kornai wrote:
A logical omniscience sokkal erősebb probléma mint gondolod, már nagyon kis (ember által símán végrehajtható) implikációs láncoknál is feljön.
De, mint mondtam, nem okoz elvi akadályt ezt a hibát kiküszöbölni arra a tényre hivatkozva, hogy mi emberek a memóriánk korlátainál fogva csak nagyon rövid levezetési láncokat vagyunk képesek átlátni.
kornai wrote:
Két jelenségkör van. (1) mit fogadnak el a hétköznapi emberek implikációként? Erre vannak kiterjedt "behavioral economics" vizsgálatok, amik azt mutatják, hogy az emberek sokszor egész mást fogadnak el mint amit a logika diktál.
Vagyis a viszonyítási alap itt is egy idealizáció. Kovács Edömér rosszul következtetett itt és itt, kerül be a jegyzőkönyvbe miután Kovács urat órákig kínozta egy csapat kognitív pszichológus, és ezt onnan tudjuk, hogy van egy idealizációnk, amihez viszonyítunk. Miért nem lehet elfogadni, hogy a formális szemantika említett problémája egyszerűen abból ered, hogy egy idealizációt vizsgál? Ezért mondtam, hogy fel kell venni egy mérnököt is. De nekem ne mondja senki, hogy nincs létjogosultsága az idealizációknak a tudományokban.
kornai wrote:
Vannak továbbá rendes számítógépes nyelvészeti vizsgálatok "Recognizing Textual Entailment" amik azt mutatják, hogy a következtetés motorja a lexikai és enciklopédikus tudás, amikről a hagyományos modellelméleti szemantika semmit nem tud mondani (és ezen nem változtat az, hogy Thomas Ede Zimmerman írt 15 éve egy cikket a jelentésposztulátumokról -- ezt csak azért írom mert te imádod az ilyen periferikus dolgokat bedobni mintha azok bármit is löknének a terület főcsapásán).
Azért az viszonylag kevéssé jellemző rám, hogy (irreleváns) hivatkozásokkal bombáznám a vitapartnereimet. Ezt ráadásul nem is ismertem.
kornai wrote:
(2) Van az, hogy egy formális rendszerben milyen(ek) a jó következtetési sémá(k). Ehhez a logika ért, sok hasznos/okos/pótolhatatlan eredménye van. De a "jelenségkör" itt a matematikai tételek (és talán a természettudományos következtetések) világa, nem pedig a nyelv szemantikája. Nekik előbb van egy szemantikájuk, amire utólag próbálják a természetes nyelv egy fragmentumát mint syntactic sugart rálőcsölni, kínosan gyenge eredménnyel.
Egyre inkább az az érzésem, hogy te egy mérnöki szemléletet keresel, amit ez persze nem hoz. Ezért a szemedben "értéktelen". Értékítéletekkel én viszont nem tudok és nem is akarok vitatkozni. Én speciel senkit nem fikázok azért a keretért, amiben hisz és/vagy dolgozik, és senkit nem kívánnék áttéríteni a saját nézeteimre. A fikázás egyébként is a legkevésbé jó mód lenne erre.
kornai wrote:
Komolyan mondom, ugorj neki egy standard szövegnek (WSJ vagy ilyesmi) és próbált meg ezekkel a módszerekkel végigelemezni, kb. a mondatok 97%-án meghalsz -- nincs lexikonod, nincs konstrukciód, mindíg valaki másra fogsz mutogatni. Hol is van az a hatalmas jelenségkör amiről én lemondok?
Ezt most viszont úgy mondod, mintha neked lenne egy rendszered, ami ezt az egészet pikk-pakk megoldja. Van?
Edit: Ráadasul adós maradtál még annak a bizonyításával, hogy a formális szemantika elvi okoknál fogva nem lehet képes soha a lexikai szemantikával megküzdeni. Tény, hogy ezek a szemantikusok nem foglalkoznak vele. De ez nem jelenti automatikusan azt, hogy valami fatal flaw miatt ez ki is van zárva. Ez azért valamilyen bizonyításra szorulna, amellett, hogy rámutatunk az aktuális hiányára.