gyarmz wrote:
Persze, az implikatúra, hogy csak a könyvet tette az asztalra, visszavonható, pl. 'János egy KÖNYVET tett az asztalra - egyebek között - és nem egy tollat.' Viszont még ekkor is igaz sztem, hogy a releváns dolgok halmaza, amiből a beszélő kiválasztja a könyvet, mást is tartalmaz (pl. ebben az esetben még legalább egy tollat), és azok halmazán értendő a kizárólagosság. Egy nagyobb (éppen nem releváns) halmazból más elemeket is tehett János az asztalra, de az nem fontos épp akkor a beszélgetés szempontjából (pl. mert azokról a hallgató is tudja, hogy az asztalra tettek közt vannak-e).
Igazad van. A fókusz a beszélgetés adott pontján releváns alternatívák halmazából választ ki egyet, és a mondat azt állítja, hogy J. azt tette az asztalra, szemben más alternatívákkal. És ebből a szempontból nincs különbség a határozott és a határozatlan tárgy közt. Még a választó kérdésnél is ez a helyzet (olyankor az alternatívahalmaz a kérdésből kiderül).
Amit viszont nem igazán értek, az, hogy egyáltalán hogyan lehetne különbség, ha egyszer ez a fókusz funkciója az ilyen mondatokban?
Másképp szólva azért tartom furcsának a kérdést, mert (ha jól értem) arra vonatkozik, hogy lehetne-e valamelyik esetben nem kimerítően érteni az ige előtti fókuszt. Ha egyszer ez a szerepe (a kimerítő azonosítás a releváns alternatívák halmazán), akkor aki nem kimerítően értelmezi, az valami mást fog érteni rajta, de legalábbis biztosan nem fókuszként érti a KÖNYVET. Vagyis az volna a kérdés, hogy lehet-e ilyen fókuszt tartalmazó mondatot úgy érteni, mintha nem volna benne fókusz? Aligha.
Ezért próbáltam meg másképp értelmezni azt, hogy mitől lehetne még valami "releváns". De lehet, hogy ez már erőltetett.