Quote:
de szerintem legalább eleve bevallotta
Ez tiszta sor.
Quote:
általánosan elfogadott (bár nem bizonyított) állítás
A narancsban nemrég volt egy cikk, amiben valaki a lexikai tudás oktatása mellett érvelt, és ott felhozta pl. Arany Jánost, hogy micsoda embereket termelt ki az az oktatás. Később egy olvasó levél szépen helyre is tette, miszerint vannak olyan emberek, akik minden körülmények között így is, úgy is naggyá nőnek, és talán nem őket kellene figyelembe venni. Szerintem amikor a múlt nagyságáról van szó, akkor szinte mindig a kor Arany Jánosaira gondolnak. De ha csak arra gondolunk, hogyan korrepetálnak latinból a regényhősök a 20. század közepéig, hát nem azt érzem, hogy a diákok úgy örömmel szívták volna tele magukat a klasszikus műveltésggel. Persze volt, aki, de hogy a többség (az értettségizettek közül) tájékozott volt, abban már nem lennék annyira biztos. De akik kenték-vágták az ókori ismereteket, azok annyit sem tudtak a szomszédos népekről, amennyit egy átlagos értelmiségi most is tud, pedig az sem sok. Magyarul: szerintem az oktatás akkor sem volt jobb, legfeljebb a társadalom nem is vált el jobb oktatást, mert nem érték a felnőttet olyan kihívások, amelyek miatt bármilyen konkrét tudás szükséges lett volna. Nem az életnek tanultak, luxus-kultúrahordozók voltak. Ma viszont ezt már nem engdhetjük meg magunknak, ma már az átlagpolgárnak is szüksége van annyi szövegfeldolgozási ismeretre, amelyre régebben legfeljebb ha egy ügyvédnek volt.
Quote:
ennek azér a közelébe se volt szerintem
Lehet, hogy sosem mondott volna hasonló butaságot, de a fenti közhelyekben-való-gondolkodása miatt aggasztott, hogy idáig is eljutunk. A másik ijesztő dolog volt a hirtelen belelkesülése, amit szerintem egy riporternek inkább mellőznie kéne.
Persze mindemellett el kell ismernem, hogy összességében egyáltalán nem volt rossz, amit csinált, lehetett volna sokkal rosszabb is.