különbség nincs a két eset között. Mindkettőnek az a lényege, hogy minden szövegpéldány egyenértékű és bizonyos értelemben egyformán becses. Azt lehet mondani, hogy egy könyvtár (textológus stb.) nem foglalkozik a szerző életéből is fennmaradt műveknek a szerző halála után keletkezett másolataival-változataival (ezt csinálja általában a szövegkritikus). De ez ugyanúgy érvényes minden Egri csillagok-kiadásra – írásrendszertől függetlenül. De hát pont a MEK-ben volt még anno egy nagyon meghatározatlan szövegfogalom: emlékszem, egy mű X kiadását az Y kiadásból „ellenőrizték”. Végre túl tudtak lépni ezen a stádiumon, akkor most vissza kéne lökni őket ide?
fejes.lászló wrote:
Vagy kutatói hozzáféréssel nézi meg a neten keresztül.
Tényleg hihetetlen vagy! József Attila (úgy látszik, ma ő a vesszőparipám)
Nem! Nem! Soha! című verse bekerülhetne a József Attila-kötetekbe? Vagy a népszerű kiadásokba nem, csak a kritikaiba? Vagy oda se?
fejes.lászló wrote:
martonfi wrote:
Tárolni szerintem alapvetően fontos.
Helyes, tárolják. De ne "forgalmazzák".
Olvasod is, amit írsz? Komolyan nem hiszek a szememnek!
fejes.lászló wrote:
Én inkább azt a kérdést feszegetném, hogy állami feladat-e egy fájlmegosztó fenntartása.
No, ez valóban nagy kérdés. Ha onnan nézzük, hogy egy állami szerver vállalhat garanciát a megőrzésre, és kötelezhető is komoly archiválásra, míg egy magánszolgáltató nem, akkor én igennel válaszolnék a kérdésedre. Hiszen különben nemzeti könyvtárra sincs szükség; elegendő a többi könyvtár.
Egy nagyon érdekes vitát olvastam nemrég a témában:
Dormán Dávid: A digitális kötelespéldányok kérdéséhezMonok István: A köteles példányról szóló párbeszéd kapcsánfejes.lászló wrote:
Szerintem pl. etikai kérdés, hogy ha beküldök egy kéziratot, amelyben azt bizonygatom, hogy a rák leghatékonyabb ellenszere a csalánrágcsálás, akkor vajon ezt tényleg normális dolog megosztania mindenkivel az OSZK-nak
És eddig nem forgalmazta minden könyvtár az efféle sületlenségeket tartalmazó könyveket? Itt nincs semmi különbség a mindenkori gyakorlat és a jelen állapot között. Azokban a korokban, amikor dívott a könyvtárak cenzúrázása, akkor is csak a politikailag valamilyen módon érintett dolgokra terjesztették ki. Sajnos az embereket felnőtteknek kell tekintenünk, és rájuk bízni, hogy mit kezdenek a velük szembejövő ostobaságokkal. (Egyedül a közveszélyes szövegeken lehet merengeni, de ott is nagy és nehéz kérdés, hogy milyen szűken értelmezzük ezek körét.)
fejes.lászló wrote:
Ez a szempont vajon felülírhatja-e azt, hogy esetleg egyesek a csalánlevél-rágcsálást választják a kezelés helyett?
Saját felelősségük. (Ott már szerintem se lehetne apelláta, ha egy szülő nem akarja beoltatni a gyerekét.)