Kugler Nóra wrote:
Ha rengeteg, csomó, (egy) halom vmi számnevek, akkor könnyű, ha melléknevek, akkor nem.
Még mindig nem látom az érveidet, hogy miért lennének melléknevek. Ha pedig az elemzést egyszerűvé és működőképessé teszi, ha határozatlan számnévként számolunk velük, akkor nem értem, hogy erre a megoldásra miért pikirt megjegyzéseket teszel ahelyett, hogy elismernéd, hogy talán ez a megoldás -- esetleg az egyik elfogadható megoldás, ha tudsz mást is.
Kugler Nóra wrote:
de megértettem, hogy Téged csak a produktív használat érdekel.
Ez nem igaz. Ráadásul a számnév eléggé zárt osztály ahhoz, hogy ne beszéljünk benne produktivitásról. Új elemek inkább csak a határozatlan számnevek között jelennek meg, azok viszont, mint láttuk, elég sajátosak és szeretnek különcködni -- nem csak az újak, a régiek is (van sokadik, de nincs kevesedik). Valójában tehát ebben a csoportban nincs igazán tesztelhető produktivitás.
Inkább azt mondanám, hogy a gyakoriságra gondolok. Egyfelől a határozott számneveket szinte darabonként tesztelhetjük (mivel az összetett számnevek sok morfológiai-szintaktikai újdonságot nem szoktak okozni), másfelől a tipikus (stilisztikailag semleges és leggyakoribb) határozatlan számnevek sincsenek sokan, így ezeket is vizsgálhatjuk. Megállapíthatjuk, hogy milyen toldalékok járulhatnak ezek mindegyikéhez, melyek melléknevekhez (a tipikusakhoz, pl. piros, magas, szorgalmas stb.) nem, ill. fordítva. Ha azt találjuk, hogy az ilyen vannak ilyen toldalékok, akkor két külön kategóriáról van szó. Természetesen lehetnek olyan elemek, amelyek nem sorolhatóak egyértelműen ide vagy oda, vagy amellett, hogy főleg az egyik csoport jellegzetességeit mutatják, mutatnak olyanokat is, amelyeket az abba a csoportba tartozó más elemek nem, viszont a másik csoport elemei igen. Ha az ilyen elemek száma alacsony, akkor két külön kategóriáról kell beszélnünk, és ezeket átmenetinek tekinteni. Ha főleg ilyen elemeket találunk, és csak kevés az egyételműen elkülönülő elem, akkor persze célszerűbb egy kategóriát felvenni, és ezt a keveset tekinteni rendhagyónak. (Természetesen mindez nem csak a toldalékolásra, és nem csak morfológiai, hanem szintaktikai -- ki tudja, egyes nyelvekben akár fonológiai -- szempontokra is alkalmazhtaó (ill. alkalmazandó).
Kugler Nóra wrote:
Az ellipszist és a metanyelvi használatot kizárva: A kettő minden szorzata páros szám; kettő meg három.
Éppen erre mondtam, hogy ilyenkor főnévről van szó, és ilyen értelemben a számnév mindig kettős szófajú. (Egzaktabban: ami számnév, az főnév is, legalábbis a határozott tőszámneveknél biztosan.) Nem állítottam, hogy ez metanyelvi használat, de ahhoz nagyon hasonló. De ez a példa legfeljebb amellett lenne érv, hogy a számnév a főnévhez hasonló, nem a melléknévhez. Még akkor is, ha vannak melléknevek, amelyek hasonlóan viselkednek.
Kugler Nóra wrote:
A melléknévnek minősítés is tőled származott,
Nem, én megkérdőjeleztem, hogy ezek (rengeteg, számos) melléknevek lennének, miután te magad állítottad:
Kugler Nóra wrote:
A rengeteg, számos melléknevek után sem állhat többes számban a főnév
Erre én:
fejes wrote:
Itt azt nem értem, mi szólna a mellett, hogy a rengeteg 'sok', számos 'sok' melléknév lenne.
Mire te:
Kugler Nóra wrote:
Semmi, ezek szerintem is melléknevek.
Így kezdődött. Namost itt vagy én vagyok nagyon hülye, és máris nem vagyok képes átlátni, hogy miről is van szó -- Kálmán, Cili, szóljatok, akkor feladom, és elismerem, hogy tyúkeszem van --, vagy csak a megszokott partizántaktikáról van szó, amikor érvelés helyett az egyik fél csak úgy csinál, mintha érdemben válaszolna a másiknak, hogy fenntartsa azt a látszatot, hogy vannak érvei álláspontja mellett. Ha viszont így van, akkor sajnálom, hogy megint ide jutottunk.
Kugler Nóra wrote:
és a fokozást is Te vetetted be szempontként,
Elismerem, hogy ebben az esetben talán félreérthető voltam, de azóta megpróbáltam tisztázni:
fejes wrote:
A példa arra kíván rámutatni, hogy a számos (és a rengeteg méginkább) ebből a szempontból is rendkívüli, azaz nem biztos, hogy a legjobb példa.
Mellesleg megjegyezném, hogy óvatlanságom egyik oka az volt, hogy nem feltételeztem, hogy ezen a fórumon valaki azt hiszi rólam, hogy nem tudok a határozószók vagy a határozatlan számnevek fokozhatóságáról. Bízom benne, hogy most, amikor képet nyertem arról, mit gondol vitapartnerem nyelvészeti kompetenciámról, már megfelelő óvatossággal fogok fogalmazni.
Quote:
FL: Továbbra sem látom magyarázatát, mikor lenne a számnév olyan, mint a melléknév.
Csak akkor, amikor úgy viselkedik a mondatban, mint a rengeteg.
A választ el fogom fogadni, ha előbb bizonyítod, hogy a
rengeteg melléknév, azaz fel tud mutatni olyan tulajdonságokat is, mint amit egy melléknév szokott. Én úgy vettem észre, még állítmány se lehet. És hogy ne legyek óvatlan: tudok róla, hogy nem minden melléknév szeret állítmánykodni. De azok relációs melléknevek, míg a rengeteg, ha melléknév is lenne (fel tud mutatni melléknévi tulajdonságokat, szeretettel várom a felsorolást), akkor sem relációs.
Kugler Nóra wrote:
Ezek szerint a (tő)számnévi tőből -d(ik) képzővel melléknevet hozunk létre, és ez nálad szófajváltó képző. Vagyis a hagyományos számnevek közül a tő- és a törszámnév számnév (a -d tehát szófajtartó képző), de lehet több szófajú, a sorszámnév pedig melléknév.
Ilyen határozottan és véglegesen nem mernék nyilatkozni, azt viszont összehasonlíthatatlanul vállalhatóbb felfogásnak tartom, hogy a sorszámnevek melléknevek, mint hogy a számnév kategóriája nem létezik. Egyébként az előbbi ellen is vannak érvek, pl. van ötödször, hatodszor (remélem, amellett nem kell külön érvelnem, hogy ezek a sorszámnév, és nem a törtszámnév -szOr toldalékos alakjai), ami a melléknevekre nem igazán jellemző. De lehet, hogy ez az egyetlen ilyen tulajdonsága, és akkor ezt egy leírásban tekinthetjük periferikusnak, és mondhatjuk, hogy melléknév.
Egyébként elképzelhetőnek tartom, hogy a sorszámnevet a tőszámnév egy sajátos, melléknévhez hasonlóan viselkedő alakjának tekintsük, hasonlóan a melléknévi igenévhez, amely melléknévhez hasonlóan viselkedő igealak. Ebben az esetben a sorszámnév nem úgy számnév, mint a tőszámnév, hanem a tőszámnév egyik alakja (pontosabban alakcsoportja az összes lehetséges toldalékolt alakkal) a (tő)számnév paradigmájában).
A törtszámnévről csak nagyon óvatosan mernék fogalmazni, maradjunk annyiban, hogy ugyanolyan számnév, mint a tőszámnév, de fenntartom magamnak a jogot, hogy ne ez legyen az utolsó szavam ebben az ügyben.
Azt hogy egy képző szófajtartó vagy sem, nem tekinteném kardinálisnak. Egy képző csatlakozik egy valamilyen szófajú tőhöz (ez sem biztos, milyen szófajt tulajdonítsunk egy fiktív tőnek?), és létrehoz egy vmilyen szófajú tövet. Biztos hogy fontos, hogy a kettő azonos-e vagy sem? Mi a jelentősége ennek a kérdésnek?
Quote:
FL: "amit példának felhozol, az az, hogy egy számnévhez erősen kötődő melléknévnek olyan végződése van, mint a mellékneveknek. Úgy hogy be kell látnom, valóban megrogytam az érv súlya alatt, és nem tudtam vele mit kezdeni."
Érdekesen váltogatod a szemantikai és a morfológiai szempontokat. A rengeteg és társai a szemantikája miatt olyan, mint a számnév, de mégsem az, hanem valami átmenet; az első az alakja miatt, melléknév, de erősen kötődik a számnévhez.
Nem értem, hol van itt a szemantikai szempont. A kötődés nem valami szemantikai hasonlóságon alapul (mintha a vacog és a hideg között keresnék kapcsolatot), hanem egy minimum kvázi-paradigmatikus viszonyon alapul (miszerint tő- és sorszámnevet olyan biztossággal vagyunk képesek összekapcsolni, mint mondjuk egy ige jelen és múlt idejú alakját), azaz a szemantikai kapcsolat nyelvi kapcsolat is, és nem kívülről belemagyarázott valami. A szemantikára való hivatkozással akkor van baj, ha megfoghatatlan és ellenőrizhetetlen állításokat teszünk. Remélem, nem akarod kétségbe vonni, hogy az egy és az első vagy a kettő és a második között ugyanolyan kapcsolat van, mint a tizenhat és a tizehatodik között, annak ellenére, hogy a kapcsolat morfológiailag nem "látszik" (l. még van -- lesz, go -- went stb.).
Különben nem állítottam, hogy a rengeteg nem számnév, szerintem határozatlan számnév, és továbbra is kíváncsian várom az érveidet, hogy miért melléknév. Átmenetről azért beszéltem, mert előre megengedtem, hogy hozni fogsz pár érvet a rengeteg melléknév mivolta mellett, és akkor el kell ismernem, hogy nem tisztán számnév. Az ilyen érveket továbbra is várom, mert feltételezem rólad, hogy nem a levegőbe beszélsz. A tő- és sorszámnév viszonyát remélhetőleg fent tisztáztam.