Kugler Nóra wrote:
Ha egy vizsgálat azzal az eredménnyel jár, hogy jóslásokat lehet tenni arra, hogy meghatározott funkcióban milyen megoldások valószínűbbek, mint mások, akkor a jóslásban használt kategóriákat működőképesnek tartom.
Ha ilyen teljesítményt láttam volna hagyományos nyelvtani keretben, lehet, hogy én se ugrálnék.
Kugler Nóra wrote:
Következik ebből, hogy ez puszta taxonómia? Ha igen, akkor a KL szerkesztette Mondattan 1. 3.3. pontjára (infinitívusz) is mondhatnánk ugyanezt.
Figyelmetlen voltál, a 3.3. pont a 3. fejezet (,,Igevivôk'') egyik alpontja, ezért az infinitívuszról csak mint az igevivôk egyik fajtájáról szól. A kötetünkben nincs szó az infinitívuszos szerkezetekrôl, ezért mást nem is nagyon találhattál. Viszont a mi kötetünk nem is azzal az igénnyel lép fel, hogy egy teljes ,,Magyar grammatika'' legyen.
Kugler Nóra wrote:
(véletlenszerűen ütöttem fel, ahogy KL szokta csinálni a Mgr.-val)
Ezt a megjegyzést félretehetted volna jobb idôkre, esetleg mások számára. Én nem véletlenszerűen ütöttem fel, elég sokat forgatom, nagy részét jegyzetekkel is elláttam (köztük elég sok smiley-val (,,:)'') is), és most azt kerestem benne, hogy az
-ás/-és-hez kapcsolódó jelenségekrôl mit tartalmaz.
Kugler Nóra wrote:
Olyan nyelvtan sincs, amelyben minden le lenne írva, ami van, olyan végképp nincs, amelyben az is megvan, ami nincs.
Végre valamiben egyetértünk.
Kugler Nóra wrote:
Ezek a határkérdések egy elméleti munkában nagyon fontosak, és ehhez valóban szükség lehet elemzési céllal szerkesztett példákra; egy leíró nyelvtani tankönyvben is van helyük (például ott, hogy mikor nincs szám- és személybeli egyeztetés a főnévi igenéven), de ennek megvannak a határai.
És az
-ás/-és toldalékos igealak bôvítményei? Szerintem az nem ,,határkérdés'', hogy a
János távozásá-ban János az alanya a távozásnak, a
János megverésé-ben viszont János a tárgya a megverésnek. És így tovább.
Kugler Nóra wrote:
Nem építhető be a főnévi igenév alanyával összefüggésben tett megállapítás egy olyan leírásba, amelyben a főnévi igenévnek nincs alanya.
Ezt nem is értem. Én csak azt kérdeztem, hogy a
Lassan havaznia kéne szerkezetben miért kötelezô az infinitívuszon megjelennie az egyeztetô morfémának, ha egyszer nincs kivel egyeznie. Lehet, hogy ez tényleg periférikus példa, de egy magyar nyelvtanban benne kell lennie, hogy kötelezô ez a morféma, különösen, ha a szakirodalomban ez már szerepel. Ha túl periférikusnak gondolod, rendben van, de az
-ás/-és-sel kapcsolatos jelenségek biztos nem azok.
Kugler Nóra wrote:
Komlósy munkáira viszont több hivatkozás is található.
Nem a hivatkozást kértem számon (az valóban egész más kérdés), hanem maguknak a jelenségeknek a megemlítését (pl. hogy az, amit ,,birtokos jelzônek'' neveztek, mit csinál
-ás/-és toldalékos birtokos esetén).