kalman wrote:
Tebe wrote:
Nem ez a poliszémia? Egy elemnek van két különböző jelentése, amelyek azonban egymással összefüggenek?
Nem tudjuk még, mi a "poliszémia", különös tekintettel arra, hogy mi az, hogy "egymással összefüggenek", hiszen éppen arról beszélgetünk; amíg nem egyeztünk meg, nem tekintheted ismertnek.
Tebe wrote:
Viszont ez esetben nem tudom, mit értesz produktivitáson; én egy minta szabad alkalmazhatóságát értem rajta új és új elemeken. Te mit?
Ha az "...
-ig mint térrész végpontja" és az "...
-ig mint időtartam végpontja" mintákra gondolsz, ezek valóban produktívak abban az értelemben, hogy a "..." helyett bármilyen térrészre, illetve időtartamra utaló kifejezés lehet (na jó, azér nem bármilyen, de az most mindegy). Ha viszont az a kérdés, hogy van-e erre valami
magyarázatunk, azaz valamilyen értelemben jogos-e nem "véletlennek" tekinteni ezt, az azt jelenti (korábbi hozzászólásomban mondtam, hogy én ezt értem rajta), hogy egy általánosabb elvből következik ennek a két mintának a léte. Ekkor mondhatnám azt, hogy "összefüggés van a kettő között" (mert, mint egy korábbi üzenetemben írtam, az etimológiai és az érzelmi összefüggést nem tekintem önmagában relevánsnak). Nos, nem tudom, mi lenne ez az általános elv (mert még nem mondtad meg), de ha valami olyasmi lenne, hogy a "... + [x mint helyre utaló viszonyrag/névutó]" minta létezéséből következne a "... + [x mint időre utaló viszonyrag/névutó]" minta létezése, akkor azt cáfolná a
mögött meg a
-nál/-nél. Erre utaltam rövidebben az előzőekben.
Miért cáfolná meg? Az, hogy egy metaforizációs lépés nem ment végbe minden elemnél, ugyan miért jelentené azt, hogy egy elemnél sem ment végbe? A példáid egyébként nagyon fontosak, mert megmutatják, hogy a tér és idő valóban másként kezelődik a nyelvben (ellenkező esetben minden térjelölő egyben időjelölő is lenne).
De továbbra sem látom igazán tisztán a problémát. Azt gondolom, hogy létezik egy tér > idő metafota. Tipológiailag pompásan adatolt az a jelenség, amikor egy térjelölő elemet az időben azonos jellegű viszonyok kifejezésére kezdenek használni. Ekkor az eredetelieg egyjelentésű elemnek immár két jelentése van, amelyek között az összefüggés a dolgok közötti viszony azonossága. Nagyon nehéz, ha nem lehetetlen ezt a viszonyt nem térben leírni/ábtázolni (ld. még a kognitív nyelvészek sematikus ábráit), ennek ellenére semmiféle gondot nem okoz a beszélőknek belátni (sic!:)), hogy a
vacsora előtt kifejezésben az előtt egy közelebbiségre utal, ugyanúgy, ahogy
a fa előtt kifejezésben.
Hogy a nál/nél esetében e folyamat miért nem játszódott le, az, mint mondtam, nyelvtörténeti kérdés, és egyáltalán nem biztos, hogy meg tudjuk válaszolni - de ez nem falsifikálja azokat az eseteket, amikben ez a folyamat lejátszódott.
Igen, tehát az eredeti kérdésre a válasz: az általános elv a tér > idő metaforizáció. Remélhetőleg a grammatikalizáció-elmélet előbb-utóbb eljut oda, hogy meg tudja mondani, miért nem zajlik le minden esetben.