Kedves tokidoki!Mindenekelőtt köszönöm! Örömmel megosztom Önnel kérdéseimet, de engedje meg, hogy egy előzmény keretébe ágyazzam azokat.
Szigetva úr ellenpéldáit most is kikapott részleteknek gondolom, amelyek lehet hogy igazak a saját meggyőződésük, tudmányos eredményeik tükrében, de nem gondolom bizonyítóerejűnek a lényeget illetően. A hszem végére érve remélem Önnek is világos lesz, hogy miért gondolom így.
Hogy példát mondjak:
Kívülállóként, igaz, csak logiai támaszokkal, de nehezen értem meg miért evidens, hogy a banda azért nem X eredetű, mert az Y eredetű. Az Y eredet miért kizáró ok? Gyakorlatilag ez volt Szigetva úr válasza is. Én a következőkre jutottam: feltehetően Önök belehallják azokat az információkat, amelyeket csak a bennfentesek hallhatnak, például hogy Y-ba pediz Z-ből került, és ott ezt meg ezt jelenti, ennyi jelentésbeli módosulása van, satöbbi, satöbbi...
Na de Z-be hogyan került? Mi volt az a kényszer, ami miatt ez a szóalak így állt össze Y-ban, vagy Z-ben? (Van erre kutatás? Vagy kutathatatlan?)
1) Mert KD mondandójának lényegét itt érzem. Ő természeti eredetű kényszerben nevezi meg a magyar nyelv (bocsánat, szókincs híján így mondom) szóteremtését. Úgy értettem, ő arra az egyszerű paraszti kérdésre próbál választ adni, hogy az asztal miért éppen asztal alakban állt össze (itt nem ez a konkrét szó a lényeg, ez csak illusztráció). Munkájában szerintem ez a legfontosabb törekvés. Gondolom létezik e megismerésre az Önök tudományágában is törekvés. Én ennek az iránynak/ágazatnak nem tudom a tudományos nevét, sem magyarul, sem angolul, kvázi keresni sem tudok rá a neten vagy könyvtárakban. Ez egy elsőszámú kérdésem is. (Persze ha valaki összegezni tudja a legfőbb eredményeket, vagy rá tud mutatni egy dolgozatra, tanulmányra, akár esszére a neten, azt külön megköszönöm!)
2) Laikusként nekem is vannak kételyeim, hogy mennyire eredeztethető a magyar nyelv őséből - KD által ősnyelvnek nevezett nyelvből - számos más nyelv. Szerintem KD hogy e hídra lépett, az 1)-ben lefektetett pallókat érzi megfelelően erősnek. Mindez pedig a következő kérdéseket veti fel bennem, amelyre gondolom szintén van valamilyen álláspont a tudományban.
2.1) Létezett-e (elsősorban eurázsiai) ősnyelv? Ha igen, mit tudunk róla?
2.2) Milyen lenne egy ideális ősnyelv? Hogyan építkezne, mit venne alapul, milyen szerkezete, és milyen működési elve lenne? (a megfelelő helyre kérem a megfelelő szakszavakat érteni szíveskedjenek!)
2.3) Megvan-e a magyarban, vagy bármely más élő nyelvben a potencia, hogy ősnyelvként funkcionáljon? Illetve kizárható-e, hogy valamelyik nyelv ősnyelv legyen?
2.4) Van-e lehetősége a nyelveknek úgy átadni egymásnak szavakat, hogy azok az eredetihez hasonló alakban, de jelentéstartalom módosulással visszakerülnek az eredeti nyelvbe? Milyen módszerrel lehet ezt vizsgálni? Létezik-e módszer különválasztani a véletlenszerűen és az eredetszerűen azonos szóalakokat a különböző nyelvekben?
Úgy érzem, ezek a kérdések elegendők az induláshoz.
Nem tartom kizártnak, hogy a fentieket nem csak KD állítja, vagy kutatja. Továbbá azt gondolom, Szigetva úr ebben félreértett engem, mert szerintem nem KD konkrét személyével kapcsolatos cáfolatok a lényegesek. Azt gondolom nem KD módszerét kell cáfolni, vagy tudománytalannak nevezni, hanem a tudománynak vagy az elvet kell lépésről lépésre cáfolnia, vagy be kell látnia, hogy nem tud mit kezdeni vele a meglévő eszközeivel. Hallom a válaszokat is: nem lehet minden kis piti állítást megcáfolni, nem lehet minden kijelentéssel foglalkozni! Azt gondolom, ezzel mégis időszerű lenne foglalkoznia valakinek.
Üdvözlettel:
Mészáros István
---
Kedves Szigetva!Úgy gondolom, hogy olyan mértékben eltérnének az erőviszonyok ebben a nyilvános vitában, hogy nincs annak értelme a részemről. És mintha más is lenne a célunk. Én nem KD-t akarom megvédeni, de bizonyságot szeretnék. Az Ön célja pellengérre állítani őt. Én logikai összefüggésekben hiszek, ön a nyelvi összefüggésekben. Ön a szakterületének szertárába szeretne berángatni, s a hallgatósága előtt megmutatni nekem, hogy nincs olyan marha, amely belefér a lombikba. Ha én ilyen predesztinációval teszem be a lábam, azt sem tudom majd elmagyarázni, hogy nem az a célom. Viszont az meg a személyes tragédiám, hogy elgondolkodtat, vajon miképpen vihetnénk be egy nagyobb lombikot oda...
Kérem, hogyan vállalhatnám ezt az óralátogatást?
Üdvözlettel:
Mészáros István
---
Tisztelt Boss úr/hölgy!Ugyan kérem, gondolja végig!
1) Ha a jogi eljárást tartanám helyénvaló lépésnek, vagy ez lenne a törekvésem tárgya, nem dumálnék itt, hanem megtettem volna már rég. De ettől még nem feltétlen bagatell.
2) Hogy a háziszabályzattal ellentmondásban van-e valami, az csak Önt érdekelheti. Pl. bizonyára nincs kiemelve a házirendben hogy ne használjunk illegális szoftvereket, mégis, hogy itt vagyunk, ez még nem jogosít fel arra. Tehát a hülyézés nem a házirend miatt kerülendő. Szerintem ezt Ön is tudja, csak bizonyára meg kellett mutatnia magát egy ilyen betolakodó előtt, mint én vagyok.
3) És azt gondolom, hogy minél tovább kint hagyják a hülyéző szöveget, annál inkább kiteszik kollégájukat arrogánsabb személyek támadásának is (bár nem feltétlen következmény, csak kis rizikó). De fel lehet fogni így is: "Öv? Minek! Férfiként halok meg!"
Üdvözlettel:
Mészáros István
Szép napot mindenkinek!
