szigetva wrote:
Dehogy nincs.
Azér ott volt a szmájli is...
szigetva wrote:
Aztán van, hogy érdemesebb az allomorfokat ugyanabban az alakban írni (fog, fogban fogtól), mert ez is megkönnyíti az olvasó dolgát.
Hát nem azért, de ez is hagyomány, ami a nyelvújtítás idején kodifikálódott (lásd ipszilonista-jottista vita). Ezt hívják úgy, hogy a szóelemző írásmód elve.
Brain Storming wrote:
Akkor kissé mélyebben érdeklődöm - a magyar nyelv abc-je, mint olyan, mikor jelent meg első alkalommal, mien iratban?
Na ez pl. megint a kodifikációra vonatkozó kérdés. 1832 óta van olyan, hogy "akadémiai helyesírás", a betűkészletet többször is változtatták, pl. az 1920-as éveben volt egy cz -> c egyszerűsítés.
Az eredeti kérdés így hangzott:
Brain Storming wrote:
van vmiféle hagyományos "kívánalma" egy nyelv abc-jének rögzítésére... a hagyományon kívűl?
Mivel szerintem a rögzítés = kodifikáció, ezért mondtam, hogy ha nincs kodifikált helyesírás, akkor nincs "kívánalom". Ez egyébként nagyjából így is van, meg kell nézni a 18. sz. végi nyomtatványok hangjelölését (következetlen, sokszínű), meg a 19. sz. közepiekét (a kodifikált helyesírás hatására egységesült). Hiába voltak előtte is tendenciák (szigetvanak ilyen értelemben igaza van: a nagyátlag olyasmi volt, amit írt), de mégis az volt jellemző, hogy ugyanazt a hangot (vagy mit) többféleképpen is jelölték, sokszor ugyanazon a szövegen belül is következetlenül.