A népneveken és az anyagneveken kívül, elég kevés a melléknévként használható egytagú tőszó. Ezeknek a szavaknak egy része melléknévi használatban sem nyitótő. Az összegyűjtött példák alapján, úgy látszik, mintha a nyitótővé válás a poétikai hosszúságuktól függne. A természetesen hosszú, és az egyezményesen hosszú egytagú szavak melléknévként a tbsz. jelét nyitótőként veszik fel, a rövid szótagosak pedig nem. A középfok jele előtt a hosszú szótagosak nyitótövek, a rövid szótagosak ingadoznak. Kivételek: ős, szép, vad. A vad kivételes viselkedésére nem találok magyarázatot.
Természetesen hosszú egytagúak: ó, jó, bő, hű, ép, új, ős, ősz, vén, dús, gyér, hűs, kész, bősz, szűk, kék, szép, rőt, mély, lágy, tág, víg, csúf, rút. Egyezményesen hosszúak: rest, nyers, torz, halk, gyors, rossz, zöld. Rövidek: gaz, szar, rab, tar, vad, vak, nagy.
A toldalékolt egytagúakra /pl. zárt, holt, jobb, stb./ is érvényes ez a szabály, de azokat nem sorolom fel, mert túl sok van belőlük. A diszkrét jellemzők közül választók viszont, amiket nem szoktunk fokozni /pl. bal, jobb, hím, nő, bak, stb./, nem jól illeszkednek ebbe a rendszerbe. A melléknévi használat definiálatlansága miatt rengeteg a kérdéses szó /pl. roncs, korcs, stb./, ezért a szabály sok sebből vérzik, de mégis, mintha létezne a jelenség. Az okok sem világosak. Talán a jelzős szerkezet széttagolása igényli a rövid melléknevek nyomatékosítását?
|