remélem valamennyire belefér ebbe a témába
A Magyar Tudományos Akadémia Pálinkás József atomfizikust választotta elnökévé.Quote:
Mi lesz az úgynevezett akadémiai reformmal?
Az akadémiai törvény tervezetét az MTA mára megfelelően előkészítette, itt már csak egy befejező lépésre van szükség. Szeretném, ha már az ősszel megtárgyalná a parlament, és még ebben az évben el is fogadná. Ami az MTA reformját illeti, nem szeretem ezt a kifejezést, a folyamatos változtatás híve vagyok, nem lehet az összes problémát egyszerre megoldani egy új törvénnyel.
Mi lesz a kutatóhálózat sorsa?
Magyarországon a kutatóhálózat fenntartója az Akadémia, ez egy sajátos helyzet, ilyen nem sok országban van. Ebben a kutatóhálózatban autonóm kutatók dolgoznak a tudomány belső logikája szerint. Hogy az igazgatásukat és a szakmai felügyeletüket az MTA látja el helyes, hiszen ha nem az Akadémiához tartoznának, akkor is ugyanazok az emberek irányítanák a szakmai munkát. Semmi értelmét nem látom annak, hogy ebben szervezeti változtatást kezdeményezzünk. A kutatóhálózatot továbbra is az Akadémiának kell fenntartania, más körülmények között nem is vállaltam volna az elnöki posztot.
Vannak olyan akadémiák, ahol az akadémikusok tagdíjat fizetnek, nálunk viszont tiszteletdíjat kapnak. Fog ez változni?
Ma Magyarországon egy egyetemi tanár nettó fizetése kevesebb mint ezer euró. Ugyanakkor pontosan ugyanolyan teljesítményt várunk el tőle, mint attól az osztrák professzortól, aki tízezer eurót keres. Mihelyt a magyar professzorok legalább nyolcezer eurót kapnak, hajlandó vagyok bárkivel megvitatni a kérdést, hogy helyes-e az akadémikusokat további nagyjából havi ezer euróval honorálni. Ugyanis ez jelenleg fontos szerepet tölt be abban, hogy ne meneküljön mindenki külföldre dolgozni, aki ott munkát talál magának.
A távolba szakadt kutatók némelyike szerint a magyar tudományos élet kontraszelektált, itthon a tehetség nem érvényesülhet.
Az Akadémiának a magyar közéletben, még ha időnként írnak is szamárságokat újságokban, óriási a tekintélye. Az MTA-n a doktori cím megszerzése igen alapos eljárással történik, egyfajta hitelesítési rendszer, ami a magyar egyetemek gyakorlatában is igazodási pontot jelent. A jelentős egyetemek professzorainak többsége elismeri, hogy az MTA doktora cím világos, áttekinthető követelményrendszerre épül. Pontos számokat szabunk meg, hogy egyáltalán ki pályázhat erre a címre. A fizikában például senki nem pályázhat, akinek a munkáira nincs legalább kétszáz hivatkozás a nemzetközi szakirodalomban, a referált folyóiratokban. Ugyanez a szám az akadémikusok esetében ezer körül van.
A legjobb koponyák közül jó néhányan mégis külföldre mennek. Mit tehet ez ellen az Akadémia?
Nagyon nehéz kérdés. Sajnos azt kell mondjam, hogy ez ma nagyobb probléma, mint tíz-tizenöt éve volt. A világ olyan mértékben kinyílt, és ezzel egyidejűleg olyan mértékű hiány állt elő a tudománnyal foglalkozni képes és hajlandó fiatalokból, hogy Magyarországnak csak akkor van esélye, ha megpróbál hasonló feltételeket teremteni a kutatók számára, mint amilyen feltételek a tőlünk nyugatra lévő országokban adottak.
Egy tévéműsorban azt mondta, hogy a tudománynak is sztárokra, médiaszemélyiségekre volna szüksége. Ezt hogyan kívánja elérni?
A tudománynak vannak olyan területei, amelyek nagyon izgatják az embereket, például a klónozás vagy a világegyetem sorsa. De a legtöbb tudósból sohasem lesz sztár, nem állítják meg őket az emberek az utcán. Javítanunk kell a kutatók társadalmi megbecsültségén, ismertségén, sztárokat kell mutatnunk a tudomány világában is. Az MTA megkeresi azokat a kutatókat, akik hajlandók erre. Legyen Rúzsa Magdink a tudományban!
Nemhogy sztárok nincsenek, de gyakran még az Index is amerikai webszájtokról, például a New Scientistből értesül a magyar vonatkozású tudományos eredményekről.
Sajnos nincs magyar New Scientist, a tudományos ismeretterjesztő lapok nem jutnak el a nagyközönséghez. Talán az új újságírás, az internetes újságírás jelenthet megoldást, de hogy önálló tudományos online újságra volna szükségünk, vagy a nagy portálok tudományos rovataihoz kellene inkább fordulnunk, még eldöntendő kérdés.