Quote:
Én elfogadom, hogy Te igealaknak tartod az igenevet, és meg is teheted, ha tudod úgy definiálni az igelakot, hogy abba beleférjen.
Ja, bocs, azt hittem, hogy egyértelmű: szerintem az az ige, aminek ideje, módja, számszemélye, igenévi formája stb. lehet. Természetesen az alaktani szempontok mellett mondattaniakat is be lehetne vonni, de szerintem ezek a magyar esetében nem szükségesek.
Quote:
Te is fogadd el, hogy én a szófaji felosztási rendszerünk szempontjai alapján végzem a szófaji besorolást.
Bocs, de nekem ezek nem világosak. Szeretnék rámutatni egy olyan példára, amely talán megvilágítja, miért is nem értem, mikre hivatkozol hasonló helyzetekben. Vitaanyagodban a következőket írod: "A szófaji kategorizáció elvégezhető úgy, hogy a hagyományosan kialakított szófaji kategóriákat használjuk, és ezekbe besoroljuk az egyes példányokat (pl. É. Kiss 1998: 20)." Namármost ez számomra már eddig is furcsa, hiszen É. Kiss az adott helyen abszolute nem a hagyományos szófaji kategóriákat használja, hiszen pl. bevezeti a determináns fogalmát, ami ugyebár a hagyományos szófaji felosztásból hiányzik, vagy a számnevek közé sorolja a határozatlan névelőt, ami szintén nem hagyományos stb. De tegyük fel, hogy csak kapkodva fogalmaztál, és arra gondoltál, hogy nem valamilyen szempontok alapján végzi a szófaji besorolást. Az igaz ugyan, hogy ezen a ponton nem ad részletes indoklást, de később nyilvánvalóvá válik, hogy azért ezeket a kategóriákat különbözteti meg, mert ezek szintaktikai viselkedése azonos. Mondhatod, hogy ez egyoldalú szemlélket, igaz lehet, hogy ezek nem is igazán szófajok, sőt nem is alaki kategóriák, ahogy É. Kiss nevezi őket, hanem szintaktikaiak, de azt az egyet nem mondhatod, hogy É. Kiss egyszerűen egy hagyományos besorolásba tuszkolja bele a példányokat, alapos indokok nélkül.
"De elvégezhető úgy is, hogy kijelölünk egy szempontrendszert, és ennek alkalmazásával jutunk el különböző, a szempontok alapján hasonlóan (vagy szinte azonosan) viselkedő szócsoportokhoz, s ezeket nevezzük szócsoportoknak, illetve szófajoknak (pl. Keszler 1992, 1995, 1998, 2000)" -- folytatod. Pillantsunk bele Keszler szempontokon alapuló osztályozásába:
Tulajdonképpeni alapszófajok
A) önállóan mondatrészek, bővítményeket vehetnek fel
B) toldalékolhatók
C) jelentésük "autoszemantikus jelentés" (kontextustól független, önálló, tartalmas jelentés)
Átmeneti szófajú szavak
A) önállóan mondatrészek, bővítményeket vehetnek fel
B) toldalékolhatók
C) jelentésük "autoszemantikus jelentés" (kontextustól független, önálló, tartalmas jelentés)
Különösnek találom, hogy ez a két csoport, mely éppen a ti szempontjaitok alapján teljesen azonosnak mutatkozik, két külön csoportnak tartatik. Ráadásul így van ez azóta, hogy Berrár Jolán ezt a felosztást először felvázolta -- nála a szempontok még kicsit mások, a fenti megfogalmazások azóta többször megváltoztak, de a két csoportnál minden megfogalmazásban azonosak maradtak. Namármost bocsánat, de én nem értem, hogy lehet szó szempontok alapján való osztályozásról, ha külön kategóriának minősítjük azokat a dolgokat, amelyeket a szempontok azonosnak mutatnak.
Én úgy gondolom, hogy a szempontok alapján történő osztályozás nem azt jelenti, hogy ezeket a szempontokat egy adott helyen, összegyűjtve leírom, táblázatba foglalom stb., de nem vagyok tekintettel arra, hogy valójában mit mutatnak a szempontok alapján történő vizsgálatok. Én úgy gondolnám, É. Kiss kritizálható a könyve felépítése szempontjából (miért nem indokolja előre a felosztását?!?), de semmiképpen nem vádolható azzal, hogy nincsenek szempontjai. Te láthatóan fordítva gondolod, és bocsánat, de én nem tudok annyira nyitott, elfogadó és toleráns lenni, hogy azt mondjam, hogy ez akár nyelvtudományi, akár általános érvelési szempontból elfogadható lenne. Egyébként persze mindenki azt gondol, amit akar, csak ne várjátok, hogy elfogadjam, és ne tiltakozzak ellene minden tudományos fórumon, ahol csak lehet.
Quote:
a funkció - az adott elem jelentésével összefüggő - aktivitás, amit az adott előfordulásban neki tulajdonítunk
Lehet, hogy ezt csak én nem értem... MI az, hogy "aktivitás"? Mondjuk egy dativusragnak mi lenne a szemantikája, és mi a funkciója-aktivitása?
Quote:
A beteg mn jelentése a magyarban nem azonos a megbetegszik jelentésével,
Megint és nem először olyat adsz a számba, amit nem mondtam. Azt írtam:
de vannak nyelvek... Az udmurtban például a
viśe 'beteg' ige, a foly. melléknévi igenévi alakja, a
viśiś viszont inkább betegest, betegeskedőt jelent.
Quote:
A mi definíciónk szerint az ige nem cselekvést stb.-t jelent, ugyanis nem jelentéstani a szófajdefiníció, hanem több szempontú.
OK, ha jól értelek, akkor arra gondolsz, hogy a
cselekvés-ről onnan tudjuk, hogy bár 'cselekvés'-t jelent, nem ige, hogy nem felel meg az ige morfológiai és szintaktikai jellemzőinek. Ha ez így van -- márpedig lehet, hogy buta vagyok, de megvallom, másra nem tudok gondolni --, akkor felmerül a kérdés, miért nem írod ezt. Bizonyára megint rosszindulatúnak fogsz vélni, de szerintem azért, mert ez hozzátartozik a szokásos kerülgető-kitérő taktikához. Ha ugyanis ezt írod, akkor már csak egy fél lépésnyire vagy attól, hogy elismerd: igen, végülis a szófaji besorolásnál végső soron a formai szempontok döntenek. Azt pedig tudtommal soha senki nem állította, hogy nem igaz, hogy az ige általában cselekvést stb. fejez ki. Én legalábbis mindig azt állítottam, hogy a definícióban ez csak felesleges és zavaró, éppen az olyan esetekben, mint a
cselekvés. Márpedig ha ez így van, akkor le a borostával, maradnak a formai szempontok.
Quote:
Te mit szólnál, ha én azt kérném, hogy ismertesd Kálmánék vagy Kenesei segédige-felfogását itt a fórumon?
Ez ismét jó példája a kitérésnek és csúsztatásnak. Én kifejezetten azt kértem, hogy emeld ki, "mit tartasz te fontosnak a vita szempontjából". Mivel pillanatnyilag veled vitázom, az érdekel, hogy te mit gondolsz. Hogy a te gondolataidat Lengyel Klára miképp befolyásolta, az per pillanat érdektelen. Én sem ezen a fórumon, sem máshol nem képviselem se Kálmánt, se Keneseit (majd ha mégis, akkor jelezni fogom). Ha érdekesnek találom valamelyik érvüket, hát felhasználom, esetleg jelzem is, hogy tőlük való (bár ha nem, ezen a fórumon szerintem az sem minősül plágiumnak).