erik - ezek tök jó infók, sajnos még nem értem az elolvasásuk végére.
Addig is egy cikk egy lelkes eszperantistától, az eszperantó említése nélkül. Kíváncsi vagyok, ti hogy értékelitek!
Publicisztika
Bábel árnyékábanApáti Kovács Béla - 2007.02.09 16:36
http://www.virtus.hu/index.php?id=detai ... &aid=13414Ki ne szeretné a világ összes nyelvén megértetni magát. Jó lenne megtanulni legalább a világnyelveket.( Értekezés )
Ki ne szeretné a világ összes nyelvén megértetni magát. Jó lenne megtanulni legalább a világnyelveket. De azt minden ember tudja, és tapasztalhatta, hogy nem éppen könnyű mesterség a nyelvtanulás. Sok időnek kell eltelnie, amíg az ember azt mondhatja; most már birtokolom ezt meg ezt a nyelvet. Igazából még a saját anyanyelvünket sem beszéljük kifogástalanul. Azt is évekig kellene tanulnunk, hogy bátran kijelenthessük ismerjük, amit valójából az anyatejjel együtt szívtunk magunkba.
A mai világban, aki nem tud valamilyen világnyelvet az elveszett. Az élet minden területe megkívánja a nyelvtudást. Mintha a földgolyó összement volna. Ha meggondoljuk talán így is, van, mert pár óra alatt eljuthatunk a világ egyik részéből a másikba, a korunk modern technikai eszközeivel könnyedén kommunikálhatunk távoli földrészek lakóival, ha nem áll közénk valamelyik nyelvnek a nem tudása.
Ilyenkor csak tátogunk, mint a partra vetett hal, és szidjuk magunkat, amiért gyerekfejjel, fiatalon nem tanultunk nyelveket. Akkor úgy gondoltuk megleszünk nélküle.
De sajnos a gyakorlat egészen más. Nap, mint nap csalódnunk kell, és egyre jobban háttérbe szorulunk azokkal szemben, akik birtokolnak valamilyen világnyelvet.
Valam ikor az a szólás járta: Tengerre magyar!
Ha haladni szeretnénk a korral újabban ezt hirdetnünk: Nyelveket tanulj, magyar!
De melyiket? Hiszen annyi nyelv létezik a földgolyónkon. Egyes állítások szerint több mint, háromezer. De ha csak a legjelentősebbeket is vesszük számba, akkor is jelentős mennyiségű nyelvet kellene megtanulnunk, ha minden nehézség nélkül szeretnénk boldogulni a nagyvilágban.
Persz e az hiú ábránd, hogy minden jelentősebb világnyelvet meg lehet tanulni. Még a nyelvzsenik sem képesek rá. Akkor mit szóljon egy átlagember, akinek a nyelvtanuláson kívül ezernyi más, fontos dolga is akad.
Bábel hatalmas árnyékot vet az emberiségre. Beárnyékol minden szépet és jót, megakadályozva az őszinte emberi kapcsolatokat.
Egyr e gyakrabban érezzük saját bőrünkön is az idegen nyelv tanulásának a hiányát. Habár ezen szeretnénk változtatni, s ezért még felnőtt fejjel is nekilátunk nyelveket tanulni. Beiratkozunk méregdrága nyelvtanfolyamokra, kipróbálunk minden szuper hatékonynak hirdetett módszert, de sajnos pár hónap elteltével tapasztalhatjuk, a kiválasztott nyelvet mégsem lehet olyan könnyen elsajátítani, mint ahogy hittük, vagy hirdették reklámfogásként a tanfolyam szervezői.
Később, ha el is jutunk valamilyen tudásszintre, egy idő után rá kell, döbbenünk, hogy nem minden esetben hoz megoldást egy idegen nyelv tudása. Sokszor ajánlatos lenne több nyelvet tudnunk, hogy boldoguljunk a nyelvek tengerében.
Tudom, most sokan azt mondják, az angol nyelv a jövőben átveszi a közvetítő nyelv szerepét, és elegendő lesz ezt megtanulni. Eltűnnek majd a nyelvi akadályok, és az emberiség újból egynyelvű lesz.
Ez azért nem ilyen egyszerű. Igaz az angolt a világ számtalan országában beszélik és használják. A fiatalok körében népszerűségnek örvend. Ennek ellenére az angol mégsem töltheti be a hídnyelv szerepét több okból kifolyólag is.
Először nem semleges. Pedig ez nagyon fontos kritérium egy nemzetközi közvetítő nyelv esetében.
Az angol anyanyelvűek mindig előnyt élveznének másokkal szemben, és ebből az adódna, hogy felülkerekedhetnének azok felett, akik nem anyanyelvi szinten beszélik az angolt.
Másodszor az sem állja meg a helyét, hogy angolul gyorsan és könnyen meg lehet tanulni, mint ahogy sokan reklámozzák. Igaz a nyelvtana egyszerűnek tűnik, de ez csak látszat, mert aki hibátlanul, és megközelítőleg anyanyelvi szinten szeretné birtokolni, annak sokévi, kitartó tanulást kell szentelnie e nyelvre.
A nyelv szerkezete, a szavak többfajta jelentése nagyon sokszor rengeteg félreértésre ad okot, ami egy nemzetközi nyelvnél nem megengedett.
Még hosszasan lehetne sorolni az ellenérveket, de még mielőtt valaki azt állítaná, hogy az angol nyelv ellensége vagyok és más nemzeti nyelveket, szeretnék előnybe részesíteni, azt ki kell ábrándítanom.
Minde n nyelv a maga nemében szép és hasznos. Ezért is mondjuk édesanyanyelvünk. Sokszor elvakultak vagyunk vele szemben, és azt szeretnénk, ha az lenne a mindenki által használt közös nyelv. Úgy gondoljuk, ha nekünk könnyű és természetes, akkor másoknak sem lehet gond az elsajátítása.
Ebből adódik, minden nemzet azon fáradozik, hogy nyelve és kultúrája elterjedjen a világban.
A nagy és gazdag nemzetek ezért nem sajnálnak pénzt is áldozni. Dollár milliókat fordítanak arra, hogy nyelvük egy bizonyos területen, vagy éppen az egész világon elfogadott közvetítő nyelv legyen.
Jól tudott, hosszú évek kellenek egy nemzeti nyelv megtanulásához. Sok esetben erre mindenki nem is képes. Se ideje, se pénze nincs, hogy elfogadható szinten megtanuljon egy idegen nyelvet.
Ezért egy olyan nemzetközi nyelvre lenne szükség, ami semleges, könnyen megtanulható, és nem tartozik egyetlen népcsoporthoz sem.
Ha egy ilyen nyelv létezne, és főleg egységesen elterjedne a világon, azonnal megoldódna az emberiség nagy problémája és leomolnának a nyelvi falak, amelyek jelenleg a különböző nyelvű emberek közé állnak és megnehezítik a mindennapos kapcsolatokat. Gyakran a nyelv nem tudása komoly gondokat okoz, félreértésekhez vezet, ami meggátolhatja az őszinte emberi kapcsolatokat.
A világ mihamarabb igényel egy semleges közvetítő nyelvet, amely végképp ledöntheti Bábel által állított falakat és az emberiség megint egy nyelvet, használ céljainak az eléréséhez.
Apáti Kovács Béla rovata (apatikovacsbela.virtus.hu)