NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2018. April 3, Tuesday, 1:10

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 542 posts ]  Go to page Previous  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 37  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 12, Tuesday, 9:47 
Offline

Joined: 2005. June 14, Tuesday, 8:29
Posts: 372
kivételesen bemásolom ide is ezt a hozzászólásomat - én egyébként nem vagyok ideges, ha én jól értem a cikkek nem felismerő programokról, hanem a jelentés részleges modellezéséről szólnak, és ennek alapján a szó szerinti-nem szó szerinti különbségtételt támasztják alá többek között.
quote="eszesb"]
kalman wrote:
eszesb wrote:
Frege ezért határozta meg a jelentést úgy, hogy a "jelölet megadásának módja", az "út a jelölethez". És az azonosítás nem nagyon megy kategorizálás meg fogalmi apparátus nélkül.

Érdekes, én az ágyamon levő plüssdelfint delfinnek azonosítom, pedig van egy olyan gyanúm, hogy nem is tud úszni, és egyáltalán, a delfinségnek elég kevés attribútumával rendelkezik. :-)


Arra lennék kíváncsi, egyetértesz-e azzal, hogy a szemantikába tartozhat a kategorizálás, azonosítás, stb. vizsgálata?

A plüssdelfint szerintem te is plüssdelfinként azonosítod, és megkülönbözteted az igazi delfinektől, amik egy természetes fajta példányai.

Szerintem van egy elég ésszerű kritériuma az azonos kategóriába tartozásnak:
nevezzünk egy predikátumot "predikábilis"-nak, ha dolgok egy csoportjára igaz vagy hamis módon állítható. Így pl. a "bátor" predikátum predikábilis az emberek vonatkozásában, mivel az embereket igaz vagy hamis módon nevezhetjük bátornak. Nem predikábilis a "bátor" például a felhőkre, mert azoknak nem lehetnek ilyen tulajdonságaik. Más szóval, a felhőkre alkalmazott "bátor" kategóriahibás, anomáliás állítást eredményez.

Szerintem egy ésszerű kikötés volna, ha azt mondanánk, hogy két dolog akkor és csak akkor tartozik azonos ontológiai kategóriába, ha ugyanazok a predikábilis predikátumok állíthatók róluk igaz vagy hamis módon. Ilyen alapon a delfinek és a plüssdelfinek nem tartoznak azonos kategóriába, ezt elég könnyű belátni.
De ezt varasdi nyilván nálam jobban ismeri, mert ő ezzel is foglalkozik már régóta, mondja meg ő, ha már kitalálták, vagy ha nem működik ez a javaslat.

Ha abból indulunk ki, amit mondasz, az emberek delfinként azonosíthatnak egy csillagképet is, ami persze csak egy önkényesen kijelölt mintázat az égbolton, vagy akár egy különleges fát is delfinnek nevezhetnek, ha delfin alakúra van levágva. Sőt egy eseményt, a fa lombjának időleges delfin alakba való rendeződését is delfin-nek nevezhetik. A kérdés inkább az, mi az, amit biztosan nem azonosíthatnak delfinként? Megfelelően fantáziadús emberek sok mindenbe beleláthatnak delfineket, aztán rámondják, és attól kezdve annak hívják. De attól még a "delfin" szó nem fog pl. falombot is jelenteni.

Az angolban van egy gyakran használt kifejezés, "in name only" (csak a nevében) - ez jól tükrözi, mit gondolnak a beszélők a megszűnt éttermekről, a már nem funkcionáló vízvezetékekről, stb. Szerintem a szemantikának ezt is figyelembe kéne vennie.

Egyébként arra is reagálnék itt, hogy a másik topikban többször kifogásoltad, miért nem válaszoltam még több felvetésedre. Ez részben igaz, de azért nem tartom fair-nek, mert az eredeti vita kiindulópontja nem a plüssbálna volt, hanem a "hamis pénz", és én azóta sem kaptam választ arra az eredeti kérdésemre, hogy a hamis pénz milyen értelemben pénz.

Összesen annyit mondtál, hogy ezzel a metonímia parttalanná válna, amire én vállat vonok, és megkérdezem: na és akkor mi van?

A relevanciaelmélet szerint tényleg ez a helyzet, a nyelv tele van szó szerinti értelemben hamis metaforikus, metonimikus állításokkal, az úgynevezett "loose talk" jelenségével. Ez tehát nem igazi ellenérv, csak olyasmire mutattál rá, amit egy másik elmélet elfogad és saját állítása szerint kezelni is tud.[/quote]


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 12, Tuesday, 7:49 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
kalman wrote:
Utána fogok nézni,

Most már kezdek ideges lenni. Megin feleslegesen olvastattál el velünk egy csomó mindent. Egész komoly kérdésekről vitatkoztunk, és te megpróbáltál azzal érvelni, hogy a "szó szerinti jelentés" feltételezése tök sikeres a számítógépes alkalmazásokban. Csodálkoztam, mert én is foglalkoztam már hasonlókkal. Hát nem azér, de a megadott cikkekben egyáltalán nincs szó sikerről, sőt, egyáltalán, még működőképes programokról se. Azt hittem, lesznek szép táblázatok arról, hogy kilencvenhány százalékban ismerte fel a program az akármit, de semmi ehhez hasonló nem volt. Egyébként még ha kilencvenvalahány százalékban felismerné/megértené a metonímiát/metaforát/stb., az se lenne nekem olyan baromira meggyőző, mert ha van egy prekoncepciónk, hogy mit minek az alapján kell felismernie a programnak, majd ezt megvalósítjuk, az még igen gyenge érv lenne amellett, hogy a prekoncepciónk helyes volt. De itt még erről sincs szó.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 12, Tuesday, 0:45 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
eszesb wrote:
Azt viszont egyáltalán nem értem, hogy ha egyszer a szó szerinti jelentés egy "tesztelhetetlen, használhatatlan, homályos, megfoghatatlan" fogalom, ami hipotézis státusát tekintve a boszorkányok létezésével áll egy szinten, akkor miért gondolják számítógépes nyelvészek, hogy szerves részét alkotja egy heurisztikának (algoritmusnak).

Utána fogok nézni, bár tudom, hogy csak be akarsz vágódni, mer tudod, hogy az ilyen érvekkel le lehet venni a lábamról, hogy X.Y. szerint is így van. :-)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 11, Monday, 21:56 
Offline

Joined: 2005. June 14, Tuesday, 8:29
Posts: 372
Érdekes példa a metafora mint nem-szó szerinti jelentés számítógépes kezelésére:

http://lsa.colorado.edu/papers/metaphorComprenhension.pdf

http://lsa.colorado.edu/papers/KintschBowles.pdf

Sok mindent nem értek belőle, de azt mondják, a WordNet felhasználásával többszáz(!) dimenziós vektorokkal részben modellezhető a jelentés mint asszociáció-erősség (ha jól értem), és ennek alapján a szó szerinti/nem szó szerinti jelentések feldolgozása közti különbségek is értelmezhetők.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 11, Monday, 21:48 
Offline

Joined: 2005. June 14, Tuesday, 8:29
Posts: 372
varasdi wrote:
eszesb wrote:
- ő a metonímia és a metafora számítógépes kezeléséhez mutat be egy olyan algoritmust, ami felhasználja a "szó szerinti jelentés" fogalmát is.


Én azt nem mondtam, hogy soha nem is lehet célszerű feltenni egy ilyen megkülönböztetést. Azt mondtam, hogy egy elméleten belül nem tudsz érvelni amellett, hogy az elméletnek miért éppen azokat az elemeit tünteted ki (tekinted centrálisnak, primitívnek, nem magyarázandónak), amiket. Emellett elméleten kívüli kritériumokkal érvelhetsz (elegancia, gazdaságosság, kognitív relevancia, hasonlók). Ez kapcsolódik a számelméletre vonatkozó felvetésemhez, egyébként. Az ak).
Hozok még példákat, ha kell. általad hozott példa annyiban tűnik kissé irrelevánsnak a vitatott kérdésben, hogy egy alkalmazásorientált rendszert nyilván sok mindenre fel kell készíteni. Valószínűleg egy halom olyan heurisztika is be fog kerülni a "végtermékbe", amit még te se szívesen tekintenél szemantikai jellegű elvnek.


Ha olvastad te is tudod, hogy a szerző a metafora és a metonímia egyik definitív szemantikai jellemzőjének tekinti a nem-szószerintiséget.
Egyszerűnek elég egyszerű, gazdaságos, szerintem elegáns is, de ez utóbbi már inkább ízlés kérdése.

Azt viszont egyáltalán nem értem, hogy ha egyszer a szó szerinti jelentés egy "tesztelhetetlen, használhatatlan, homályos, megfoghatatlan" fogalom, ami hipotézis státusát tekintve a boszorkányok létezésével áll egy szinten, akkor miért gondolják számítógépes nyelvészek, hogy szerves részét alkotja egy heurisztikának (algoritmusnak).

Hozok még példákat, ha érdekel.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 11, Monday, 21:18 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
eszesb wrote:
- ő a metonímia és a metafora számítógépes kezeléséhez mutat be egy olyan algoritmust, ami felhasználja a "szó szerinti jelentés" fogalmát is.


Én azt nem mondtam, hogy soha nem is lehet célszerű feltenni egy ilyen megkülönböztetést. Azt mondtam, hogy egy elméleten belül nem tudsz érvelni amellett, hogy az elméletnek miért éppen azokat az elemeit tünteted ki (tekinted centrálisnak, primitívnek, nem magyarázandónak), amiket. Emellett elméleten kívüli kritériumokkal érvelhetsz (elegancia, gazdaságosság, kognitív relevancia, hasonlók). Ez kapcsolódik a számelméletre vonatkozó felvetésemhez, egyébként. Az általad hozott példa annyiban tűnik kissé irrelevánsnak a vitatott kérdésben, hogy egy alkalmazásorientált rendszert nyilván sok mindenre fel kell készíteni. Valószínűleg egy halom olyan heurisztika is be fog kerülni a "végtermékbe", amit még te se szívesen tekintenél szemantikai jellegű elvnek.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 11, Monday, 9:38 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
eszesb wrote:
Kálmán-Trón wrote:
...sokan megkérdőjeleznék, hogy a polcomon álló plüsskutya egyáltalán kutya-e. (Bev a nyelvtudományba, 37. o.)


Ez ott egy zárójeles megjegyzésként fordul elő, nincsen bővebben kifejtve, de legalábbis annyiban megnyugtat, hogy nem lehetek teljesen magányos ebben a kérdésben, hiszen én is ilyen "megkérdőjelező"-nek tartom magamat.
Úgy gondolom, érdemes lenne tisztázni, hogy kalman ezeket a "megkérdőjelezőket" egy sajátos nyelvváltozatot beszélő embereknek tartja, vagy esetleg olyanoknak, akik tévednek, "rosszak" az intuícióik - szóval hogy egyáltalán mi a véleménye róluk.

Bocs, nyilván félreérthetően fogalmaztam (-tunk?). Szerintem itt arra van gondolva, hogy vannak nyelvészek (talán Te is), akik szerint a plüsskutya nem tartozik bele a kutya szóhoz rendelt predikátum terjedelmébe, ezért ilyen használatok esetén valami plusz mechanizmust kell feltételezniük.
eszesb wrote:
(A kérdésem arra is vonatkozik, hogy vannak-e köztük olyanok, akik a "megkérdőjelezés" miatt egyáltalán nem is nevezik kutyának a plüsskutyát.

Nem hiszem, hogy vannak ilyenek, nem tudom elképzelni, hogy valaki ne tenne fel ilyen kérdést, hogy Mi az a kutya ott a polcon?, csak mert a szemantikát illetően mondjuk veled ért egyet.
eszesb wrote:
És az is érdekelne, hogy becslése szerint nagyjából mennyien lehetnek a "megkérdőjelezők", ha ugyan lehet erre becslést adni.)
Biztos nagyon sokan vannak, még szerencse, hogy a tudományban az ilyesmit nem demokratikusan (pl. népszavazással) döntik el. Az persze lehet, hogy a "megkérdőjelezők" nagyobb presztízzsel rendelkeznek, mint én, jobb helyeken publikálnak (és eleve jobb helyeken laknak), és minden módon nagyobb tekintéllyel rendelkeznek a szemedben, mint én. Ezen nem vagyok hajlandó szomorkodni, mert erősen hiszek abban, hogy a tudományban hosszú távon még csak nem is ez számít, hanem hogy kinek van igaza. Legalábbis szeretem magam ebben ringatni.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 11, Monday, 9:31 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
eszesb wrote:
Pl. amikor valaki azt mondja, hogy "Ez a bálna plüss", akkor a hallgató úgy érti ezt az állítást, hogy "ez a bálnára hasonlító/bálna alakú tárgy plüssből készült."

Ez talán hasonló lehet ahhoz, amit kalman a metonímia jellemzésekor úgy foglalt össze, hogy "a hiány csak a jelentésben jelentkezik". (Kálmán-Trón: Bev. a nyelvtudományba 44.o, de nem teljesen világos nekem, hogy amit most mond, az ettől mennyiben különbözik - valószínűleg elég sokban.)

Nem, nem különbözik ettől. Azt, hogy "a hiány csak a jelentésben jelentkezik", éppen úgy értettem (-tük?), hogy nem kell feltételezni egy "szó szerinti jelentést", ami megjelenik valamilyen nyelvészeti reprezentációban (pl. a szintaktikaiban vagy a szemantikaiban), aztán pedig van valamilyen "szabályt" vagy "műveletet", ami ebből előállítja az alkalmi értelmezést (pl. szavakkal vagy formuladarabkákkal kiegészíti a "bálnát" "bálnára hasonlító dologgá").

Röviden: a metonímia/metafora nem külön művelet, hanem a "jelölés" integráns része, vagyis az, ahogy jeleket használunk arra, hogy kommunikáljunk, eleve mindig metonimikus/metaforikus. Lehet, hogy vannak fokozatai, de az graduális különbség, és nem okoz elvi/kezelésbeli pluszmunkát. De szerintem ezt már leírtam.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 10, Sunday, 20:51 
Offline

Joined: 2005. June 14, Tuesday, 8:29
Posts: 372
varasdi wrote:
Miért gondolod, hogy "ki kéne tünteni" bármit is?


Mint már mondtam nem feltétlenül nevezném kitüntetett jelentésnek a szó szerinti jelentést, legfeljebb annyiban tartom annak, hogy a metaforikus/metonimikus jelentéskiterjesztések egy jelentős része, könnyen magyarázható a szó szerinti jelentés feltételezése alapján.

Például az angolban létezik a Container -> Content metonímia.

a. John drank the bottle.

Mivel a "drink" ige szó szerinti jelentésébe beletartozik egy olyan szelekciós megszorítás, miszerint tárgyként iható folyadékot vár, s mivel az üvegek nem iható folyadék-ok, ez a megszorítás ebben az esetben sérül, így a mondat szó szerint értve hamis.

Minderről részletesen Dan Fass írt:

http://citeseer.ist.psu.edu/584727.html

- ő a metonímia és a metafora számítógépes kezeléséhez mutat be egy olyan algoritmust, ami felhasználja a "szó szerinti jelentés" fogalmát is.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 10, Sunday, 20:27 
Offline

Joined: 2005. June 14, Tuesday, 8:29
Posts: 372
kalman wrote:
eszesb wrote:
Szerintem érdemes lenne megvizsgálni, hogy pl. az előfeltevés hétköznapi fogalmából hogyan lett a pragmatikában tudományos fogalom.
Miből veszed, hogy volt egy ilyen hétköznapi fogalom? Az én intuícióm :-) az, h. legfeljebb jogi fogalom volt, de inkább az se.
eszesb wrote:
Ha találnák erre kritériumokat, akkor talán közelebb juthatnánk ahhoz is, miért gondolják egyesek (Cruse, Bach stb., akár igazuk van, akár nincs),
Nincs. :-)


Innen veszem:

Saeed wrote:
In ordinary language, of course, to presuppose something means to assume it, and the narrower technical use in semantics is related to this (Semantics, 93. o.)


Különben türelem, igyekszek válaszolni minél több kérdésre...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 7, Thursday, 22:37 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
eszesb, amíg azt a stratégiát követed, hogy feltett kérdéseket szó nélkül válasz nélkül hagysz, én nem tudok veled vitatkozni. Például:

varasdi wrote:
az emberek történetesen elég kicsi számokkal szoktak számolni. Kérdés: ezek szerint érdemes lenne matematikai szempontból is "kitüntetni" a 10E9-nél kisebb számokat?


A lazac egyébként a red herringre utalt.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 7, Thursday, 22:25 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
Mégse...


Last edited by varasdi on 2007. June 7, Thursday, 22:45, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 7, Thursday, 20:14 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
eszesb wrote:
Szerintem érdemes lenne megvizsgálni, hogy pl. az előfeltevés hétköznapi fogalmából hogyan lett a pragmatikában tudományos fogalom.
Miből veszed, hogy volt egy ilyen hétköznapi fogalom? Az én intuícióm :-) az, h. legfeljebb jogi fogalom volt, de inkább az se.
eszesb wrote:
Ha találnák erre kritériumokat, akkor talán közelebb juthatnánk ahhoz is, miért gondolják egyesek (Cruse, Bach stb., akár igazuk van, akár nincs),
Nincs. :-)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 7, Thursday, 16:17 
Offline

Joined: 2005. June 14, Tuesday, 8:29
Posts: 372
Szerintem érdemes lenne megvizsgálni, hogy pl. az előfeltevés hétköznapi fogalmából hogyan lett a pragmatikában tudományos fogalom.

Ha találnák erre kritériumokat, akkor talán közelebb juthatnánk ahhoz is, miért gondolják egyesek (Cruse, Bach stb., akár igazuk van, akár nincs), hogy az alacsony sorból származó, (mások szerint leborotválandó) "szó szerinti jelentés"-fogalom tudományossá tehető.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 7, Thursday, 16:08 
Offline

Joined: 2005. June 14, Tuesday, 8:29
Posts: 372
varasdi wrote:
eszesb wrote:
Rendben van, de te hoztad fel a mondatok igazságfeltételeit, és (szerintem teljesen önkényesen) szembeállítottad az emberi faj számára biológiai okokból fontos tartományokkal. Ezért kérdeztem, hogy ez ugyan miért ne lenne már fontos az emberi faj számára.


eszesb: én a lazacot jobban szeretem.


És más vitákat is vonalzóval akarsz eldönteni??


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 542 posts ]  Go to page Previous  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 37  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group