kalman wrote:
Olyan példákat hoztam (egyébként maga a kiindulópontul szolgáló bele is ilyen volt), amikor ti minden bizonnyal "igekötőnek" hívnátok vmit, amit ti minden bizonnyal "személyragozottnak" mondanátok
Kezdjük azzal, hogy az egész dolog azzal kezdődött, hogy a MG azt mondta, hogy a személyraggal ellátottak nem igekötők. Ezt ugyan Cili kifogásolta, de én nála sem találok semmi olyat, ami arra utalna, hogy a kifogás az lett volna, hogy szerinte ezek bizony igekötők. (Ellenben hivatkozott arra, h az MG rendszerén belül nem is lehet igekötő az, ami toldalékolható, mert az igekötő a viszonyszókhoz van sorolva, azokról meg ki van mondva, hogy nem lehetnek toldalékolhatóak.) Mártonfi ugyan meg akarta védeni a MG-t ("Vannak olyan nyelvi elemek, amelyek formailag személyragozott igekötők/névutók/határozószók, funkcionálisan viszont a személyes névmás paradigmájának részét képezik." -- egyébként ez a felfogás sokkal inkább közel áll a te egymást metsző osztályaidhoz, mint a MG szófajtanához, Cili fel is rója neki, hogy "Az igekötő egy szófaj. Itt egy szófaj bizonyos elemeiről van kimondva, hogy nem ebbe a szófajba, hanem egy másik szófajba tartoznak. (Nem "is"! -- Nem kettős szófajúság.)" -- a szövegkörnyezetből egyébként elég nyilvánvaló, h nem a saját nyelvtanát írja, hanem a MG keretén belüli ellentmondásról beszél; mire Mártonfi: "Nem vagyok benne biztos, hogy az igekötő szófaj"). Az én első reakcióm ezzel kapcsolatban ez volt: "Én ott akadtam el, hogy igekötő. (Ismét: ha meg is magyarázható, miért tekintik igekötőnek is (?), ezt így csak úgy odavetni...)", és azóta sem tudtam dönteni arról, hogy ezt a csoportot hogy lehetne kezelni: mindössze annyit mondtam, hogy amikor a személyragjuk elveszti személyre utaló funkcióját (
aláír, éppen belém szeretett bele), akkor már sokkal biztosabban tekinthetjük igekötőnek.
Ha rá tudsz mutatni egyetlen olyan megfogalmazásomra, hol ezeket igekötőnek mondtam, akkor én kérek elnézést, de egyelőre inkább úgy tűnik, h rajtam akarsz számon kérni olyan állításokat, amelyeket sosem tettem, olyan gondolkodásmódot, amely nem jellemez, és mindezzel még be is akarod bizonyítani, hogy segghülye / MG-ista vagyok. Nem értem, mi ebben a jó.
kalman wrote:
Eddig egyikőtök se mondta (kenesei se a másik topikban), hogy a "referáláshoz" jelezni kellene valamilyen nyelvtani személyt. Akkor ez most része a definíciónak?
Na, erre most nem tudok válaszolni, pláne
kenesei nevében nem. Lehet, hogy a referálás maga túl tág, én mindössze arra gondoltam, hogy egy harmadik személyre utaló elem igazán csak akkor az, ha szembeállítható egy első/második személyre utaló elemmel. Igen, ez így elég informális, de remélem, érthető, mire gondoltam.
kalman wrote:
Az is tök érdekes szerintem (bár nem tartozik szorosan ehhez a vitához), hogy miért fordul elő olyan gyakran, hogy egy bizonyos A kérdésről vitatkozva mondunk valamit (pl. most ahhoz szóltam hozzá, hogy fejes.lászló szerint ő és tsai nem a hagyományos szellemű kategorizálós nyelvtan módszertanát követik), és mégis egy attól teljesen független B kérdésre kapunk reakciót (ebben az esetben arra, hogy én használok-e elvont fogalmakat, "kategóriákat" a nyelvtanról beszélve, és ha igen, hogyan).
Én ezt nem értem. Te mondtad, hogy hoztál példát személyragozott igekötőre. Ha azt feltételezed, h a személyragos elemeket én igekötőnek tartom, tehát elfogadom a példáidat, akkor miért állítod, hogy én ezeket nem tartom igekötőnek. Ha legalább kérdeznél, hogy miért! De nem, te két ellentétes állítást tulajdonítasz nekem, holott én egyiket sem állítottam, ti. én azt mondtam, hogy nem tudom, tekinthetőek-e ezek igekötőnek, ill. elemzéstől függ. Ha nem akarom rosszhiszeműen azt feltételezni rólad, hogy szándékosan tulajdonítasz nekem ellenkező értelmű állításokat, akkor csak azt tudom feltételezni, hogy legalább az egyik állítás (és ez a szövegkörnyezetből adódóan az az állítás, h ezek az elemek igekötők) mégis a te állításod. Még akkor is, ha olyan keretben teszed, ami egyébként idegen tőled.