Nem gondoltam h ien hamar jönnek vélemények, ezek szerint annyira nem volt haszontalan a felvetés
Nekem valahogy a Magyar stilisztika (2007) első néhány mondatánál akadt fenn a szemem, amikor azt olvastam, h a
"Jó reggelt!" köszöntés az egy tanár irányában sértő és durva, és a "fogadó" jogosan megsértődhet ezen... Én ezt erősen szubjektívnek preskriptívnek érzem, ami alapvetően nem is lenne baj de valahogy a presztízs-alapú helyességet erőlteti tehát még Myhill szerint is diszkriminatív. Az meg szintén érdekes, hogy a szerző szerint azok köszönnek így, akiknek nem megfelelő a szociokulturális hátterük. Számomra ez azt jelenti, hogy az illetőt
nem nevelte meg megfelelően az anyja, szal nem hiszem h egy nyelvészeti munkában az ilyen megjegyzések elfogadhatóak... (Persze lehet h a nem megfelelő háttér dolgot csak én érzem anyázásnak.)
Másrészt pedig én a "Jó reggelt"-et nem érzem bunkóságnak, a "Viszlát!"-ot pedig igen, dehát nem hiszem h ez nyelvészeti tényekkel magyarázható. Nekem ilyen az ízlésem,és kész.
A tetszik-nemtetszik, szép-csúnya szembeállítást ugyan a könyv elítéli, és helyére az
adekvát-inadekvát szembeállítást javasolja, de a lényege sztem uaz.
És persze talán lehet bizonyos szempontból objektív a dolog, azonban az objektivitás leginkább az "állandósult stílusértékek" esetében áll fenn, az "alkalmi stílusértékek" már az értelmezések elég tág terét adják... ez nekem olyan mint az irodalom.
Eleve azt nem értem, hogyan lehet megítélni azt, hogy adott nyelvi formához milyen stiláris funkció járul, mivel (tudtommal) ilyen jellegű
élőnyelvi vizsgálatok nem voltak (vagy csak én nem tudok ilyenről), ily módon a nyelvész max a saját normáit, érzéseit veheti alapul.
Szóval összefoglalva nekem az a problémás, hogy nem hiszem el h adott nyelvi forma adott funkcióval párhuzamba állítható anélkül, h a vizsgáló ne a saját hátteréből induljon ki.
Tehát ez nekem inkább nyelvművelésnek tűnik...
Az említett könyv egyébként interdiszciplinaként definiálja a stilisztikát, amely a funkcióra kíváncsi.