Gubbubu írta:
Quote:
...nem árt, ha létezik egy egy "irodalmi nyelv", amit mindenki többé-kevésbé egységesen beszél. [...] Ezért nem értem, hogy általában a "nyelvvédők" tevékenysége miért lenne olyan káros.
Mert nem ők alakítják ki azt az irodalmi nyelvet, ami természetesen létezik, hanem a beszélők közössége. A nyelvvédőkkel az elsődleges probléma az, hogy nem teszik világossá, mi a csuda is az, amit ők csinálnak. Ha ezt akarják, ha nem, az átlagembernek úgy jön át a dolog, hogy ők a nyelv felkent őrei, akik valamiféle tudomány szempontjait figyelembevéve megmondják a frankót. Hát nem. Sosem tudjuk meg tőlük, milyen alapon ítélnek vagy fogadnak el dolgokat. Ráadásul úgy csinálnak, mintha amit ők művelnek, az lenne a nyelvtudomány, pedig hát dehogy.
A 'hülye' vs 'hüje' nem jó példa, az helyesírás, az meg nem a nyelv. A nyelv természetes működése az embernek, a helyesírást a suliban tanultad. De vegyünk egy másik pédát: ha fülelsz, azt fogod tapasztalni, hogy eltűnőben van a -bAn rag, helyette a -bA használatos újabban (beszélt nyelv! (bár én már írásban is tapasztalom kevésbé gondozott szövegben)). Nem hallottam még tőlük, de felteszem, a nyelvvédőket ez iszonyatosan zavarja (ha észreveszik egyáltalán, és nem köti le minden idejüket az idegen szavak elleni siránkozás). Csakhogy egyetlen nyelvészeti érv nem szól amellet, hogy ez baj lenne (a szomszéd topikban meg lehet vitatni, hogy az így kialakult két -bA homonímia vagy poliszémia). Ha így lesz, így lesz, és kész. Talán ez ma még nem irodalmi nyelv így, de nem adok sok időt neki. Ez, és az ilyen (amúgy megakadályozhatatlan) változások hosszú sora, nem fogja azt okozni, hogy mi majd jól nem értjük meg egymást. Eddig sem okozta, miért kezdené el hirtelen? Ezen az alapon proto-uráliul kellene beszélnünk ma is. Igaz, akkor egész jól megértenénk egymást a nyenyecekkel, tehát valóban lenne némi hozadéka.
A nagyobb gond az, hogy emberek sorát alázzák meg a nyelvhasználatuk miatt, holott semmiféle erkölcsi alapjuk nincsen rá, hogy ezt tegyék. Nagyon bele lehet taposni egy gyerek lelkébe azzal, hogy fiam, ezt nem így kell mondani, pedig óvónénik hosszú sora áll készenlétben csőre töltött
Hej, hej, helyes beszéd videokazettákkal. Nem az a lényeg, hogy mindenki azt mond, amit akar. A lényeg az, hogy nincsen
kell, nincsen valamiféle nyelvészeti, logikai vagy nem tudom milyeni alapon meghatározott szükségszerűség.