Quote:
Ha egy elmélet nem írható le precíz terminusokban (ezt hívtam mateknak a fentiekben), akkor nem tekinthetjük elméletnek, csak intuíciónak, meglátásnak
ha van egy elképzelésed arról, hogy valami hogy működik, de ezt az elképzelést nem tudod megfogalmazni egy (absztrakt) működő mechanizmus, egy precíz modell formájában, akkor még nem lehet elméletnek nevezni.
Ennek az az egyszerű oka, hogy amíg nincs ilyen precíz megfogalmazás, addig számolni se lehet vele (azt hiszem, ezt értetted azon, hogy "nem komputálható"), ha pedig nem lehet számolni vele, akkor nem lehet megállapítani, hogy milyen predikciókat tesz, és ez ellentmondana az elmélet fenti definíciójának.
Ha valaki ez ellen a tudományos eljárás ellen van, akkor az egész tudomány ellen van abban az értelemben, ahogy ma a tudomány szót értelmezzük (prediktív erővel rendelkező modellek alkotása, vagy vmi iesmi)
Szerintem a prediktív elméletalkotás és a matematizált modellek között nincs szükségszerű kapcsolat. Fizikára, kémiára, csillagászatra stb. tényleg a matematizáltság jellemző, ezeket ma már nem lehetne elképzelni enélkül.
De még a természettudományokra sem érvényes teljesen általánosan. Darwinnak nem volt elképzelése arról, hogyan lehetne modellezni az evolúció elméletét, aminek a lényege (a genetikai mechanizmust leszámítva, amit ő még nem ismert) egyszerűen megfogalmazható pár mondatban. Mégis az előlrejelzéseit sikeresen alátámasztották a megfigyelések a saját korában és később is. És bár manapság már matematikai módszerekkel modelleznek evolúciós folyamatokat, még mindig vitatott, hogy magának az evolúciónak vannak-e törvényei.
A társadalomtudományokra áttérve, nem látom be, hogy egy szociológus miért ne adhatna a társadalmi folyamatokat, cselekvést magyarázó tesztelhető elméletet matematikai modell nélkül, mondjuk úgy, hogy a cselekvők racionális motívumaira, indokaira hivatkozik.
Egy másik példa humán területről: a pszichológia egyes részei, főleg a pszichoanalízis, amit ma már szintén tesztelhetőnek tartanak, ennek ellenére a pszichológusoknak fogalmuk sincs arról, hogyan lehetne matematizálni. Pedig van egy részletes elképzelésük arról, hogyan működik az emberi psziché, aminek alapján előrejelzéseket tudnak tenni.
A nyelvészetnél maradva: kérdés, hogyan lehetne formalizálni mondjuk a Lakoff-féle kognitív metaforaelméletet. Nem tudok róla, hogy megpróbálkoztak volna vele.