Quote:
Ezzel semmit se tud kezdeni a rendszernyelvészet (a rendszernyelvészeti nyelvtörténet se), mert a saussure-i stabil nyelvi rendszerben nincs változás. A változás majd a beszédben következik be, és ha mindenhol, mindenkinél elterjedt, visszahat a nyelvre/bekerül a nyelvbe.
Húha, nagyon göcsörtös gondolatmenet ez. A változás nyilván a használatban következik be, de a rendszer eleve bizonyos változásokra nyújt lehetőséget. Ha pedig bekerül a változás, igenis a rendszer változik meg.
(Párhuzam. Egy autótípusnak nem véletlenül vannak típushibái: a hibát (változást) a konstrukció határozza meg -- ha nem is determinálja 100%-ig. De ugye azért, mert a változás (mondjuk egy fogaskerék elkopása) a használat közben következett be, nem akarod azt mondani, h a deformáció nem a rendszerben (szerkezetben) ment végbe. (((Ha lehet, mindenki hagyja ki azt a kört, h szerintem a nyelv romlik, mert az autó elromlásához hasonlítom a nyelvi változást.))))
Quote:
Csak önkényes lehet.
Hogyne, de azért ugye nem akarod azt mondani, h amikor az óangol --> középangol változásokról beszélek, minden alap nélkül választom ezt a két állapotot, és ez kb. annyira jogos, mint az ómongol és a nynorsk összevetése?
Quote:
Semmi nem indokolja, hogy egy rendszer egy-két eleme vagy környezetének hasonlóan "számos", önkényesen kiválasztott jegye alapján korszakoljunk. Ez van a magyar nyelvtörténeti határoknál is, és ez van az uráli-finnugor-stb. nyelvcsaládok határánál is.
Ugyan nem értem, hogy jön ide a korszakhatárok önkényessége, de egy-egy jelenséget vizsgálva nyilván olyan metszetből kell venni mindkét szinkrón mintát, amely viszonylag egységes képet mutat -- ellenkező esetben nem beszélhetünk szinkróniáról. (Természetesen maga a "pillanatfelvétel" mutathat ingadozást is.)
Quote:
Hát ez az! Mitől lenne másik rendszer? Ugyanaz marad, csak megváltozik. A hároméves kis Erik Svoboda nem egyforma a miskolci egyetemista E. S.-val vagy a most fórumozóval.
Haha. Jó vicc! Próbáld mondjuk tesztelni, ES fogyasztói szokásait 3, 20 és 30 éves korában. (Ezt a Miskolcot egyébként nem értem. Miből gondolod, h jártam valaha Miskolcon?) Nincs az a piackutató, aki azt mondaná, h ugyanarról a fogyasztóról van szó! De h ne érjen az a vád, h mindig csak párhuzamokat hozok, egy nyelvészeti példa. Ha igaz, amit mondasz, akkor a mai magyar és a 19. századi magyar azonosak, és azonosak a középmagyarral, az ómagyarral, az ősmagyarral, mi több, az ugor alapnyelvvel is. Viszont a mai manysi nyelvjárások azonosak a proto-manysival és az ugor alapnyelvvel is, azaz a mai magyar és manysi azonosak. Na, ennek már semmi értelme, ugye?
Magyarul: a különböző időmetszetek bizony különböző nyelvek, amelyeket csak annyiban tekintünk azonosnak, h egymásból fejlődtek. Ahogy a tavalyi magunkból fejlődtünk mi is. Egy év alatt nem látunk nagy különbséget, de 7 hónap és 7 év, 7 év és 7 évtized között már igen! (Viszont jó esetben nem hasadunk.)