Olvasta vki a
Czakó Gábor interjút a
Demokratában?
Nyelvásatás - Beavatás a magyar észjárásba címmel írt nyelvrégészeti könyvet C.G. író, képzőművész. Az eddig ismeretlen tudomány első hazai művelőjével a magyar nyelv és gondolkodás gyökereiről beszélgettünk...Quote:
Újságíró: - Mi is tkp a nyelvrégészet?
CG: Mint tudományról, nehezen tudok róla beszélni, mivel én találtam ki. ... "szóleporlás"... a nyelvben megőrződött jelentések, összefüggések alapján való következtetés, amelynek soránnagy valószínűséggel megtudható, miféle műveltségi hatások érték az adott nyelv használóit.
(…)
CG: leglátványosabb példa nyelvűnk ősi számtudománya (…) nagyjából Kr.e. VI.sz. előttről ered. Az ekkor érintkező nagy kultúrák közös felfogása szerint az egy a legnagyobb szám, magának Istennek a száma, mert mindent Ő egyesít. Eleink hasonlóan gondolták, kb 500 szavunk erről tanúskodik, mint egység, egybefoglal, egyenruha, egyenlet…
(…)
Újságíró: Milyen fontos nyelvi alaptételt tartalmaz ez a hatalmas szótár?
CG: Azt, hogy a magyar nyelv körülbelül 2500 gyökre épülő, ún. gyöknyelv. A szótövet nyelvészeink erőltetik, hibásan. A gyök nem tő, tehát nem hajtás, hanem a szónak az alapegysége, olyasféle, mint a fizikában az atom.
(…)
Pl. a lak gyökszóból sarjadt gazdag szócsoportba tartozik a lakástól kezdve a luk-lyuk-likon át a lakmározás, lakodalom, de akár a jóllakás és a bűnért való meglakolás is. (…) A nyelvújítás korában létrejött új szavak és kifejezések közül is csak azok tudtak megmaradni, amelyek a nyelv belső logikájához igazodva a gyökrendre és szemléletre épültek.
Újságíró: Ennek ellenére a hivatalos nyelvtudomány már megszületésétől kezdve mindenáron a rokoni megfeleltetéseket kutató, szétszerkesztő elvet követi a nyelv belső összefüggéseinek vizsgálata helyett. A fentiek szerint akkor ez tévút?
CG: EZT NEM AZ ÉN FELADATOM ELDÖNTENI, HISZEN NEM VAGYOK NYELVÉSZ….
És ez így megy tovább…
Ezt a sületlenség-kavalkádot egyre csak nyomják egyre több vonalon…