fejes.lászló wrote:
1. A szövegszervezésnek az "alsóbb szintek"-kel való összjátékán túl is vannak tanítandó elemei, mint a "logikai", "retorikai" kapcsolatok. Ezek kutatása vajon nevezhetőek-e nyelvészetinek?
Úgy érzem, erre teljesen világos választ adtam: úgy általában nem, de annak a kutatása igen, hogy ezt ki milyen nyelven hogy fejezi ki (írásban, szóban stb.).
fejes.lászló wrote:
Szerintem nem jó pusztán arra hivatkozni, hogy a nyelvészet nem csak egyes nyelvekkel foglalkozik, hiszen az egyes nyelveken túli dolgokkal tipikusan úgy foglalkozik, hogy különböző nyelveket néz meg, ezek a nyelvek különböznek, és ebből kell elvonni az általánost.
Igen, én is erről beszéltem.
fejes.lászló wrote:
Nekem személyesen az a benyomásom, hogy ez a tudomány, amelyet hagyományosan talán éppen a retorika címszóval lehetne illetni, sokkal közelebb van az irodalmi szövegek vizsgálatához vagy a forráskritikához, mint a szoros értelemben vett nyelvészethez, még akkor is, ha nyelvészeti ismereteket is felhasznál.
Ebben a szövegrészben egyetlen érvet sem mutattál fel, én úgy érzem, az előző válaszomban érvelni próbáltam. A retorika is igencsak nehezen választható el a nyelvészettől vagy lökhető ki belőle, de megpróbálhatsz érvelni mellette. Az nem érv, hogy az irodalomtudomány is szövegeket vizsgál (szerintem egyébként általában nem használnak elég nyelvészeti, nyelvi szempontot), és az, ahogy ők csinálják, semmiképp se fogja magát a szövegtant vagy retorikát "nem nyelvészetnek" minősíteni.
fejes.lászló wrote:
2. Ha a nyelv leírásakor nem hivatkozhatunk az írott formára, akkor milyen alapon hivatkozhatunk nyelvinek tekintett elemzésben arra, hogy pl. egy írott műfajra milyen felépítés jellemző, vagy hogy egy mondatszerkezetet írásban használunk, de szóban nem használnánk. Intuitíve persze érzem, hogy ez nem súlyos probléma, de mégiscsak szeretném explicite kimondva látni, hogy miért is nem.
Azt hiszem, nem teljesen értem a gondodat. Először is, mi az, hogy "a nyelv leírásakor nem hivatkozhatunk az írott formára"? Ezt valami kormányrendelet írja elő, amiről én nem tudok? Az
írott nyelv leírásakor hogy a francba nem hivatkozhatnánk rá? (Ha pedig te az írott nyelvet nem tartod a nyelv megnyilvánulási formájának, akkor pedig cirkuláris az érvelés.) Szóval az írás a nyelvhasználat része, a nyelvhasználat pedig nyelvészeti kérdés. Ha erre azt mondod, hogy a nyelvhasználattalot kutassa az, aki azzal foglalkozik, hogy
mire használjuk a nyelvet (pl. irodalmár, jogász), akkor reménytelen a párbeszédünk, mert az én szememben a nyelvhasználat és a nyelv nem különböztethetők meg élesen (ld. azt a cikket, amiből ez a beszélgetés kiindult, ott részletesen leírtam, hogy miért, itt nem ismétlem meg).