Quote:
Sztem a tűzgyújtás képessége már emberi feladat.
A tűzgyújtás és egy adott tűz fenntartása merőben más feladat - a fenntartás tűnik elsődlegesnek, míg a gyújtás már sokkal komplikáltabb feladat. (Néha viccelek azzal, hogy az ősember sokkal kreatívabb lehetett, mint mi, mert ő tudott természetes anyagokból tüzet is csinálni, mi meg azt sem tudnánk, hogyan fogjunk hozzá!)
A nappali tűz fenntartása pedig nem logikátlan, ha a tűz említett multifuncionalitását vesszük alapul. Az eredeztethető korábbanról, gondolom, amihez mindeképpen kevesebb intelligencia kell.
mellesleg igazából nem a tűzhasználat eredete a fontos a beszédfejlődés szempontjából, talán még a tűzgyújtás mikéntje sem, hanem az, hogy a tűz éjszakai megléte milyen irányban, hogyan befolyásolta az emberi beszéd alakulását. - Fontos kérdés az is, sőt, de mivel tudjuk, h használtuk, így mellékszálként koncentrálhatunk a beszédfejlődésre, amit esetleg implikált.
Sajnos nem emlékszem leírásra és adatra, ami a tűz használatát feszegeti, az azonban biztos, hogy a nappal is sötét barlangtermek rajzait, festményeit, szobrait csakis tűz segítségével készíthették.
De, találtam valamit, szintén Leaky könyvében:
Quote:
"A barlangfestészet, ami leginkább felkelti a figyelmet, a felső őskori solutréi időszakában =i.e. 22.000 - 18.000 évvel ezelőtt vette kezdetét."
Ezt már a kialakult ember termékének tekintik, így jogos a felvetés, hogy a tűzhasználat egyéb praktikus alkalmazási területeihez már jócskán kellett/szükséges lehetett a tagolt nyelv használata.
Ez azonban már megint a késői eredetre, a "hirtelen" megjelenésre utalnak. Ezt sokan vitatják, és eléggé tág határok között mozognak a számok: Terrence Deacon pl. azt vallja, hogy : "A nyelvi készségek kifejlődésére hosszú időre (legalább 2 millió évre) volt szükség. E munkát a természetes kiválasztódás végezte el, és az agy-nyelv kölcsönhatás szabályozta." - Igaz, ő maga neurológus, és ezt a következtetését mai, és nem fosszilizálódott agyak vizsgálata alapján vonta le. Ez azért fontos, mert a beszéd kialakulása részben a szociobiológia területe, és a viselkedési jellemzők "fixálódása" kissé másként működik, mint az "egyszerű", genetikai úton eleve programozott ösztönök, a feltétlen reflexek. A beszéd pedig sztem nagyon is szociális jelenség, és ezt szomorúan bizonyítják azok az esetek, amik emberi környezet, vagy erősen "alulszocializált" környezetben felnőtt emberekről szólnak.
***
Quote:
Az ilyen szintű tervezés képessége nem lehetséges nyelvi szimbólumok birtoklása nélkül.
Meglepő, de elképzelhető.
A holló (varjú?)-fajták között van olyan, amelyik időszakosan áttér a nappali alvásra, mert azok a fajok, amiket zsákmányolni kénytelenek alapvetően éjszakai életmódot élnek.
***
Quote:
Az nehezen képzelhető el, hogy ennek az nyiladozó értelmű fajnak már van valamilyen kognitív reprezentációja a nappalok és éjjelek periodikus váltakozásáról, és éppen ezért előrelátja, hogy bár nappal lát, éjjel csak a tűz fenntartásával fog tudni látni.
A felvetés jogos - ez ahhoz hasonló, hogy az időbeliség felfogása mennyiben volt részese pl a cselekvések, jelenségek időbeli verbális megjelenítéséhez. Erről nekem az jut az eszembe, hogy a mai embernek/gyereknek is meg kell tanulnia, fel kell fognia pl az óra használatát, a tisztán időbeli fogalmak praktikus használatát ... és ez jóval a beszédképesség kialaklása után következik be, annak mintegy erős előfeltétele (mint persze sokminden másnak is!). Így ez nem feltétlenül feltételezhető az elődökről, gondolom.
***
Ami még hirtelen eszembe jutott:
Másik dolog, hogy egy eléggé nagy tűz lehet h "könnyedén" kitart egy egész napon átívelően, vagyis könnyedén újraéleszthető.
Quote:
Viszont az, hogy mivel kezdődik a tűz használata, jó kérdés, szerintem egy erdőtűzzel és az ott megpörkölődött állatok megkóstolásával.
A "hússütés" (technikai értelemben = hőkezelés!:) kialakulása is jó kérdés - ez már része a "művi úton" kialakított asszociációknak, ami sztem is fontos a jelölő-jelölt közötti kapcsolat kialakulásában.