fejes.lászló wrote:
Mégis, mit kellene forrásként idézni? Ezek nem kutatási eredmények, hanem a rendszerből adódnak. És mit kellene körülírni???
A rendszerből "adódik", hogy igaz és megkérdőjelezhetetlen? Ezt nem értem... Meg ez az "egyszer és mindenkorra lezárult" dolog... Talán nem ez a legjobb oldal arra, hogy a hozzám hasonló érdeklődő ember jobban megismerje, hogy mi is ez a rendszer, nem gondolod?
fejes.lászló wrote:
Mellesleg az egészben tök mellékes szerepe van a jukagírnak.
Ugyan kérlek. Ez ez egyetlen aktuális ("legutóbb"?) konkrétum ezen az oldalon... Miért merült fel, hogy a jukagír uráli? Kik vizsgálták? Mi alapján cáfolták? Lehet erről olvasni? Tanulhatok? Bár te bizonyára jobban meg tudod ítélni, hogy érdektelen-e, vagy sem.
fejes.lászló wrote:
1. Mi az, hogy lexikai alapelem? Mi számít ezek közül elsődlegesnek?
Egy szótárban általában nem listázod külön az elég, elíg (tájszólás), ölég (tájszólás), eleg(e van) alakokat. Ebben az esetben az _L_G (ahol a példában az első _ lehet ö és é míg a második _ lehet é, í, e) ugyanahhoz a jelentéshez tartoznak, azaz célszerű ezeket egyben kezelni.
fejes.lászló wrote:
2. Milyen rétegei vannak a jelentésnek, és melyik ezek közül a legalapvetőbb?
Az általad is hozott, fenti példát folytatva, a sorban minden egyes újabb szó pontosítja az előző jelentését:
elég
eléged-
elégedett
elégedettlen
elégedettlenked-
elégedettlenkedés
elégedettlenkedése
elégedettlenkedései
elégedettlenkedéseitek
fejes.lászló wrote:
3. Hogyan redukálható egy jelentés alkotórészekre? (Na jó, fordítási hiba, legyünk nagyvonalúak.) Hogyan vezethető vissza a jelentés alkotórészekre?
Az agyi információ tárolás mikéntjére többféle számítógépes és pszichológiai modell létezik. Mi alapján szerveződhetnek az információk? Az egyik jó munkahipotézis (szemlélet) a hasonlót a hasonlóval (asszociatív tárolás, azaz a jelentést valójában a tárolt információk összefüggése adja). Az elég (nem a "tűzben elpusztul" értelemben, bár ha elég az étel, a maradékot hasznos eltüntetni a természetben) esetében felidézett jelentések lehetnek például (L_G,L_K,TeL_(K)); leg(több), lak (jóllakik), lök (ellök), luk (lukat beszélek a hasába; elege van belőle), tel(ik), eltel(ik)... Mindez persze nem csak a szavak szintjén; az elégedettséggel vagy a "torkig lévéssel" kapcsolatos képek, érzések, emlékek, szimbólumok... stb.
fejes.lászló wrote:
Meghatároznád, mi a gyöke a magyar bokor, ló, lenni, ill. az angol go szavaknak?
Mint ezt próbáltam fent is bemutatni, ez nem egzakt tudomány, ráadásul utána kéne néznem a szavak történetének és változatainak (pl. tájszólás), de erre most nincs időm... de azért a kedvedért megpróbálom:
bokor - BOK - talán a BOG (csomó) gyök alakváltozata, ágas-bogas, böködő?, kicsi (valaminél kisebb) kusza kerekded valami.
ló - ennek a gyöke L, a ló a szimbolikában a vízzel kapcsolódik össze (lé), (mint táltos) lélekvezető (
http://en.wikipedia.org/wiki/Psychopomp) vagyis tűzön (halál) és vízen (ujjá születés) átvisz és száll mint a szélvész vagy mint a gondolat, az évkörön a nyilas keleti megfelelője (
http://www.kitalaltkozepkor.hu/pg_asztr ... etek1.html), a lófő (lovas mint rang, lótól származó) esetében az él (az élen lévő, az első, élet, lét), a szarvas helyébe lépett (ld. szkíta temetkezések agancsdíszei), és a szarvas valódi neve Jankovics Marcell szerint összefüggésbe hozható a görög elaphos (
http://www.perseus.tufts.edu/cgi-bin/pt ... 3D%2333478), angol elk, magyar állat, ellát, ell, élet, Ilona...stb szavakkal.
lenni - lásd a ló-nál. L - lé gyökfordítással él (mint pl. kígy(ó) - gyík). A németekkel szoktam viccelődni, hogy az élet a lében kezdődik.
go - (
http://en.wikipedia.org/wiki/Go_(verb)) nincs ötletem, hogy a rekonstruált PIE *ghê gyök hogyan él tovább a mai angol más szavaiban, ha egyáltalán... no gyí tovább...
fejes.lászló wrote:
Jó, maradjunk a magyarnál. Mi a közös az alábbi szavakban? kar, kár, kér, kor, kör, kőr, kúr, kűr?
Nem szükségszerűen származnak egy gyökből. Még is lehet könnyen egyfajta "népi etimológiát" fölállítani: Aki karol az karjával körbevesz de karddal is köröz, mielőtt lesújt. Aki kér az körbül, görbül és görnyed, hogy kapjon. Aki koros (kronosz?) az idős, és az idő eredetileg körkörösen fut (óra, nap, hónap, év, élet... stb). A kőr a francia coeur-ból (mi volt a korábbi alakja?) azaz szívből jön (kínai írásjele pl. osztott kör), és a bátrak jelképe, de utána kéne néznem hogy a magyar húr (K>H?, pl. kör húrja) nem csak belet, hanem szívet is jelentett-e, mindenesetre a hős (hero) hírét a húrosok harsogták. Aki kúr az lendít egyet az élet örök körforgásának kerekén, de lehet hogy görbe (kurva) utakon jár a kis kurta farkú kismalac, esetleg úrságát fejezi ki pl. az első éjszaka jogával. Bár több mesében bátornak, azaz hősnek tűnik az aki a szüzességet elveszi, na meg megküzd a baszorkánnyal, akinek köztudomásúan igen veszélyes embernyelő vagy ördögokádó van a lábai között. Kűrt fut a pörgő forgó korcsolyázó a jégen körbe...de most nem találtam meg honnan jön a szó, és lusta vagyok tovább lapozgatni.
fejes.lászló wrote:
De most komolyan, ha valaki azt szeretné mondani, hoyg "mindjárt megszülöm gyermekem, de ne öld meg, mert belehalok", az miért úgy mondja, h az illető ne is érthesse meg? És miért vési fel valami cserépre vagy lámpára vagy mire???
Már megbocsáss, de mikor beszél egy anya gyermeke (lehetséges) haláláról direktben? Főleg, hogy szülés közben történhetett a legtöbb baj... Képzeld el; halott gyermeket megszülni... Nem hallottál még a népköltészet és a népdal pszichológiai funkciójáról? Veled nem történt meg soha sem, hogy belső késztetést éreztél, hogy valamit ami megindított, felzaklatott kiírj vagy kiénekelj magadból? Esetleg kibeszéld? Hogy miért van ez a fohász (lámpa)olaj tartón? Gyermek = hevítőm, (új) napom, napsugaram, szemem fénye, a szívem alatt hordott élet tüze, szerelmem parazsa, a család tüzének tovább táplálója, az égből lejött/újraszületett lélek-csillag-tűz...stb. Születés utáni szentelés: tűzzel (füstölés?), olajjal, vízzel és ... mivel még?
No igen szikelosz... stb innen (
http://hu.wikipedia.org/wiki/Szic%C3%AD ... C3.A9nelme) vettem, de úgy tűnik jobban tettem volna, ha nem vagyok lusta, és az angol terminust használom. Nem az indiánokról, hanem a mai Szicília korábbi lakóiról van szó.
Köszönöm. Szükségem is lesz a szerencsére.